Lata, gdy podłoga w łazience musiała być wyłożona płytkami, minęły bezpowrotnie. W dzisiejszych czasach nie zawsze najważniejsza jest spójność – sytuacja kiedy to podłoga koresponduje z pozostałymi elementami wyposażenia łazienki. Coraz częściej użytkownicy rezygnują z położenia płytek na powierzchni podłóg i ścian, miksując we wnętrzu różne style, faktury czy produkty. Warto zwrócić uwagę również na aspekt praktyczny, a mianowicie łatwość utrzymania podłogi w czystości. Wiadomo, że ściany oraz podłoga w łazience narażone są na działanie wilgoci oraz wody – spod prysznica, z okolic umywalki czy wanny. Dlatego też niezależnie od tego, jaki produkt zdecydujemy się zastosować, powinien być on odporny na działanie wilgoci oraz wody.
Co warto wiedzieć?
Planując urządzanie lub remont mieszkania albo domu musimy wziąć pod uwagę kilka niezwykle istotnych szczegółów. Będą one determinować to, jakie materiały będziemy mogli wykorzystać na przykład na podłodze. Bardzo ważną kwestią jest fakt, czy zdecydujemy się na tradycyjne ogrzewanie, czy może na ogrzewanie podłogowe. Jeżeli chcemy bowiem w ogrzewać pomieszczenie bez instalowania w nim grzejników, na podłodze powinniśmy położyć terakotę, gres, płytki lub kamień naturalny. Są to materiały, które dobrze przewodzą ciepło, a jednocześnie nie zmieniają swoich właściwości, nie wykrzywiają się ani nie rozszczelniają od różnicy temperatur.
W sklepach i marketach budowlanych mamy obecnie do wyboru wiele różnych materiałów, które mogą trafić na podłogę w łazience. Wybierać możemy również spośród różnych kolorów i form, dzięki czemu na pewno uda nam się wyczarować łazienkę marzeń we własnym domu czy mieszkaniu. Poniżej prezentujemy przegląd poszczególnych produktów wraz z krótką charakterystyką każdego z nich.
Osiem pomysłów na podłogę!
Płytki – najczęściej wybierany materiał na podłogę do łazienki. Nie traci na popularności od lat. Warto zainwestować w terakotę o dobrych właściwościach użytkowych oraz antypoślizgowej powierzchni. Warto również, aby materiał, z którego wykonane są płytki nie wymagał dodatkowej impregnacji co jakiś czas. W ten sposób zapewnimy sobie maksymalną użyteczność produktów, a sprzątanie będzie szybkie i bezproblemowe. Na rynku dostępne są płytki w różnych kształtach oraz nieograniczonej ilości kolorów, wzorów i deseni. Na pewno uda nam się wybrać coś dla siebie.
Podłoga drewniana – podwyższona temperatura oraz wysoka wilgotność powietrza sprawiają, że większość rodzajów drewna nie sprawdzi się niestety w łazience. Zdecydowanie polecić można lite deski z egzotycznego drewna typu merbau czy teak, które charakteryzują się niskim współczynnikiem skurczu. Sprawdzą się również niektóre z rodzimych gatunków drewna, poddane wcześniej termizowaniu, dzięki czemu surowiec uzyskuje bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe. Zawsze jednak należy pamiętać o regularnym lakierowaniu albo olejowaniu takiej podłogi. Dzięki temu uzyskamy maksymalną ochronę przed wilgocią, a deski nie wykrzywią się, nie będą pęcznieć czy wypaczać się. Zalety drewna docenimy zwłaszcza wtedy, gdy będziemy chodzić po nim boso. Poczujemy przyjemne ciepło pod stopami przy każdym kroku. Drewniana podłoga idealnie sprawdzi się w łazience urządzonej w sposób minimalistyczny oraz elegancki.
Korek – ciekawe rozwiązanie na podłogę w łazience (dostępny w formie płytek albo paneli). Jest to surowiec naturalny, którego zaletą jest fakt, iż nie absorbuje wody, jest odporny na pleśń oraz rozwój grzybów. Dodatkowe zalety to m.in. doskonała izolacja akustyczna oraz cieplna pomieszczenia. Korek jest niestety produktem trudnym do utrzymania w czystości, więc decydując się na niego musimy być świadomi, że nie jest to materiał bezobsługowy. Porowata struktura sprawia, że szybko się brudzi podczas codziennego użytkowania.
Panele laminowane – na rynku dostępna jest również szeroka gama specjalnych paneli laminowanych przeznaczonych do łazienki. Brzegi niektórych paneli wykończone są dodatkowo uszczelkami, dzięki czemu stają się mniej podatne na niszczące działanie wilgoci. W przypadku tego produktu szczególnie ważne jest jednak, aby po każdej kąpieli czy np. przypadkowym rozlaniu wody, usunąć jej nadmiar z paneli. Pozostawienie mokrych plam prędzej czy później sprawi, że powierzchnia produktu ulegnie uszkodzeniu.
Posadzka żywiczna – materiał, który wylewany jest bezpośrednio na podłogę, a więc pozbawiony łączeń i załamań. Żywica tworzy gładką powierzchnię, którą łatwo jest utrzymać w czystości. Decydując się na takie rozwiązanie możemy nadać łazience niepowtarzalny charakter, np. poprzez zatopienie w niej różnorodnych dekoracyjnych elementów. Jest to nowoczesny sposób na ciekawą aranżację minimalistycznego, łatwego do posprzątania wnętrza.
Kamienie naturalne – doskonale wyglądają na powierzchni podłogi. Na szczególną uwagę zasługuje trawertyn, który ma ciepłą barwę oraz interesującą, niepowtarzalną strukturę. Niestety, podobnie jak wszystkie inne kamienie naturalne wymaga on regularnej impregnacji raz lub dwa razy do roku. W zależności od rodzaju kamienia stosować musimy specjalnie dobrane środki zmniejszające jego nasiąkliwość, a także wrażliwość na używane na co dzień środki chemiczne służące do czyszczenia łazienki.
Posadzka betonowa – ciekawe rozwiązanie, które nadaje się do pomieszczeń o industrialnym charakterze. Podłoga taka wymaga jednak wypolerowania, a następnie regularnej impregnacji, dzięki której stanie się odporna na działanie wody. W przeciwnym wypadku woda będzie wsiąkać w beton, na którym zacznie rozwijać się pleśń czy grzyby.
Wykładziny elastyczne (PCV) – niedrogie, wytrzymałe, a jednocześnie łatwe do utrzymania w czystości, a co więcej – przyjemne w dotyku i odporne na działanie wody oraz wilgoci. Poza PCV znajdziemy na rynku wykładziny z linoleum, kauczuków syntetycznych oraz wykładziny winylowe, utrzymane w różnym stylu. Nowoczesne wzornictwo na szczęście nie przypomina wykładzin znanych z domów naszych babć, więc z pewnością dostosujemy kolor czy materiał do naszych indywidualnych potrzeb.
Rozwiązania idealne do każdej łazienki.
Niezależnie od rodzaju podłogi zastosowanej w łazience, z powodzeniem możemy zainstalować w niej każdy tradycyjny brodzik marki Schedpol albo Schedline Collection, a także jedną z trzech wanien dostępnych w ramach kolekcji Schedline. Dzięki zastosowanym technologiom produkty te są w pełni bezpieczne i nie ma zagrożenia, że woda dostanie się pod powierzchnię drewna czy laminowanych paneli, niszcząc je przy tym bezpowrotnie. Wszystkie produkty dostępne w ofercie Schedpol oraz Schedline Collection to najwyższa jakość wykonania oraz niezliczone zalety technologii Stabilsound Plus® i Stabilsound Plus®, dzięki którym korzystanie z nich jest wygodne, bezpieczne i bardzo przyjemne. Więcej o stosowanych przez nas technologiach znajdziesz na stronie www.stabilsound.pl.
Zastosowanie brodzików podpłytkowych (jak sama nazwa wskazuje) wymaga zastosowania na podłodze glazury, którą pokryjemy również sam produkt, zostawiając wyłącznie miejsce na odpływ. Brodziki podpłytkowe Schedpol oraz Schedline Collection dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach – kwadrat, prostokąt, kształt półokrągły. Dostępne są 2 rodzaje produktów: 1-spadowe i 4-spadowe. Istotą działania brodzika podpłytkowego jest wysokiej klasy odpływ liniowy, który stanowi integralną część produktu. Wystarczy jedynie co kilka dni zdjąć maskownicę i wyczyścić odpływ.
Oferta firmy Schedpol to rozwiązania dostosowane do każdej łazienki – niezależnie od jej wielkości, stylu w jakim została urządzona czy rodzaju podłogi.