Jaki brodzik prysznicowy wybrać – porównanie techniczne

0
1795
7 listopada 2020

Przymierzając się do zakupu nowego brodzika prysznicowego do własnej łazienki warto porównać nie tylko wygląd zewnętrzny poszczególnych produktów, ale również ich parametry techniczne oraz właściwości stosowanych materiałów. Obecnie najpopularniejszymi brodzikami dostępnymi na rynku są produkty wykonane z: akrylu, konglomeratu, a także innowacyjnego materiału kompozytowego – Stonicryl®.

 

Jaki brodzik prysznicowy wybrać

 

 

Jeszcze kilkadziesiąt-kilkanaście lat temu najbardziej popularnym materiałem, który wykorzystywano do produkcji brodzików była stal emaliowana. Brodziki stalowe nie dość, że były ciężkie, to emalia którą pokrywano produkty szybko żółkła i łatwo było ją uszkodzić, np. gdy podczas kąpieli spadł na brodzik szampon czy żel pod prysznic. Obecnie najpopularniejsze na rynku są niewątpliwie brodziki akrylowe. Akryl jest bardzo lekki i niezwykle przyjemny w dotyku. Cięższym materiałem od akrylu jest konglomerat, który składa się ze sproszkowanych minerałów połączonych z żywicami poliestrowymi. Najcięższym z materiałów używanych do produkcji brodzików jest natomiast prawdziwy kamień, który stanowi tworzywo niezwykle eleganckie, jednakże wymaga specjalnego traktowania oraz regularnego czyszczenia podczas użytkowania. Dodatkowo łatwo go uszkodzić w czasie transportu czy montażu w łazience.

Produkcja brodzików ze wspomnianych materiałów różni się również pod względem technologicznym. Brodziki stalowe produkowane są z blachy, na którą nakładana jest warstwa emalii. Grubość brodzika wynosi zwykle od 1,5 mm do 4mm. Brodziki wykonane z konglomeratu są wylewane w formie, a po uzyskaniu odpowiedniej twardości pokrywane są cienką warstwą żelkotu. Podczas produkcji brodzików akrylowych korzysta się z płyty akrylowej, która w produktach marki Schedpol jest dodatkowo wzmacniana za pomocą zaawansowanych technologii Stabilsound Plus® lub Stabilsound Plus®. Płytę akrylową podgrzewa się, a następnie naciąga na wyprofilowaną wcześniej formę. Produkty wytworzone z opatentowanego przez Schedpol materiału kompozytowego Stonicryl® również wylewane są w specjalnej formie. Grubość materiału wynosi aż 25mm, dzięki czemu powierzchnia brodzika jest odporna na uderzenia i zarysowania.

 

Budowa brodzików marki Schedpol

Brodziki marki Schedpol (w technologii Stabilsound Plus®) produkowane są z innowacyjnego materiału kompozytowego Stonicryl®, który wielowarstwowo wzmacnia konstrukcje (zarówno dno, jak i ranty brodzika). Zastosowane powłoki: Easy to clean® oraz Antibac® maksymalizują bezpieczeństwo oraz ułatwiają użytkowanie produktów na co dzień. Brodziki te spełniają wszelkie polskie oraz europejskie normy jakościowe, a także posiadają wymagane atesty oraz stosowne certyfikaty.

Brodziki akrylowe wyprodukowane w technologii Stabilsound Plus® to produkty zintegrowane z niezwykle wytrzymałą podbudową. Dzięki temu są trwałe, wyjątkowo stabilne i posiadają doskonałe parametry termiczne oraz akustyczne. Brodziki zapewniają pełne i równomierne podparcie pod całym dnem, dzięki czemu są bardzo stabilne, a ponadto użytkownik nie musi wiercić dziur w ścianach w strefie wokół prysznica. Uproszczony montaż pozwala na pełną ochronę istniejącej hydroizolacji łazienki poprzez wyeliminowanie konieczności używania kotw przyściennych.