Brodziki konglomeratowe, czyli jakie? (cz.2)

0
2741
2 września 2020

Zakup odpowiedniego brodzika do wymarzonej łazienki to niełatwa sprawa. Na rynku znajdziemy szeroki wybór produktów wykonanych z różnego rodzaju materiałów. Dzięki temu można je dopasować zarówno do własnych potrzeb, jak i możliwości technicznych czy finansowych. W ofercie producentów znaleźć można brodziki stalowe, brodziki akrylowe, produkty wykonane z kompozytu, a także brodziki konglomeratowe, którym przyjrzymy się bliżej.  

Konglomerat to niezwykle popularny w ostatnich latach materiał wykorzystywany do produkcji elementów wyposażenia łazienek: blatów, wanien, umywalek czy brodzików prysznicowych. Zwany jest też czasem lanym marmurem, gdyż zawiera w swoim składzie zmielony, naturalny marmur, który wymieszany został z żywicą lub poliestrami żywicowymi. Na rynku dostępne są też konglomeraty granitowe oraz kwarcowe. Dzięki obecności jednego z wymienionych wyżej kamieni szlachetnych, konglomeratowe brodziki prysznicowe prezentują się niezwykle elegancko. Design jest pierwszą kwestią, która rzuca się bowiem w oczy! Dzięki niewielkiej wysokości, ostro wykańczanym krawędziom, możliwości montażu wpuszczanego (w podłodze), przycięcia do nietypowej wnęki, bogatej kolorystyce i różnych fakturach powierzchni, brodziki konglomeratowe zyskały na popularności. Wszystkie te zalety sprawiają, że można je perfekcyjnie dopasować do posiadanej przez siebie łazienki.

Brodziki konglomeratowe, czyli jakie? (cz.2)

Brodzik kompozytowy Omega Black Stone.

 

Główną wadą konglomeratu jest konieczność regularnego czyszczenia i odpowiedniej konserwacji specjalnie do tego celu przeznaczonymi środkami. Powłoka żelkotowa Gelcoat, którą pokryte są brodziki konglomeratowe jest podatna na zarysowania (jej grubość jest nawet kilkukrotnie cieńsza niżeli w wyrobach akrylowych) oraz nieodwracalnego odbarwienia (na przykład za sprawą farby do włosów, szminki, itp.). Waga brodzików wykonanych z konglomeratu (od 30 do nawet 90 kg w zależności od rozmiaru) sprawia, że trudno jest je magazynować oraz transportować (wysyłka na paletach). Kruchość materiału powoduje, że nierzadko dochodzi do przypadkowych uszkodzeń mechanicznych, powstawania pęknięć oraz odprysków. Problemem jest również wniesienie produktu, np. na czwarte piętro bez windy. Do montażu takiego brodzika w łazience muszą być zaangażowane co najmniej dwie osoby.

Brodziki konglomeratowe to produkty, na które warto zwrócić uwagę podczas poszukiwania idealnego brodzika do łazienki. Na rynku pojawiają się jednak coraz bardziej innowacyjne materiały, które mają równie dobre, a nawet lepsze właściwości niż konglomerat. Inżynierowie pracujący dla polskiej marki Schedpol poszli o krok dalej, opracowując wielowarstwowy, innowacyjny kompozyt, który ma wszystkie właściwości konglomeratu, a dodatkowo zapewnia pełne wzmocnienie konstrukcji dna i rantów brodzika. Dzięki unikalnemu zastosowaniu bardzo odpornych warstw polimerów oraz mineralnych komponentów ze spienionymi mieszankami PU+ uzyskano najtrwalszy (nietłukący się), idealnie wygłuszony i zarazem najcieplejszy kompozyt przeznaczony do produktów kąpielowych. Zachowano przy tym optymalną wagę, która ułatwia logistykę i montaż finalnego produktu w łazience.

Materiał kompozytowy Stonicryl® stanowi wspaniałą alternatywę dla zwykłych brodzików konglomeratowych i kompozytowych. Wykonane z niego brodziki posiadają wszystkie zalety konglomeratu, będąc jednocześnie wolnymi od jego głównych wad. Zaledwie 3 centymetry wysokości, zaostrzone promienie krawędzi (idealne zarówno do montażu stawianego jak i wpuszczanego w posadzkę), nawet o 60% mniejsza waga, pełna funkcjonalność, możliwość zakupu brodzika w modnych kolorach oraz fakturze naturalnego kamienia, odporność na odbarwienia, wilgoć oraz powierzchnia Antibac®. Zalety można by długo wymieniać…

Brodziki konglomeratowe, czyli jakie? (cz.2)

Bogata oferta brodzików kompozytowych marki Schedpol pozwala zakupić odpowiedni model w interesującym nas wykończeniu, a nawet kolorze. Oferowane przez producenta brodziki dostępne są w różnych kształtach oraz rozmiarach, co pozwala wybrać taki, który idealnie wpasuje się w design oraz powierzchnię łazienki. Zastanawiając się nad zakupem brodzika konglomeratowego warto pójść o krok dalej i zdecydować się na zakup produktu wykonanego ze Stonicrylu® – materiału kompozytowego, który posiada wszystkie zalety konglomeratu, a jednocześnie jest od niego lżejszy, bardziej wytrzymały i jeszcze odporniejszy na uszkodzenia. Gwarancja na brodziki w technologii Stabilsound Plus® z materiału kompozytowego Stonicryl® to aż 15 lat.