REMONT ŁAZIENKI – KROK PO KROKU

0
4263
18 kwietnia 2019

Jak samodzielnie wyremontować łazienkę w kilku krokach

Podczas odnawiania czy urządzania mieszkania, największe wyzwanie zawsze stanowi remont kuchni oraz łazienki. W szczególności niewielkie pomieszczenia w blokach są problematyczne i mogą przysporzyć wielu problemów. Jeżeli nasze mieszkanie czy dom ma kilkadziesiąt lat, najprawdopodobniej konieczna będzie wymiana wszystkich instalacji, co wiąże się ze skuwaniem płytek, wyrównaniem ścian i zorganizowaniem przestrzeni od początku. Ze względu na fakt, iż remont jest często bardzo kłopotliwy, a także kosztowny, zwykle decydujemy się na niego w ostatnim momencie, kiedy staje się koniecznością. Niezależnie od tego, jak szeroki będzie zakres robót, kluczowe jest stworzenie szczegółowego harmonogramu, a także przygotowanie kosztorysu, który pozwoli nam odpowiednio się przygotować do czekającej nas rewolucji. Szukając najlepszych ekip warto zawsze porównać proponowane ceny co najmniej 2 lub 3 firm. Remont łazienki w sytuacji, gdy będziemy musieli skuwać płytki czy zmieniać instalacje będzie trwać ok. 2-3 tygodni. Do takiego terminu należy doliczyć oczywiście kilka dni zapasu, gdyż tak naprawdę wszystko się może w międzyczasie wydarzyć. Długość trwania jest zależna również od dostępności fachowców w danych terminach, dlatego warto zabukować ekipy remontowe odpowiednio wcześnie.

Remontowanie łazienki

Ile kosztuje remont łazienki?

Przyjmując, że planujemy jego przeprowadzenie w pomieszczeniu o wielkości około 5m2, a sam remont obejmuje wymianę płytek, montaż nowej kabiny prysznicowej, umywalki, podwieszanego WC oraz drobnych elementów, całość poniesionych wydatków będzie zapewne oscylować w granicach 10-20 tysięcy złotych. Oczywiście na ostateczną kwotę największy wpływ mają materiały oraz produkty, na które się zdecydujemy.

Kompleksowy remont łazienki w 8 krokach

W jaki sposób przeprowadzić remont łazienki, aby był jak najmniej bolesny dla domowników? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i o czym należy pamiętać, aby szybko i sprawnie odnowić pomieszczenie? Nasz przewodnik opisuje remontowe przeboje krok po kroku.

Remontowanie łazienki

Przygotowanie planu remontu łazienki

Przede wszystkim warto przygotować plan remontu. Istotne jest również zamówienie materiałów czy urządzeń z odpowiednim wyprzedzeniem. Zdarza się, że na poszczególne elementy wyposażenia trzeba czekać nawet kilka tygodni. Warto więc przygotować się do remontu odpowiednio wcześniej, aby sam proces demolowania pomieszczenia i nadawania mu na nowo charakteru, przebiegał szybko i sprawnie. Jeżeli wszelkie decyzje podejmujemy razem z partnerką/partnerem, dobrze jest spisać na kartce swoje oczekiwania oraz pomysły na nowy wystrój wnętrza. W ten sposób łatwiej będzie podjąć decyzje związane z wyborem poszczególnych elementów, stylem, który ma obowiązywać w łazience, a także potrzebami konkretnych osób (dla każdego ważne jest bowiem co innego). Są osoby, które marzą o ogromnej wannie, dla innych ważniejsza będzie możliwość wzięcia szybkiego porannego prysznica. Priorytetem dla jednych będzie minimalizm, kto inny chciałby, aby łazienka wyglądała spektakularnie. Jeżeli przeanalizujemy wszystko, na pewno uda nam się wybrać odpowiednie urządzenia, płytki czy armaturę do łazienki. Pomóc może również architekt wnętrz, który przygotuje projekt uwzględniający nasze oczekiwania, pomysły i zaproponuje najlepszy układ funkcjonalny. Co warto wiedzieć w tym temacie? Najważniejsze jest, aby zachować odpowiednie odległości pomiędzy sprzętami, z których będziemy korzystali na co dzień. Zapewni to wygodę i bezpieczeństwo.Remontowanie łazienki

Przygotowanie powierzchni pod nowe płytki

Usunięcie wszystkiego, co stare, zepsute i wymagające wymiany. Jeżeli na ścianach położone mamy płytki sprzed lat, należy je skuć. Jeżeli ściany pomalowane są farbą olejną, należy ją oczywiście zdrapać. Jest to bardzo czasochłonne i niełatwe zajęcie. Należy przy tym zachować ostrożność, aby nie uszkodzić instalacji ani nie przebić rur, które mogą być schowane płytko w ścianie. W starszych mieszkaniach możemy oczywiście spodziewać się niemiłych niespodzianek. Okazuje się nierzadko, że pod jedną warstwą farby skrywana jest druga i trzecia, a płytki przyklejone zostały na cement, co skutecznie utrudnia ich usunięcie. Jeżeli już uda nam się pozbyć wszystkich upiększeń, zobaczymy w którym miejscu znajdują się rury, gdzie zlokalizowane są piony kanalizacyjne oraz którędy przebiega instalacja elektryczna. Pozwoli nam to również zaplanować ew. zmiany oraz rozmieszczenie włączników czy kontaktów w pomieszczeniu, a kolejnym ekipom remontowym pomoże szybko i sprawnie wykonać swoją robotę.

Prace hydrauliczne

Kolejny etap to wszystkie niezbędne prace hydrauliczne, a więc wymiana rur, organizacja odpowiednich przyłączy, instalacja wężyków podłączeniowych do pralki, a także elementów widocznych gołym okiem, takich jak: bateria prysznicowa, bateria przy wannie czy też nad umywalką. Stare instalacje doprowadzające wodę najpewniej będą wymagały wymiany na nowe, zwykle plastikowe, które cechują się bardzo dużą wytrzymałością oraz niezawodnością. Jest to również etap, który powinien zostać bardzo dokładnie przeprowadzony. Niesprawna instalacja hydrauliczna powoduje powstanie katastrof czy zalewanie sąsiadów mieszkających pod nami. Nie warto ryzykować i oszczędzać na materiałach, gdyż może się to obrócić przeciwko nam w przyszłości, a oszczędności okażą się pozorne.

Remontowanie łazienki

Przygotowanie instalacji elektrycznej w łazience

Instalacja elektryczna jest kolejnym punktem na liście spraw do załatwienia. W wiekowych domach czy mieszkaniach należy wymienić instalację elektryczną na nowoczesną. Te, które projektowane były lata temu, nie są zwykle gotowe na duży pobór prądu, generowany przez urządzenia elektryczne oraz oświetlenie. Może to prowadzić do częstego wyskakiwania korków, a także powstawania pożarów, gdy instalacja się przegrzeje. Projektując zupełnie nowe oświetlenie, warto wziąć pod uwagę bardzo popularne obecnie oświetlenie halogenowe oraz oczywiście żarówki ledowe. Umieszczone w podwieszonym suficie lub w standardowych żyrandolach nie tylko perfekcyjnie oświetlą wnętrze, ale też nadadzą szyku łazience, a ponadto są energooszczędne. Tworząc albo wymieniając instalację elektryczną warto przewidzieć miejsca, w których to jeszcze mogą pojawić się lampy. Przede wszystkim wziąć pod uwagę należy okolice lustra, które powinno być dobrze doświetlone, aby zapewnić nam komfort podczas codziennej pielęgnacji. Warto też przemyśleć ilość kontaktów oraz ich rozmieszczenie. Niektóre gniazdka można umieścić w miejscach niewidocznych, np. w szafce pod umywalką, co nie tylko pozwoli na bezpieczne podłączenie suszarki do włosów, ale również sprawi, że mniej dodatkowych elementów będzie widocznych podczas codziennego korzystania z łazienki.

Remontowanie łazienki

Ogrzewanie i wentylacja

To kolejne kwestie, które musimy wziąć pod uwagę, jeżeli chcemy cieszyć się z bezproblemowego korzystania z łazienki po remoncie, bez względu na porę roku. Warto zaobserwować, czy zdarza się nam np. zmarznąć po wyjściu spod prysznica, czy nie ma problemu z odprowadzeniem pary wodnej z pomieszczenia i przemyśleć, jakie nowoczesne rozwiązania możemy wykorzystać w naszym domu. Remont jest świetną okazją, aby np. wymienić grzejnik na nowy – bardziej wydajny, albo zainstalować kaloryfer z wbudowaną grzałką, która umożliwi nam np. wysuszenie ręczników również w okresie wiosennym lub jesiennym. Warto zainstalować również skuteczny wentylator, a także wymienić drzwi na model z odpowiednim podcięciem zapewniającym dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia.

Remontowanie łazienki

Wyrównanie powierzchni – płyty GK

Nadszedł moment na wygładzenie i wyrównanie ścian oraz podłogi. Jeżeli wszystkie instalacje są już gotowe, możemy przystąpić do skutecznego ich zakrywania oraz przygotowywania powierzchni do malowania lub oklejana płytkami. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które skutecznie ułatwiają prace, jak np. wodoodporne płyty kartonowo-gipsowe. Pozwalają one zarówno zakryć rury, stworzyć odpowiednie zabudowy do toalet podtynkowych, jak i wyrównać krzywizny w przypadku starych ścian. Po zaszpachlowaniu łączeń sprawiają, że ściany nabierają nieznanej wcześniej gładkości. Na przygotowane powierzchnie nakładamy odpowiednią (odporną na wilgoć) farbę lub wybrane płytki. We wszystkich miejscach narażonych na działanie wody należy wykonać solidną hydroizolację przeciwwilgociową. Uchroni nas to przed zagrzybieniem pomieszczenia, a naszych sąsiadów przed zalaniem. Na rynku dostępne są również specjalne taśmy oraz maty uszczelniające, które prace przyspieszą i pozwolą na dokładne zaizolowanie powierzchni, dzięki czemu zyskamy święty spokój i uchronimy się przed grzybem, pleśnią czy wilgocią.

Remontowanie łazienki

Montaż armatury łazienkowej

Instalacja wanny lub brodzika oraz umywalki. Jeżeli już decydujemy się na totalny remont łazienki, zazwyczaj wymieniamy również wszystkie elementy wolnostojące, takie jak wanna czy brodzik. Warto zdecydować się na kabinę montowaną bezpośrednio na podłodze. SCHEDPOL oferuje szeroka gamę brodzików podpłytkowych oraz odpływów liniowych, które poradzą sobie bez problemu z odbiorem wody nawet z dużych deszczownic usytuowanych pod sufitem łazienki. Model brodzika podpłytkowego Slim Lux Stabilsound Plus® to nie tylko wysoka efektywność w zakresie odbioru wody, ale również wbudowana mata uszczelniająca, dzięki której zarówno sam odpływ, jak i jego okolice zabezpieczone są przed działaniem wilgoci. Co z armaturą? Na rynku dostępnych jest wiele różnych kolorów oraz rodzajów armatury – stalowe, miedziane, złote, mosiężne, połyskujące, szczotkowane czy matowe. Do dyspozycji klientów są również elementy w kolorze białym albo czarnym, które nadadzą szyku wnętrzom. Projektując kabinę prysznicową warto zamontować w niej siedzisko, które nie tylko ułatwi zabiegi higieniczne, ale również pozwoli wykąpać się osobie niepełnosprawnej czy starszej.

Remontowanie łazienki

Wykończenie i hydroizolacja

Remont kończy się nałożeniem silikonu wszędzie tam, gdzie jest to konieczne, fugowaniem przestrzeni pomiędzy płytkami, a także zakupem elementów dekoracyjnych. Nie warto decydować się na zagracenie łazienki wieloma bibelotami oraz zbędnymi elementami wyposażenia. Łatwo można przedobrzyć, a przecież współczesne łazienki charakteryzują się i tak ograniczoną ilością miejsca. Na samym końcu pojawiają się kwestie związane z montażem elementów dodatkowych. W tym momencie nadchodzi również pora na montaż luster, szafek, lamp oraz kinkietów. Warto zainwestować w duże przeszklenia lub lustra, które skutecznie powiększą optycznie wnętrze. Dodatkowo, warto przemyśleć kwestię oświetlenia, decydując się na jedno główne źródło światła oraz oświetlenie punktowe. Dodatki, choć wydają się mało istotne, przesądzają tak naprawdę o odbiorze wnętrza przez domowników oraz gości. W ten sposób nasza nowa łazienka może stać się nie tylko funkcjonalna, ale również elegancka.

Remontowanie łazienki