Polskie mieszkania, polskie łazienki – jak wyglądają statystyki?

0
79
12 marca 2024
Pod względem liczby mieszkań w przeliczeniu na 1000 mieszkańców Polska plasuje się na czternastym miejscu na szesnaście krajów ujętych w rankingu firmy Deloitte „Property Index 2021”.  W TOP 3 znalazła się Portugalia, Bułgaria oraz Francja. Wynik ten oznacza, że nadal brakuje w naszym kraju wielu lokali mieszkalnych, a te, które istnieją, są często przepełnione.

Ważnym kryterium, które pojawia się w cyklicznym podsumowaniu Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącym rynku mieszkaniowego w Polsce jest natomiast powierzchnia użytkowa mieszkania, która przypada na jedną osobę. Pod koniec 2020 roku wyniosła w naszym kraju 28,7 m2 w mieście oraz 30 m2 na wsi. W Polsce na jedną osobę przypada średnio zaledwie 1,1 pokoju – to dużo mniej niż w większości krajów Unii Europejskiej.

Garść statystyk dotyczących łazienek

Z przeprowadzonego w 2021 roku Narodowego Spisu Powszechnego wynika, że ponad milion polskich mieszkań pozbawionych jest łazienki a niecałe 900 tysięcy – toalety. Biorąc pod uwagę fakt, że w jednym mieszkaniu w mieście żyje średnio 2,26 osób, natomiast na wsi 3,16, łatwo można policzyć, że bez toalety w Polsce żyje ok. 2,5 miliona ludzi.

W 2021 roku łazienkę posiadało 93,3% mieszkań, co oznacza wzrost o 1,8% w porównaniu do Spisu Powszechnego sprzed dekady. Ustęp spłukiwany posiada natomiast 94,6% mieszkań, co oznacza wzrost o 0,7% w porównaniu do spisu z 2011 roku. Bieżącą wodę doprowadzonych ma aż 96,7% lokali mieszkalnych, a więc aż o 9,2% więcej niż dziesięć lat temu.

Jednocześnie statystyki są bezlitosne – aż 443 tysiące mieszkań nie posiada bieżącej wody w kranach. Co ciekawe – w ciągu dziesięciu lat o 0,3% zmniejszył się odsetek mieszkań z doprowadzonym wodociągiem. W system centralnego ogrzewania wyposażonych jest 87,1% lokali, co oznacza wzrost o 5,4% w stosunku do poprzedniego badania.

Nadal istnieją mieszkania oraz domy, gdzie jedyną opcją jest nieogrzewany wychodek znajdujący się na zewnątrz budynku. W dalszym ciągu kilkanaście procent domostw nie posiada łazienki. Ogólna sytuacja na szczęście poprawia się, choć dzieje się to bardzo wolno…

W jaki sposób urządzamy łazienki?

Ponad 70% Polaków posiada niewielkie łazienki, mające powierzchnię do 10 m2, 20% pomieszczeń ma powierzchnię od 11 m2 do 15 m2, natomiast niespełna 10% Polaków dysponuje prawdziwymi salonami kąpielowymi, których wielkość przekracza 15 m2. Ograniczenie metrażowe sprawia, że najchętniej wybieranymi produktami są brodziki oraz kabiny prysznicowe. Dopiero na kolejnym miejscu plasują się wanny oraz rozwiązania typu walk-in z zastosowaniem brodzika podpłytkowego czy tez odpływu liniowego

Co ciekawe – Polacy deklarują, że w swojej łazience chcieliby mieć wannę, prysznic albo oba produkty naraz. Głosy rozkładają się po 1/3 dla każdej z opcji. Dlatego też wielu producentów elementów wyposażenia łazienek przygotowało rozwiązania 2w1. Są to produkty, które łączą potrzeby tych, którzy chętniej zainstalowaliby w swojej łazience prysznic, a także tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez wanny. W ofercie firmy Schedpol znajdziesz zarówno głębokie brodziki, w których można wykąpać dziecko, psa albo namoczyć pranie, jak i prostokątne wanny, na których zainstalujesz parawan, a dzięki któremu będzie możliwe wzięcie szybkiego, porannego prysznica.

brodziki prysznicowe Dante Schedpol w technologii Stabilsound Plus

Brodzik wysoki DANTE z oferty Schedpol

Jak często remontujemy łazienki?

Przeciętny Polak zaledwie 3 lub 4 razy w życiu dokonuje remontu łazienki. Co ciekawe – aż 30% osób planuje zrobić to w najbliższym czasie. Jeżeli już zdecydujesz się na remont, warto zainwestować w solidne produkty i trwałe materiały. Zakup produktów marki Schedpol oraz Schedline naprawdę się opłaca. W cenie dostajesz bowiem święty spokój na długie lata. Dzięki temu kolejny remont przeprowadzisz nie z konieczności, a wyłącznie wtedy, kiedy aktualny wystrój Ci się znudzi.  

Wszystkie nasze produkty objęte ą kilku- a nawet kilkunastoletnią gwarancją producenta. Co ciekawe, bogata oferta sprawia, że możesz wybierać spośród brodzików, odpływów liniowych, rozwiązań podpłytkowych oraz wanien, które nabędziesz w zestawie z nośnikiem stabilizującym EPS lub jak jako samodzielne produkty.

Jesteśmy ekspertami w temacie urządzania łazienek. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy. Wejdź do świata Schedpol, odwiedź stronę www.schedpol.

Wanna Milos SET z nośnikiem z podcięciem na stopy/oświetlenie LED

Milos SET – wanna z nośnikiem w zestawie, podcięcie na stopy/oświetlenie LED | Schedline

W jakim stylu Polacy najczęściej urządzają łazienki?

Badania pokazują, że niezmienną popularnością cieszy się styl nowoczesny oraz prosty – skandynawski. Nadal w naszych łazienkach królują meble z sieciówek, w tym tej najbardziej popularnej, pochodzącej ze Szwecji.

Z badania przeprowadzonego przez firmę VOX wynika, że aż 4 na 10 Polaków urządza wnętrza samodzielnie, 3 na 10 wspomaga się opiniami i doradztwem rodziny lub przyjaciół (metoda CAWI na przełomie listopada i grudnia 2019 r. z udziałem 1000 respondentów, spośród których 82,7% posiada własne mieszkanie, a 17,3% mieszka w wynajmowanym lokalu). Tylko 7% mieszkańców naszego kraju skorzystało z pomocy architekta czy projektanta wnętrz podczas urządzania własnych czterech kątów. Część ankietowanych nie odpowiedziała na to pytanie.  

Co ciekawe, szczególną uwagę zwracamy na stan naszych łazienek i kuchni. To właśnie w łazience chcemy najczęściej dokonywać zmian. Są to zarazem pomieszczenia, które najszybciej się „zużywają”. W kuchni gotujemy, smażymy, pieczemy, natomiast w łazience nieustannie pojawia się wilgoć, a płytki oraz fugi mają kontakt z wodą.

Aż 38% badanych przyznało, że przed przeprowadzeniem remontu powstrzymuje ich brak funduszy. Mamy na to sposób! W ofercie Schedpol znajdziesz produkty na każdą kieszeń. 😊

Schedpol – rozwiązania do każdej łazienki

Niezależnie od powierzchni Twojej łazienki, jej stylu oraz zastosowanych rozwiązań architektonicznych, mamy dla Cebie wyjątkowe produkty, które pozwolą wyposażyć ją w najlepszy możliwy sposób! Zapoznaj się z naszą ofertą tutaj. Produkty marki Schedpol dostępne są w sklepach internetowych, a także w sklepach stacjonarnych, hurtowniach i marketach budowlanych na terenie całej Polski.

Sprawdź, jak zmieniły się nasze mieszkania i domy względem roku 2018, kiedy to opublikowaliśmy pierwszy artykuł dotyczący zwyczajów łazienkowych Polaków.