Metamorfoza łazienki niewielkim kosztem

0
1636
20 kwietnia 2021

Każda łazienka niezależnie od tego, jakiej jest wielkości, powinna być przede wszystkim przyjazna dla użytkowników. Często pomieszczenie to pełni różne funkcje – jest miejscem, gdzie się kąpiemy i dbamy o higienę, bywa pralnią, suszarnią, miejscem do przechowywania ręczników czy pościeli, ale przede wszystkim powinna kojarzyć się nam z odpoczynkiem. Oczywiście najłatwiej jest zaplanować i zorganizować łazienkę w nowym mieszkaniu czy domu, który właśnie zakupiliśmy. Jednak nawet łazienkę, która od 20 lat nie była remontowana, możemy odświeżyć w taki sposób, aby spełniała nasze oczekiwania, a jednocześnie była zgodna z najnowszymi trendami w zakresie urządzania wnętrz. Jak zrobić to z głową i nie wydać na remont kilkudziesięciu tysięcy złotych? W naszym poradniku znajdziesz ciekawe patenty na remont, które pozwolą na totalną zmianę oblicza łazienki i to w wersji ekonomicznej.  

 

Nowoczesny design

 

Jeżeli nasza łazienka nie jest w złym stanie technicznym i nie trzeba w niej wymieniać instalacji wodno-kanalizacyjnej, czy skuwać starych płytek, można zastosować kilka patentów na szybkie odświeżenie pomieszczenia. Z pomocą przychodzą przede wszystkim farby do płytek, które umożliwiają zmianę oblicza pomieszczenia w jeden wieczór. Dzięki specjalnej formule farba taka idealnie pokrywa powierzchnię płytek i sprawia, że możemy wyczarować zupełnie nowy wygląd łazienki, wydając na to zaledwie kilkaset złotych. Farby takie możemy bez problemu stosować na ścianach. Nie zaleca się malowania płytek podłogowych, gdyż chodzenie po nich może powodować szybkie ścieranie się farby.

W ostatnich latach coraz częściej stosuje się w łazienkach drewno – zarówno na podłodze, jak i w elementach wyposażenia wnętrz. Należy jednak pamiętać, że materiał ten musi być dobrze zaizolowany i zabezpieczony przed działaniem wilgoci oraz pary wodnej. Powinniśmy też wybrać odpowiedni gatunek drewna, jak np. dąb, drewno tekowe czy wenge. Od niedawna na rynku dostępne są panele winylowe, które są cieplejsze w dotyku od płytek, zapewniając lepszą izolację akustyczną, a przy tym mogą doskonale imitować zarówno glazurę, jak i wysokiej jakości drewno. Ich zaletą jest również możliwość szybkiego położenia takiej podłogi, co można wykonać nawet samodzielnie.

Kolejnym popularnym w ostatnim czasie rozwiązaniem stosowanym we wnętrzach łazienek jest beton, który następnie powinno się pomalować farbami hydrofobowymi albo epoksydowymi, dzięki czemu nie wchłania on wody oraz wilgoci z powietrza. Beton sprawia, że łazienka wygląda nowocześnie i niebanalnie.

Pamiętajmy, że nawet niewielki dodatek w postaci nowego dywanika łazienkowego, nowej szafki pod umywalkę czy lustra, może całkowicie zmienić charakter całego pomieszczenia.

Metamorfoza łazienki niewielkim kosztem

Co na podłogę?

 

Metamorfoza podłogi w łazience może obejmować wymianę starych płytek lub zastąpienie ich np. popularną w ostatnich latach żywicą. Taka powierzchnia sprawia, że niwelujemy jakiekolwiek fugi, a więc podłoga jest odporna na działanie wody czy brudu.

Ciekawą alternatywą dla droższych rozwiązań są wykładziny PCV, kojarzące się niestety w Polsce z latami PRL-u i niezbyt atrakcyjnymi wzorami, które się na nich znajdowały. Takie produkty przez dziesięciolecia królowały w kuchniach i wyglądały niezbyt atrakcyjnie. Obecnie wykładziny PCV dostępne na rynku są niezwykle ciekawe i umożliwiają pełną metamorfozę łazienki niskim kosztem. Dodatkowo, praktycznie każdy może dociąć takie linoleum do pożądanego rozmiaru i samodzielnie położyć na podłodze. Jest to materiał łatwy do utrzymania w czystości i podobnie jak np. podłoga wylewana z żywicy nie posiada fug czy łączeń, więc sprawia mniej problemów podczas codziennego użytkowania niż chociażby standardowe płytki.

Jeżeli zależy nam na tym, aby na podłodze położyć jednak płytki, możemy pójść nieco na skróty i przykleić nowy gres metodą „płytka na płytce” – za pomocą cienkiej warstwy kleju przyczepia się do podłoża nową glazurę. W ten sposób co prawda poziom podłogi podniesie się o ok. 1 cm, ale będzie to zmiana praktycznie niezauważalna, a zaoszczędzimy sobie kucia, bałaganu i dodatkowych kosztów.  

 

Ciepło, cieplej, najcieplej

 

W łazience temperatura powinna być o kilka stopni wyższa od panującej w innych pomieszczeniach w domu. Przyjemnie jest bowiem po wyjściu spod prysznica czy z wanny nie zmarznąć. Wilgotność powietrza powoduje również, że odczuwalna temperatura jest niższa niż rzeczywista. Jeżeli w łazience posiadamy standardowy grzejnik – taki, jaki stosuje się w pokojach, możemy wymienić go na wydajny grzejnik łazienkowy (należy zadbać o odpowiednią moc grzewczą). Dzięki swojej budowie będzie nie tylko ozdobą pomieszczenia, ale również pozwoli na szybkie wysuszenie prania czy ręcznika po kąpieli.

 

Większe zmiany

 

Jeżeli jednak planujemy zrobić w łazience nieco większy remont, warto go dobrze zaplanować. Przede wszystkim należy zastanowić się nad rozmieszczeniem w przestrzeni poszczególnych elementów, aby łazienka była w 100% funkcjonalna. Bardzo istotną kwestią jest zdecydowanie czy instalujemy w domu wannę czy prysznic. Oferta marki Schedpol to zarówno wygodne brodziki, jak i wanny dostępne w zróżnicowanych cenach, które pozwolą nam zupełnie zmienić oblicze łazienki.

Metamorfoza łazienki niewielkim kosztem

Jeżeli zdecydujemy się na prysznic w łazience, Schedpol oferuje zarówno standardowe brodziki prysznicowe – wysokie i niskie, brodziki podpłytkowe, które montuje się w posadzce, a następnie pokrywa glazurą lub nowoczesne odpływy liniowe. Pełna oferta tradycyjnych brodzików dostępnych w różnych wielkościach, kolorach i kształtach, dostępna jest pod adresem: https://www.schedpol.pl/wyposazenie-lazienek/brodziki/, natomiast dostępne odpływy liniowe znaleźć można pod adresem: https://www.schedpol.pl/wyposazenie-lazienek/odplywy-liniowe/. Dla osób, które są zwolennikami wanien, Schedpol proponuje wanny Schedline Collection, dostępne również ze specjalnymi nośnikami stabilizującymi produkt na podłodze łazienki. Ofertę wanien znaleźć można na podstronie: https://www.schedpol.pl/wyposazenie-lazienek/wanny/.

 Metamorfoza łazienki niewielkim kosztem

Delikatne odświeżenie, a może duża zmiana?

 

Pamiętać należy, że aż 30-40% wszystkich kosztów remontu łazienki to cena wynajęcia ekipy remontowej, która renowację przeprowadza. Jeżeli zrezygnujemy z pomocy fachowców, koszty wyraźnie zmaleją. Co prawda nie warto samodzielnie wymieniać armatury czy instalacji, jeśli się na tym nie znamy, ale już np. skucie starych płytek czy pomalowanie istniejących możemy wykonać samodzielnie. Co ciekawe – możemy na tym zaoszczędzić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Jeżeli zależy nam na wprowadzeniu zmian we wnętrzu łazienki, a nie chcemy wydawać dużych sum pieniędzy, można metamorfozę przeprowadzić niewielkim kosztem. Czasem wystarczy kilkaset złotych, np. na farbę do płytek czy wykładzinę PCV, którą położymy na podłodze. To wystarczy, aby łazienka zupełnie zmieniła swoje oblicze. Dużo zmienić może również zakup nowej wanny czy brodzika Schedpol, dzięki czemu wnętrze stanie się bardziej nowoczesne i funkcjonalne. Oferta produktów Schedpol jest bardzo zróżnicowana i dostosowana do możliwości finansowych każdego klienta.