ekoLOGICZNY Schedpol

0
920
15 października 2021

Każdy człowiek wytwarza w ciągu roku ponad 300 kilogramów różnego rodzaju odpadów. W ciągu trzech lat oznacza to tonę plastiku, papieru, opakowań, puszek oraz śmieci, które trafiają do kosza. Wszyscy odczuwamy na własnej skórze skutki nadmiernej produkcji, jak i procesu utylizowania poszczególnych materiałów. Zarówno zachodzące zmiany klimatyczne, ogromna liczba zachorowań na choroby cywilizacyjne, jak i zanieczyszczenie wód oraz gleby pokazują, że zmierzamy w złym kierunku. W trosce o środowisko warto nie tylko zmienić własne nawyki, ale również zadbać o to, aby zarówno materiały, z których budujemy i wykańczamy dom, jak i urządzamy poszczególne pomieszczenia były neutralne dla środowiska, albo obciążały je w minimalnym stopniu. Skutkiem ubocznym będzie oszczędność pieniędzy, bo przecież chyba nikt nie lubi wyrzucać pieniędzy w błoto.

Świat do dyspozycji mamy jeden i tylko od nas zależy, w jakim stanie kolejne pokolenia będą mogły z niego korzystać.

ekoLOGICZNY Schedpol

 

Urządzanie łazienki

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym o ekologię możemy zadbać zarówno na etapie projektowania i urządzania, jak i na co dzień. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które pomagają oszczędzać wodę oraz energię elektryczną każdego dnia. Łazienka to przede wszystkim woda, której używamy do codziennych kąpieli, pryszniców, mycia rąk czy spłukiwania toalety.

Zacznijmy od kranu, który możemy wyposażyć w perlator zwany również aeratorem. To urządzenie, które zakłada się na końcówkę wylewki, a jego zadaniem jest napowietrzanie strumienia wody. W ten sposób można oszczędzić nawet 60-70% wody zupełnie bezwiednie. Oczywiście na rynku dostępne są także krany z wbudowanym perlatorem. Również i zestaw prysznicowy możemy wyposażyć w aerator (często jest on już zainstalowany w słuchawce czy w deszczownicy), co pozwoli każdego dnia oszczędzić kilkadziesiąt litrów wody z korzyścią zarówno dla naszego portfela, jak i środowiska naturalnego. Zastanawiając się nad zakupem armatury warto postawić na baterie jednouchwytowe, które mieszają wodę dużo szybciej niż baterie wyposażone w dwa pokrętła. Dzięki temu zużyjemy jej zauważalnie mniej zanim ustawimy pożądaną temperaturę. Wystarczy jeden ruch ręki, żeby wyregulować zarówno strumień, jak i ciepło wody. Na rynku dostępne są również baterie umywalkowe wyposażone w termostat, które automatycznie dobiorą odpowiednią temperaturę np. pod prysznicem. W ten sposób na pewno zużyjemy o kilka-kilkanaście litrów wody mniej tygodniowo, a w ciągu roku w naszych kieszeniach zostanie co najmniej kilkadziesiąt złotych ekstra. Ostatnią innowacją, o której warto pomyśleć są baterie bezdotykowe. Dzięki zastosowanemu czujnikowi ruchu woda z kranu leci tak długo, jak tego potrzebujemy. Gdy bateria nie wyczuje ruchu rąk, automatycznie się wyłączy. To super rozwiązanie dla wszystkich zapominalskich, którzy nie zakręcają wody np. podczas mycia zębów czy golenia.

Kolejną istotną kwestią jest toaleta, która generuje ogromne zużycie wody, szczególnie w sytuacji gdy w mieszkaniu jest kilku domowników. Większość z nas spotkała się już pewnie ze spłuczką wyposażoną w dwa przyciski, która zwykle pozwala na spłukanie muszli 3 lub 6 litrami wody, a nowocześniejsze modele minimalizują zużycie do 2 i 4 litrów. Są też na rynku spłuczki, które umożliwiają dostosowanie ilości wody do konkretnej potrzeby. Poznać je można zwykle po napisie „STOP” umieszczonym w widocznym miejscu przy spłuczce. Oczywiście nie namawiamy do całkowitej rezygnacji ze spłukiwania toalety. Warto to jednak dobrze to przemyśleć. Czasem wyrzucamy do toalety chusteczkę czy kawałek papieru i spłukujemy go po prostu, a przecież bez problemu możemy poczekać do kolejnej wizyty, aby nie marnować wody na darmo.

Jeżeli lubimy kąpiele w wannie warto zainteresować się zakupem produktów z kolekcji Schedline Collection wyposażonych w nośnik stabilizujący. Wanna akrylowa z dodatkowym nośnikiem pozwala na dłużej zachować gorącą wodę, dzięki czemu nie musimy jej co chwilę uzupełniać, co skutkuje mniejszym zużyciem energii, jak i samej wody oczywiście. Nośniki stabilizujące dostępne są zarówno w sprzedaży online, jak i w marketach oraz sklepach stacjonarnych. Więcej informacji na temat dostępnych nośników stabilizujących oraz ich zalet znaleźć można na stronie internetowej: https://www.schedpol.pl/wyposazenie-lazienek/systemy-zabudowy/nosniki-do-wanien/.

ekoLOGICZNY Schedpol

Prysznic zamiast wanny

Oczywiście jednym z kluczowych elementów troski o środowisko naturalne jest wyeliminowanie codziennych kąpieli w wannie. Rzecz jasna zużywa się wtedy o wiele więcej wody niż podczas kilkuminutowego prysznica. Najlepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie kabiny prysznicowej lub odpływu liniowego i zastosowanie kabiny typu walk-in. Jeżeli nie wyobrażamy sobie kąpieli chociażby raz w tygodniu, możemy pokusić się o zainstalowanie wanny z parawanem, dzięki czemu na co dzień będziemy mogli brać odświeżające prysznice, a np. raz w tygodniu fundować sobie odpoczynek w wannie wypełnionej wodą i pianą.

 

Ekologiczne pranie

To kolejny temat, nad którym warto się pochylić. Wprowadzając drobne modyfikacje i triki podczas prania ręcznego jesteśmy w stanie skutecznie ograniczyć ilość zużywanej wody, energii elektrycznej i oszczędzać pieniądze. Jeżeli pierzemy w pralkach automatycznych zwykle wydaje nam się, że im krótsze pranie nastawimy, tym mniej energii i wody zużyjemy. Nowoczesne pralki mają natomiast specjalne ekologiczne programy. Co prawda cały proces może trwać nawet 3-4 godziny, ale urządzenie zużywa wtedy o wiele mniej energii elektrycznej oraz wody niż podczas szybkich nastawień. Oczywiście zawsze warto też poczekać aż zbierze się odpowiednia ilość ubrań aby wypełnić cały bęben pralki (warto sprawdzić w instrukcji modelu maksymalny załadunek).

Jeżeli chodzi o pranie ręczne to nie warto tego robić pod bieżącą wodą. Należy napełnić wannę lub miskę wodą i w niej starać się uprać rzeczy. Można też oczywiście wyprać kilka rzeczy naraz – wtedy zaoszczędzimy zarówno wodę, jak i detergent.

 

Ekologia i zrównoważony rozwój według Schedpol

W firmie Schedpol nieustannie myślimy o środowisku naturalnym – aby planeta służyła nam zarówno teraz, jak i w przyszłości. Przykładamy wagę zarówno do ekologii, jak i zrównoważonego rozwoju.

Na każdym etapie produkcji dbamy również o segregację źródłową. Stosujemy gospodarkę odpadami, która jest cyrkulacyjna i ma na celu zmniejszenie ilości odpadów poprzez ich odpowiedni recykling, ponowne przetworzenie oraz wykorzystanie. Dokładamy wszelkich starań, aby używane przez nas półprodukty, środki czy elementy były w pełni bezpieczne dla środowiska. Zdecydowana większość materiałów, z których korzystamy nie wpływa na powiększanie się warstwy ozonowej oraz nie przyczynia się do efektu cieplarnianego. Materał który wykorzystujemy do produkcji nośników oraz elementów konstrukcyjnych jest w 100% możliwy do recyklingu.

Na co dzień pracujemy z formami aluminiowymi, które można bez najmniejszego problemu poddać recyklingowi. Do produkcji wykorzystywane są żywice, które emitują mniejszą o 28% ilość styrenu  podczas produkcji oraz po jej zakończeniu niż większość żywic dostępnych na rynku. Przykładamy wagę do ograniczenia emisji CO2. Podczas procesów produkcyjnych wykorzystywany jest akryl i kompozyt. Kompozyt to materiał o optymalnej wadze, który istotnie zwiększył możliwość wykorzystania miejsca ładunkowego – dzięki temu ograniczono emisję dwutlenku węgla o około 50 % w przeliczeniu na jedną sztukę wyrobu kompozytowego. Na co dzień w firmie ograniczamy też odpady. Nasi pracownicy korzystają z kubków papierowych lub opakowań wielokrotnego użytku. Staramy się również zachęcać wszystkie zatrudnione u nas osoby do oszczędzania energii elektrycznej oraz wody.

 

ekoLOGICZNY Schedpol

– jakość w parze z ekologią!

Zakup produktów Schedpol to nie tylko postawienie na nowoczesność, ale również ekologię. Dla nas liczy się zarówno najwyższa jakość używanych do produkcji brodzików, wanien i odpływów materiałów, ale również cały proces technologiczny. Na każdym jego etapie dbamy o jak najmniejsze zużycie materiałów, jak i wody czy energii elektrycznej. Korzystamy z bezpiecznych rozwiązań – w trosce o zdrowie naszych klientów, jak i kondycję Ziemi.