DIY – samodzielny remont łazienki, czy to możliwe?

0
235
30 stycznia 2024

W ostatnich latach ceny usług fachowców parających się remontami rosną w zastraszającym tempie. Dlatego też planując remont w danym momencie może okazać się, że po kilku miesiącach wycena będzie zupełnie inna.

 W 2023 roku ceny za poszczególne usługi wynosiły (dane uśrednione dla całej Polski):

– skuwanie starych płytek – ok. 50 zł /m2

– układanie nowych płytek – ok. 60 zł m2

– malowanie ścian – 15-20 zł / m2

– montaż kabiny prysznicowej lub wanny – 400-500 złotych za sztukę

– montaż ogrzewania podłogowego – 70 zł / m2.

Jeżeli chcesz przeprowadzić gruntowny remont dużej łazienki, która ma kilkanaście metrów kwadratowych powierzchni, musisz przygotować się na wydatek rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – łącznie z zakupem wyposażenia oraz elementów wykończeniowych.

Kolejna kwestia to wolne terminy. Niestety fachowcy często mają zapełnione kalendarze na kilka miesięcy do przodu. Jeszcze inna sprawa to dotrzymywanie słowa przez ekipy remontowe. Często słyszy się o specjalistach, którzy mieli przyjść w określonym terminie, a przestają się odzywać, nie odbierają telefonu, albo spóźniają się kilka dni lub tygodni.

A gdyby tak nie mieć tych problemów i przeprowadzić remont łazienki samodzielnie?

Czy poradzę sobie z samodzielnym remontem łazienki?

Wszystko zależy, o jak dużym remoncie mówimy… 😉 Tak naprawdę każdy może zmienić oblicze własnej łazienki. Jeżeli są to zmiany dokonywane w niewielkim zakresie – przemalowanie płytek, ścian czy wymiana dekoracji, praktycznie każdy jest w stanie to zrobić. Przy większych tematach, jak hydraulika czy kwestie związane z elektryką, warto wspomóc się fachowcami.

Pamiętaj, że nieocenioną pomocą mogą być poradniki i tutoriale, które znajdziesz w Internecie. Możesz zainspirować się również filmami dostępnymi na naszym kanale w serwisie YouTube, jak również skorzystać z pomocy blogerów czy majsterkowiczów. Często wrzucają oni przeróżne treści, krok po kroku pokazując, w jaki sposób położyć płytki, wyszpachlować ścianę czy zainstalować nową umywalkę. Zwykle okazuje się to o wiele prostsze, niż się wydaje.

Większość prac związanych z remontem łazienki wykonać możesz samodzielnie. Nie tylko oszczędzisz pieniądze, ale przy okazji będziesz mieć ogromną satysfakcję po zakończeniu projektu! 😊

Jak dobrze przygotować się do remontu łazienki?

Przede wszystkim – dobry plan! Ustal, jaki masz budżet na ten cel oraz jak dużo czasu możesz przeznaczyć na jego zrealizowanie. Pamiętaj, żeby dodać co najmniej 20-30% czasu na nieprzewidziane zdarzenia, które pojawiają się prawie zawsze. A jeżeli wszystko pójdzie gładko, zyskasz czas na sprzątanie albo odpoczynek. 😉 Warto wyposażyć się w stopery chroniące Twój słuch, okulary ochronne oraz maseczkę przeciwpyłową.

Jeżeli dysponujesz dwiema łazienkami w mieszkaniu czy w domu, problemu nie ma. Gorzej, jeśli masz do dyspozycji wyłącznie jedną łazienkę. W przypadku większego remontu trzeba bowiem liczyć się z różnymi niedogodnościami – przez jakiś czas pomieszczenie będzie po prostu wyłączone z użytkowania. Jeżeli masz zamiar wymieniać wannę, prysznic, umywalkę albo toaletę, nie będzie można z nich przez dzień lub dwa korzystać. Oczywiście największym wyzwaniem jest brak toalety. Warto więc wymienić ją momencie, kiedy nikogo nie będzie w domu, ew. uśmiechnąć się do sąsiadów, znajomych czy rodziny, aby móc spędzić u nich czas potrzebny na wyschnięcie kleju oraz silikonu – zwykle wystarczy jedna noc.

DIY – samodzielny remont łazienki, czy to możliwe?

Obraz autorstwa Freepik

Zadbaj o formalności

Przed przystąpieniem do pracy warto sprawdzić, czy zaplanowanego remontu nie należy zgłosić do urzędu lub spółdzielni. W sytuacji, gdy mieszkasz w bloku, możesz potrzebować zgody administracji na np. wymianę okien. Czasem będzie konieczne przesunięcie terminu działania. Niektóre administracje umożliwiają bowiem wymianę elementów instalacji centralnego ogrzewania tylko w miesiącach letnich, gdy ciepło do budynku nie jest dostarczane. W przypadku domów jednorodzinnych większy remont, który zmienia powierzchnię, parametry czy charakter budynku, może być wykonany po uzyskaniu zgody właściwego urzędu.

Jeżeli remont generował będzie powstanie odpadów komunalnych zazwyczaj konieczne jest zgłoszenie konieczności postawienia pojemnika na odpady/gruz na terenie części wspólnych lub chodniku przed budynkiem. W sprzedaży dostępne są również duże worki na odpady, tzw. big bags. Można je załadować gruzem oraz odpadami budowlanymi, a następnie zamówić specjalistyczną firmę, która za dodatkową opłatą je odbierze. Jeżeli odpadów jest niewiele, możesz za darmo oddać gruz do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, który znajduje się praktycznie w każdej gminie.

Kolejność prac ma znaczenie

Odpowiednie zaplanowanie kolejności wykonywanych prac pomaga w ogarnięciu całego projektu, jak również zapobiega ew. błędom, które mogłyby się pojawić.

Rzeczy i produkty, których nie będziesz używać w przyszłości wyrzuć albo oddaj. To również doskonały moment, żeby zrewidować, czego tak naprawdę potrzebujesz i z czego korzystasz. Jeżeli masz w łazience przedmioty, które ostatni raz używane były rok czy dwa temu, zapewne już nigdy się nie przydadzą. Kiedy usuniesz wszystkie zbędne rzeczy z łazienki, pora pożegnać się z elementami sanitarnymi, takimi jak: umywalka, wanna czy muszla sedesowa.

Pamiętaj o tym, aby na początku zaplanować skuwanie/usuwanie produktów, następnie zajmij się hydrauliką, a dopiero kolejnym etapem jest kładzenie nowych płytek, a na końcu tzw. biały montaż, a więc umywalka, sedes, prysznic czy wanna.

Złota rada

Podczas zakupu nowych produktów do łazienki odmierz je dokładnie i porównaj z tymi, z których korzystasz aktualnie. Jeżeli po wielu latach remontujesz starą łazienkę miej na uwadze, że rodzaj przyłączy, odpływów czy rozwiązania technologiczne mogły się w międzyczasie zmienić. Dlatego zawsze sprawdź, czy wybrany produkt będzie pasował do łazienki i czy będzie możliwe jego fizyczne zainstalowanie w odpowiednim miejscu.

Samodzielny remont? Z produktami Schedpol to proste i przyjemne!

Bogata oferta firmy Schedpol pozwala na odnowienie oblicza łazienki szybko, sprawnie i co najważniejsze – samodzielnie. Dobrze zaprojektowane produkty oraz przemyślany design to znak rozpoznawczy marki Schedpol.

Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy:

Brodziki – możesz wybierać spośród brodzików wyższych, podpartych na całej powierzchni z gotowym miejscem na ukrycie przyłączy (nie musisz kuć w podłodze!) i tych niskich, kompozytowych, możliwych do zainstalowania zarówno na jak i równo z podłogą. Pełną ofertę marki Schedpol oraz Schedpol Schedline Collection znajdziesz pod linkiem.

Brodzik zintegrowany z podstawą Favory Plus Black Stone marki Schedline, wyprodukowany w technologii Stabilsound Plus

Favory Plus Black Stone | Schedline

Wanny Schedpol oraz Schedpol Schedline Collection pozwalają na szybką i sprawną instalację w łazience. Niektóre z modeli, takie jak: Fair, Ferra, Maio, Milos, Praia, Sun, Vella, Verra i Vinca możesz zakupić w zestawie z nośnikiem stabilizującym, dzięki któremu samodzielna, bezpieczna i szybka instalacja produktu w łazience nie sprawi Ci żadnych problemów. Część modeli, jak np. Ferra i Verra, dostępna jest z obudową, która umożliwia zainstalowanie oświetlenia LED. Zobacz pełną gamę wanien i wybierz taką, która odpowiada Ci najbardziej.

Wanna Milos SET z nośnikiem z podcięciem na stopy/oświetlenie LED

Milos SET – wanna z nośnikiem w zestawie, podcięcie na stopy/oświetlenie LED | Schedline

Zwróć uwagę również na nasze systemy zabudowy oraz przydatne akcesoria.

  1. W sprawnej instalacji brodzika albo wanny pomoże Ci nośnik stabilizujący. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy również wysokiej jakości gotowe komponenty, jak np. ścianka prysznicowa ze wzmocnieniem w postaci siatki z włókna szklanego. Wszystkie te produkty znajdziesz tutaj.
  2. O bezpieczeństwo pozwolą Ci zadbać akcesoria – maty, kołnierze i narożniki uszczelniające, a także syfony, które bez problemu zainstalujesz we własnej łazience. Ofertę akcesoriów łazienkowych znajdziesz po kliknięciu w link.
  3. Przygotowaliśmy dla Ciebie również akcesoria, takie jak poziomice o różnych długościach.

Jak widzisz – Schedpol oferuje gotowe rozwiązania, dzięki którym remont w łazience przeprowadzisz efektywnie, a efekty przerosną Twoje oczekiwania!

Samodzielny remont – czy warto?

Odpowiednio przygotowany i przeprowadzony remont sprawi, że łazienka przez wiele lat będzie zachwycać wszystkich gości, a domownikom umożliwi pełen relaks na co dzień. Jeżeli masz choć trochę wiedzy technicznej i samozaparcia, możesz spróbować przeprowadzić remont łazienki samodzielnie.

Pamiętaj jednak, że do bardziej skomplikowanych spraw możesz potrzebować pomocy hydraulika lub elektryka. Źle zamontowany brodzik czy wanna, a także nieprawidłowe podłączenia elektryczne mogą skutkować bardzo przykrymi konsekwencjami, dlatego warto zrobić to raz a dobrze!

 

Szukasz inspiracji przed rozpoczęciem remontu łazienki?

Zobacz przygotowane przez nasz zespół artykuły, które zainspirują Cię do działania:

– Remont łazienki krok po kroku: https://www.schedpol.pl/remont-lazienki-krok-po-kroku/

– Metamorfoza łazienki niewielkim kosztem: https://www.schedpol.pl/metamorfoza-lazienki-niewielkim-kosztem/

– Trendy łazienkowe na 2024 rok: https://www.schedpol.pl/trendy-na-2024-strefa-kapielowa/

– Weekendowa metamorfoza łazienki: https://www.schedpol.pl/weekendowa-metamorfoza-lazienki/