12 Najczęstszych błędów popełnianych podczas urządzania łazienek – jak ich uniknąć?

0
48
9 kwietnia 2024
Przed Tobą duże wyzwanie – konieczność remontu albo zaaranżowania własnej łazienki. To świetny moment na wybór stylu, w jakim ją urządzisz. Trzeba przecież wiedzieć, jaką wannę albo prysznic zakupić, jakie płytki położyć na podłodze, a także jak rozplanować rozmieszczenie wszystkich pozostałych elementów. Trudno się w tym wszystkim połapać… Urządzanie łazienki po raz pierwszy (a nawet po raz drugi i trzeci 😉) wiąże się z wieloma potencjalnymi błędami, które możesz popełnić, a które mogą skutecznie odebrać radość z korzystania z tego pomieszczenia. Lepiej uczyć się na cudzych błędach, dlatego zebraliśmy dla Ciebie dwanaście najczęstszych niedopatrzeń i problemów, które inwestorzy popełniają podczas urządzania łazienek.
  1. Nieprawidłowo wykonane pomiary

Przed przystąpieniem do remontu lub prac wykończeniowych odmierz dokładnie łazienkę. Po każdym z etapów, takich jak: tynkowanie, kładzenie płytek czy pozbywanie się aktualnej zabudowy, należy pomiary uaktualnić. Może się bowiem okazać, że Twoja łazienka skurczyła się o kilka centymetrów i wcześniej wykonane pomiary są nieaktualne, przez co możesz nie zmieścić we wnęce wymarzonej wanny czy brodzika prysznicowego. 😉

Pamiętaj, że minimalna odległość pomiędzy umywalką, wanną, prysznicem czy szafkami wynosi 20 centymetrów. Jeżeli chodzi o toaletę, powinno się przed nią pozostawić minimum 40-50 centymetrów wolnej przestrzeni, natomiast przed pralką jeszcze więcej miejsca, aby móc swobodnie otworzyć drzwiczki. Ważna również jest wysokość, na której znajdują się kluczowe elementy wyposażenia łazienki. Górna krawędź umywalki powinna znajdować się mniej więcej na 85 centymetrach od poziomu podłogi, natomiast górna krawędź miski sedesowej na 40-45 centymetrach. Jeżeli nie chcesz skończyć z poobijanymi kolanami i wodą rozpryskującą się dookoła umywalki, pamiętaj o tych wyliczeniach.

  1. Nieprawidłowe rozplanowanie przestrzeni

Z punktem pierwszym nierozerwalnie wiąże się kolejny temat, a więc nieergonomiczne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Jest to ważne przede wszystkim w łazienkach niewielkich – o powierzchni 2 lub 3 metrów kwadratowych. Tutaj każdy centymetr jest na wagę złota. Odpowiednie rozplanowanie wszystkiego – rozmieszczenie sprzętów, armatury oraz pozostawienie odpowiedniej ilości wolnego miejsca dookoła wanny czy prysznica to kwestie kluczowe. Jeżeli w swojej łazience masz jakąś wnękę – wykorzystaj ją. Nie zmieścisz tam prysznica? Może uda się wcisnąć pralkę lub praktyczną szafkę. Optymalne wykorzystanie przestrzeni w małym pomieszczeniu sprawi, że zmieści się tam więcej produktów i urządzeń niż się na pierwszy rzut oka wydaje. 😊

  1. Złe zabezpieczenie łazienki przed wilgocią

Łazienka to pomieszczenie, które najbardziej narażone jest na szkodliwe działanie pary wodnej oraz samej wody. Dlatego też już na etapie projektowania oraz planowania należy wziąć to pod uwagę. Postaraj się wybrać materiały, które są odporne na wilgoć. Jeżeli chcesz umieścić w swojej łazience drewniane meble, zadbaj o to, aby były odpowiednio zaimpregnowane albo wykonane z drewna egzotycznego. Pamiętaj także o zabezpieczeniu krawędzi i wszelkich powierzchni cięcia, zwłaszcza w przypadku mebli wykonanych z płyty albo sklejki. Na podłodze oraz ścianach połóż płytki i pamiętaj o tym, aby zostały dokładnie zafugowane. Do malowania ścian i sufitu użyj specjalnych farb, które są odporne na działanie wilgoci, natomiast strefę wokół prysznica, wanny oraz umywalki odpowiednio uszczelnij. Pomogą Ci w tym produkty uszczelniające marki Schedpol. Wszystkie przydatne akcesoria znajdziesz tutaj.

Brodzik z zespoleniem uszczelniającym

  1. Brak dbałości o bezpieczeństwo

Kluczową sprawą w łazience jest kwestia bezpieczeństwa. Pamiętaj o tym, aby płytki, które położone zostaną na podłodze, były antypoślizgowe. Często powierzchnie tańszych  brodzików również nie posiadają właściwości antypoślizgowych. Jeżeli tani brodzik (pochodzący często z Chin) został już przez Ciebie kupiony, nic straconego! Możesz sprawić, że jego powierzchnia stanie się bezpieczna. Wystarczy zaopatrzyć się w innowacyjne paski SafeMase® Triple Protect. To system minimalizujący ryzyko poślizgnięcia się oraz upadku, który mógłby skończyć się tragicznie. Więcej dowiesz się po kliknięciu w link.

Safe Mase Protect – zestaw 8 antypoślizgowych elementów

Inną kwestią (choć równie ważną) jest bezpieczeństwo związane z użytkowaniem pieca gazowego. Jeżeli posiadasz taki produkt w łazience, koniecznie zainstaluj czujnik czadu oraz gazu. Głośnym dźwiękiem zaalarmują Cię one w sytuacji, gdy instalacja jest nieszczelna albo pojawi się jakikolwiek problem mogący zagrażać zdrowiu i życiu domowników.

  1. Brak miejsca do przechowywania

Bardzo częstym problemem w łazienkach jest brak miejsca do przechowywania. Łazienki, które pojawiają się w czasopismach wnętrzarskich oraz katalogach zwykle pozbawione są szaf i schowków do przechowywania produktów, których przecież potrzebujesz każdego dnia, jak np. ręczniki, kosmetyki, zapas papieru toaletowego, środki czystości, a także brudne ubrania przeznaczone do prania. Dlatego też planując stworzenie łazienki bardzo istotne jest zaplanowanie sporej przestrzeni, dzięki której będzie można ukryć wszystkie te produkty. Świetnym pomysłem będzie szafka pod umywalkowa, liczne półki rozmieszczone na ścianach, a także zabudowany kosz na pranie. Pamiętaj, że lepiej mieć trochę za dużo miejsca do przechowywania, niż cierpieć na jego nieustanny brak.

  1. Nieodpowiednia wentylacja

Brak skutecznie działającej wentylacji to zmora wielu mieszkań oraz domów. Jak już wspominaliśmy w jednym z poprzednich punktów – łazienka to pomieszczenie najbardziej narażone na działanie pary wodnej oraz wilgoci. Dobrze działająca wentylacja zapobiega pojawieniu się grzybów i pleśni. Jak o tę kwestię zadbać? Jeżeli łazienka wyposażona jest w okno pamiętaj o tym, aby miało ono wbudowane odpowiednie nawiewniki, które wymuszą ciąg powietrza. Ważne jest również częste wietrzenie pomieszczenia i zachowanie w odpowiednim stanie kratki wentylacyjnej, którą regularnie czyść z kurzu oraz pojawiających się osadów. Do tego zadbaj o podcięcie albo specjalne otwory umieszczone w dolnej części drzwi. Jeżeli posiadasz wentylator mechaniczny, pamiętaj o tym, aby włączać go w czasie lub po każdej kąpieli. Tych kilka ważnych, choć często pomijanych kwestii pozwoli uchronić Twoją łazienkę przed przykrymi skutkami pojawiającej się w niej praktycznie codziennie wilgoci.

  1. Złe rozplanowanie oświetlenia

Łazienka jest pomieszczeniem, gdzie dobór odpowiednich źródeł światła jest kluczowy. Dzięki lampie umieszczonej w centralnym punkcie możesz odpowiednio doświetlić wnętrze. Punktowe źródła światła umieszczone na ścianach czy w okolicy lustra pozwolą Ci wykonywać bez problemu zabiegi pielęgnacyjne lub makijaż. Nie zapomnij jednak o dyskretnych halogenach czy listwach ledowych, które pozwolą wyczarować odpowiednią atmosferę, np. gdy wieczorem zechcesz oddać się błogiemu relaksowi i wyciszyć przed pójściem spać. Świetnie sprawdzi się również oświetlenie zamontowane przy wannie, które dzięki fabrycznie przygotowanemu pod instalację oświetlenia LED nośnikowi, może zupełnie odmienić klimat w łazience. Nowoczesne i bezpieczne nośniki znajdziesz tutaj.

  1. Zainstalowanie wanny w za małym pomieszczeniu

Jeżeli dysponujesz niewielką łazienką, zainstalowanie w niej na siłę wanny nie będzie dobrym pomysłem. Wiadomo, że fajnie byłoby wylegiwać się z książką i kieliszkiem… soku pomarańczowego w sobotni wieczór, ale nie da się mieć wszystkiego. 😉 W małej łazience idealnie sprawdzi się niewielki brodzik, który możesz zainstalować samodzielnie. Półokrągły model Etrusco Black Stone od Schedpol, o wielkości 80cm x 80 cm, to świetne rozwiązanie do niewielkiej łazienki!

Etrusco Black Stone | Schedpol

  1. Pralka wciśnięta na siłę do łazienki

Przyjęło się, że miejsce pralki jest w łazience. To oczywiście sensowne rozwiązanie – w tym pomieszczeniu znajdziesz zwykle odpowiednie przyłącza oraz odpływy, a także miejsce na schowanie detergentów. Jeżeli posiadasz małą łazienkę możesz zainstalować pralkę w kuchni, korytarzu albo w pomieszczeniu gospodarczym (jeżeli takowe posiadasz). Odzyskasz cenną przestrzeń, którą możesz zaaranżować, np. tworząc większą strefę prysznicową, instalując bardziej przepastną wannę albo zagospodarowując ten kąt na szafki. Pralkę natomiast umieść w zamykanym schowku, dzięki czemu nikt nie będzie musiał jej oglądać. Przyznaj, że zwykle nie jest ona najpiękniejszym sprzętem do podziwiania przez Ciebie i Twoich gości. 😉

  1. Białe płytki na podłodze lub białe fugi

Białe płytki na ścianach sprawdzą się super. Gorzej, gdy zechcesz zainstalować je na podłodze. Na białej płytce widać będzie każdy paproch, każdą odrobinę kurzu, która na nią spadnie. No dobrze – skoro nie białe płytki, to może chociaż śnieżnobiałe fugi? To również zły pomysł – już po kilku tygodniach w newralgicznych miejscach – przy umywalce, prysznicu czy sedesie, fugi zrobią się szare. Niewiele osób lubi szorować je za pomocą szczoteczki do zębów. Lepiej sprawdzą się zatem fugi szare, na których nie będzie widać brudu. Dzięki nim łazienka będzie świetnie wyglądała nie tylko w pierwszym miesiącu po remoncie, ale również za rok czy za trzy lata.

  1. Słaba jakość użytych materiałów

Wyniki z przeprowadzonych w Polsce raportów oraz badań wskazują, że łazienka jest pomieszczeniem, które remontujemy przeciętnie 3 lub 4 razy w życiu. Dlatego też niezwykle ważne jest, żeby używać dobrych jakościowo materiałów. Lepiej wydać więcej na brodzik, wannę, płytki czy na ochronę przed wilgocią, aby móc cieszyć się „zdrową” łazienką przez wiele lat. Co z tego, że zaoszczędzisz 200 złotych, jeżeli za kilka lat wydasz dużo więcej na kolejny produkt. Pamiętaj, że sprzęty łazienkowe są wyposażeniem bardzo intensywnie eksploatowanym w każdym domu. Codziennie mają bowiem kontakt z wodą, detergentami, a także ze środkami czystości, których używa się po to, żeby zachować je w świetnym stanie. 😊

  1. Zakup produktów od nieznanych producentów

Jeżeli już planujesz remont/urządzanie łazienki, warto zainwestować pieniądze w brodzik albo wannę, które pochodzą od uznanego, polskiego producenta. Często w marketach budowlanych oraz w Internecie możesz znaleźć oferty brodzików za mniej niż 300 złotych. Czy warto taki brodzik kupić? Oczywiście, że nie! Zwykle pochodzą one bowiem z Chin, gdzie jakość jest na drugim, a nawet trzecim planie. Dodatkowo nie dostajesz w pakiecie wieloletniej gwarancji, która zabezpiecza Cię przed kolejnymi wydatkami. Korzystając z produktów sygnowanych logo Schedpol masz pewność najwyższej jakości, a także obsługi posprzedażnej i wieloletnią gwarancję. Inwestycja w produkty marki Schedpol pozwoli Ci spać – i kąpać się – spokojnie przez długie lata. Jesteśmy producentem z ponad 40-letnim doświadczeniem i naprawdę znamy się na rzeczy. Sprawdź naszą ofertę na www.schedpol.pl.

Jak nie popełnić błędów podczas urządzania łazienki?

Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom oraz wskazówkom nie popełnisz żadnego z najczęstszych błędów, które zdarzają się podczas aranżowania łazienek. Jeżeli jednak czujesz, że nie podołasz zadaniu, wynajmij architekta/projektanta wnętrz. Pomoc specjalisty pozwoli Ci uniknąć niemiłych niespodzianek, a łazienka zostanie zaprojektowana w najbardziej optymalny i funkcjonalny sposób. Dziś remont łazienki wiąże się z wydaniem kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy złotych, dlatego też warto zrobić to raz a dobrze!

Wizja remontu nie daje Ci spać? Nie wiesz, w jaki sposób się za niego zabrać i jak powinny wyglądać poszczególne etapy? Zapoznaj się z poniższymi wpisami, które znajdziesz na blogu Schedpol. Wierzymy, że pomogą Ci one zmierzyć się z remontem:

  1. W jaki sposób szybko odświeżyć oblicze łazienki?
  2. DIY – jak przeprowadzić remont w łazience samodzielnie?

 

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące naszych produktów, nie zawahaj się skontaktować z naszym Doradcą Technicznym: 502 356 267!