JAK URZĄDZIĆ WYGODNĄ ŁAZIENKĘ?

0
3230
15 czerwca 2017

Niezależnie od powierzchni, możliwości finansowych czy też gustu, łazienka jest pomieszczeniem, które zachęca do spędzania w nim sporej ilości czasu. Często z konieczności – codzienna toaleta, prysznic, kąpiel czy zabiegi pielęgnacyjne to czynności, które wymagają więcej niż dziesięciu minut. Okazuje się jednak, że w łazience spędzamy przeciętnie aż 1-2 godziny dziennie. To właśnie do niej kierujemy się rano, tuż po wstaniu z łóżka. Jest ona także zazwyczaj ostatnim miejscem, które odwiedzamy przed udaniem się spać. Częściej jednak z łazienki korzystamy dla przyjemności – zabiegi kosmetyczne wykonywane przez kobiety, domowe SPA, przyjemne rytuały. Dlatego też nastrój, który uda nam się stworzyć w łazience jest bardzo istotny dla naszego samopoczucia oraz zdrowia.

 

Jeżeli projektujemy łazienkę od zera w nowej inwestycji, możemy remont przeprowadzić bez większych problemów. Jeżeli mieszkanie pochodzi natomiast z rynku wtórnego, warto wcześniej odwiedzić administrację budynku, aby dowiedzieć się, czy w najbliższym czasie nie jest przewidywana wymiana instalacji wodno – kanalizacyjnej albo też grzewczej. Oczywiście, w razie konieczności można samemu taką modernizację wykonać albo pozostawić ją w takiej formie, w jakiej jest obecnie.

 

 

Na co warto zwrócić uwagę podczas urządzania łazienki?

 

 

Wykończenie wnętrza

Jakie kolory należy zastosować w łazience? Przede wszystkim takie, które kojarzą się z czystością, ale również barwy pozwalające się zrelaksować: niebieski, błękitny, turkusowy, a także bardzo popularny i uniwersalny – biały. Po pierwsze – jasne kolory powiększą optycznie przestrzeń, po drugie – rozproszą światło, które bardziej naturalnie rozchodzić się będzie po pomieszczeniu. Wnętrze łazienki należy jednak przełamać jakimś żywym detalem – może to być np. roślina doniczkowa, możemy wybrać niebanalne elementy wyposażenia czy położyć kamień na jednej ze ścian.

 

Co w przypadku, gdy nasza łazienka jest mikroskopijnych rozmiarów?  

Mitem jest, że na ścianie położyć możemy tylko i wyłącznie niewielkie płytki ceramiczne. Duże nie zmniejszą optycznie przestrzeni. Co najwyżej może okazać się, że pozostało więcej skrawków po wykonanym remoncie. Mnogość dostępnych na rynku kolorów, deseni czy wzorów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wzorzyste płytki lepiej stosować jednak ostrożnie i wybierać takie z drobnymi zdobieniami. Oczywiście, większe pole do popisu mają właściciele dużych łazienek. Wówczas może się ona stać luksusowym pokojem kąpielowym, w którym zażywamy kąpieli oraz urządzamy sobie dzienne SPA.

 

 

Jak urządzić wygodną łazienkę?

Seria Grando marki Schedpol. Przykład zastosowania drewnianego wykończenia w łazience. link

 

Akcesoria

Oczywiście, w każdej łazience musi znaleźć się wieszak na ręczniki, szczotka do WC czy chociażby kosz na śmieci. Takie drobne elementy mają wpływ na ostateczny charakter oraz wygląd łazienki. Najprostszą opcją jest dopasowanie akcesoriów do baterii umywalkowych i prysznicowych. Na początku warto jednak się zastanowić nad rodzajem materiału, którym chcemy wykończyć łazienkę: szkło, drewno, a może tworzywo sztuczne. To powinno determinować dalsze wybory. Pamiętajmy, że akcesoria czy dodatki są zwykle drogie, dlatego też warto zastanowić się wcześniej, w jakie elementy chcemy wnętrze wyposażyć.

 

Przechowywanie

Najtańszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem są zamykane szafki wnękowe. Nie tylko pozwolą na przechowywanie sporej ilości rzeczy, ale też sprawią, że kosmetyki, ręczniki czy środki czystości nie będą widoczne na pierwszy rzut oka. Dostosowując głębokość szafek do rodzaju przechowywanych przedmiotów, wykorzystamy optymalnie przestrzeń, ale też nie będziemy musieli niczego szukać, gdyż zawartość od razu po otwarciu szafki będzie widoczna. To, czego używamy, na co dzień powinno znaleźć się na wyciągnięcie ręki. Pozostałe rzeczy można schować wyżej czy głębiej w szafie. Naprawdę warto dobrze przemyśleć układ mebli łazienkowych i dostosować ilość miejsca do indywidualnych potrzeb osoby czy rodziny.

 

 

Jak urządzić wygodną łazienkę?

Brodzik Go Baby marki Schedpol. Przykład praktycznego schowania pralki i półek w łazience.

 

 

Funkcjonalność

Wanna czy prysznic? To jedno z najważniejszych pytań, które zadają architekci w momencie tworzenia projektu wnętrza łazienki. Niezależnie od możliwości finansowych właścicieli, łazienka jest pomieszczeniem, które zachęca do indywidualnej kreacji. Ogrom dowolnych konfiguracji wyczarować można z dostępnych na rynku produktów. Już przy niewielkim nakładzie finansowym możemy stworzyć niebanalne i wygodne zarazem wnętrze. Brodziki oraz wanny Schedpol pomagają w wykreowaniu estetycznej i funkcjonalnej przestrzeni kąpielowej. Różne rozwiązania idealnie dopasowane do różnych zastosowań oraz oczekiwań – od elementów schowanych pod płytkami, przez niskie, zaledwie kilkucentymetrowe brodziki, aż po tradycyjne wykonane z akrylu, wyposażone w wygodne siedziska dla dzieci czy osób niepełnosprawnych. Ponadto oferta Schedpol to również duże, wygodne wanny z systemem Stabilsound Plus, dzięki któremu kąpiel będzie prawdziwą przyjemnością.

Złote rady przed przystąpieniem do urządzania łazienki?

Dla komfortu warto zainwestować w grzejnik z wbudowaną grzałką elektryczną, co pozwoli suszyć ręczniki lub ubrania również poza sezonem grzewczym. Istotna jest też sprawnie wykonana wentylacja, pozwalająca (nawet wtedy, gdy łazienka posiada okno) skutecznie odprowadzać wilgoć. Pamiętajmy, że łazienka musi być nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Trudno umyć się nad maleńką umywalką w taki sposób, aby nie ochlapać wszystkiego dookoła. W miniaturowych szafkach niewiele zmieścimy, a otwarte półki sprawią, że wszystkie kosmetyki w mig pokryją się kurzem. Warto kierować się nie tylko modą, ale i zdrowym rozsądkiem.