Wanna akrylowa – co warto o niej wiedzieć
Wanna akrylowa już od co najmniej od kilkunastu już lat jest najchętniej wybieranym typem wanny w Polsce. Dlaczego akurat wanna z akrylu zyskała aż taką popularność i dlaczego warto zainwestować w dobrą jakościowo, wygodną i bezpieczną wannę z tego tworzywa?
Wanny akrylowe powstają z płyt tłoczonych na gorąco w temperaturze około 180 stopni. Umożliwia to formowanie zarówno wanien kwadratowych, okrągłych, narożnych, jak i najbardziej popularnych wanien prostokątnych wykonanych z akrylu, jak np. SCHEDLINE Fair, Milos oraz Vella.
Wanny akrylowe posiadają praktycznie same zalety. Na uwagę zasługuje przede wszystkim ich niebywała lekkość. Standardowo wanna akrylowa waży zaledwie 20 kg, podczas gdy ciężar wanny konglomeratowej, żeliwnej czy stalowej może dochodzić nawet do 100 kilogramów, co skutecznie utrudnia montaż (instalację wanny) w pojedynkę. Wanna akrylowa to również powierzchnia, która jest niezwykle przyjemna w dotyku oraz trwała. Niektóre modele, jak np. wanny akrylowe z kolekcji SCHEDLINE mają dodatkowo zdolność do utrzymywania ciepłej wody o wiele dłużej, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych wanien. Dzieje się tak za sprawą technologii Stabilsound Plus®, która minimalizuje utratę ciepła. Dzięki temu relaksująca kąpiel może trwać i trwać, bez konieczności dolewania gorącej wody co kilkanaście minut. Akryl okazuje się być przyjacielem człowieka.
Czym właściwie jest akryl używany do produkcji wanny?
Akryl to metakrylan metylu, czyli tworzywo sztuczne, które zrewolucjonizowało oblicze łazienki. Triumfy zaczął święcić w latach 90-tych, za sprawą swojej niezwykłej plastyczności. Wtedy to właśnie bardzo popularne stały się wanny profilowane, a także brodziki czy tez wanny wyposażone w specjalne siedziska, które można było wykonać jedynie z tak podatnego na gięcie materiału.
Bardzo ważną zaletą wanny akrylowej jest również łatwość w utrzymaniu ich w czystości. Akryl jest materiałem, który nie wchodzi w reakcje z wodą. Dodatkowo, specjalne powłoki Antibac® oraz Easy to clean® zastosowane w wannach akrylowych SCHEDLINE sprawiają, że powierzchnię wanny wystarczy przetrzeć szmatką zwilżoną wodą i będzie czysta. Nie potrzebujemy żadnych dodatkowych preparatów, których zastosowanie może wręcz uszkodzić powierzchnię akrylu. Co ważne, na powierzchni akrylowej wanny nie powstają odbarwienia, nieestetyczne zacieki z kamienia czy rdzy, gdyż materiał ten dzięki swojej strukturze jest odporny na plamy, a nawet na działanie promieni UV. Akryl jest materiałem antypoślizgowym, a więc wchodzenie do wanny, jak i wychodzenie z niej jest dość bezpieczne. Dodatkowo, bardzo istotne jest tłumienie hałasu spadającej wody, szczególnie gdy wanna jest równocześnie prysznicem. Jest to również najtańsza w zakupie opcja, spośród wielu dostępnych na rynku produktów. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe zalety, wanna akrylowa wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem, nawet dla najbardziej wymagającego użytkownika.
Wanna akrylowa – na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu?
Bardzo istotne są certyfikaty, które potwierdzają zgodność wanny z europejskimi normami. Warto zwrócić uwagę na to, aby wanna akrylowa wyprodukowana została na terenie Unii Europejskiej, a najlepiej w Polsce. Skorzystanie z oferty renomowanych producentów zapewni nam pełne bezpieczeństwo podczas korzystania z wanny, a także wieloletnią gwarancję. Do wanny akrylowej warto dokupić specjalny nośnik stabilizujący, który pozwoli bezpiecznie i stabilnie usadowić ją na podłodze.
Jak dbać o wannę akrylową?
Do jej mycia nie należy stosować środków chemicznych oraz substancji ściernych, które obecne są w niektórych dostępnych na rynku płynach czy też mleczkach. Wykluczone jest korzystanie z proszków czy żrących żeli oraz szczotek z twardym włosiem czy szorstkich gąbek, które zmatowią powierzchnię. Wanny akrylowe wystarczy przetrzeć mokrą szmatką lub wilgotną szmatką z dodatkiem mydła. To wystarczy, aby usunąć wszystkie powstałe zabrudzenia. Pamiętajmy, że żadne bakterie, wirusy, pleśnie czy grzyby nie mają szans rozwinąć się na powierzchni akrylowej, wzmocnionej dodatkowo powierzchnią Antibac®, która dostępna jest w modelach wanien akrylowych z kolekcji SCHEDLINE. Dlatego też utrzymanie ich w czystości jest o wiele łatwiejsze, aniżeli wanien wykonanych z innych materiałów.
Wanna akrylowa – montaż. W jaki sposób zamontować ją w łazience?
Przed przystąpieniem do montażu warto upewnić się, że zakupiony syfon wannowy pasuje rozmiarem do wanny (jeżeli produkty kupowaliśmy osobno, a nie były one integralną częścią zestawu). Dodatkowo, należy zdecydować czy wystarczy nam montaż na dołączonych do zestawu nóżkach, czy też dodatkowo skorzystać chcemy z nośnika stabilizującego, który nie tylko perfekcyjnie wesprze wannę, ale również pozwoli na jej bezpieczne zainstalowanie na podłożu i błyskawiczną wymianę na nowy model w przyszłości. Przed rozpoczęciem montażu samej wanny należy zapoznać się z dołączoną do niej instrukcją. Są, bowiem na rynku takie modele, które wymagają specjalnego traktowania.
Instrukcja montażu wanny akrylowej:
- Punkt pierwszy to przytwierdzenie nóżek (jeżeli zdecydowaliśmy się na wannę z nóżkami) lub ustawienie nośnika stabilizującego w miejscu, w którym docelowo stanąć ma wanna.
- Pora na instalację syfonu dobranego do konkretnej wanny. Idealnie, jeżeli uda się zainstalować produkt blisko odpływu kanalizacji. W ten sposób zapobiegniemy zaleganiu wody w rurach, co wiąże się z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z odpływów.
- Jeżeli zdecydowaliśmy się na zainstalowanie wanny na nóżkach, jest to moment na ich wypoziomowanie oraz wyregulowanie. Można użyć poziomnicy, która pozwoli sprawdzić, czy wszystko jest ok i czy woda będzie mogła swobodnie odpływać po kąpieli. Jeżeli korzystamy z nośnika stabilizującego przy odpowiednio wypoziomowanym podłożu, nie musimy nic robić – wanna jest zamocowana solidnie, stabilnie i bezpiecznie.
- W tym momencie należy zdjąć folię ochronną z wanny oraz zainstalować system odpływowy zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi.
- Ostatni, bardzo ważny punkt – sprawdzenie szczelności całego zestawu. Podczas montażu wanny akrylowej niezbędne jest upewnienie się, że jest ona szczelna. W tym celu należy napełnić wannę wodą i sprawdzić wszystkie połączenia.
- Jeżeli nie zidentyfikowaliśmy problemu, pozostaje tylko uzupełnić szczeliny pomiędzy ścianami oraz krawędziami wanny silikonem sanitarnym i gotowe. Można bez problemu korzystać z wanny akrylowej we własnym domu.