Trend, który zaskarbia sobie coraz większe rzesze zwolenników – połączenie głównej sypialni z prywatną łazienką. Jeszcze kilka lat temu rozwiązanie to wydawało się dostępne tylko dla osób majętnych, bohaterów amerykański filmów czy seriali albo właścicieli drogich apartamentów z widokiem na ocean. Tymczasem ten luksus staje się codziennością i coraz więcej osób mających do dyspozycji dom czy mieszkanie o odpowiednim metrażu, decyduje się na połączenie tzw. master bedroom (głównej sypialni) z łazienką. Łazienkę sąsiadującą z sypialnią możemy albo pozostawić otwartą, albo przedzielić ją np. za pomocą przeszklenia czy też drzwi przesuwnych. Oczywiście możemy zdecydować się na dwa niezależne pomieszczenia, które połączymy za pomocą tradycyjnych drzwi.
Zebraliśmy dla Was plusy oraz minusy połączenia sypialni z łazienką. Zebraliśmy także informacje o produktach marki Schedpol oraz Schedline Collection, które można, a nawet warto w takiej łazience zainstalować, aby pomieszczenie to stało się nie tylko piękne, ale i w pełni funkcjonalne.
NA TAK
Połączenie sypialni z łazienką to przede wszystkim ogromna wygoda. Dzięki temu, że łóżko i wannę lub prysznic dzieli zaledwie kilka metrów, zyskujemy znacznie większy komfort życia na co dzień. Gorąca, wieczorna kąpiel i sus bezpośrednio do łóżka albo szybki poranny prysznic zaraz po przebudzeniu? To niewątpliwe zalety aranżacji wnętrza zakładającego połączenie master bedroom z łazienką. Taki układ pomieszczeń pozwala również na zachowanie intymności poprzez oddzielenie strefy przeznaczonej dla wszystkich domowników czy gości od części zarezerwowanej wyłącznie dla np. rodziców. Dodatkowy plus to bliskość toalety w przypadku gdy często musimy z niej skorzystać w nocy. Łazienka połączona z sypialnią pozwala dosłownie odciąć się od problemów domowych i zafundować sobie odrobinę relaksu w samotności albo we dwoje.
NA NIE
Największym z minusów połączenia łazienki z sypialnią jest możliwość pojawienia się nadmiernej wilgoci w tej części domu. Para wodna towarzysząca kąpielom w wannie lub prysznicom musi zostać bowiem efektywnie usunięta z pomieszczenia. Bardzo trudno jest wykonać wentylację tak, aby sprawnie odbierała parę wodną z łazienki w taki sposób, by ta nie przedostawała się do sypialni. Kolejnym z minusów zdecydowania się na jedną sypialniano-łazienkową przestrzeń jest pozbawienie się intymności podczas kąpieli ale również innych czynności, które przecież codziennie wykonujemy w łazience. Dodatkowo odgłosy spuszczanej wody w toalecie czy odpływającej po kąpieli wody z wanny mogą być irytujące dla niektórych osób i powodować np. ich wybudzanie się w nocy. To, co jest niewątpliwym plusem takiego rozwiązania, w pewnych sytuacjach może okazać się minusem.
O czym należy pamiętać projektując sypialnię połączoną z łazienką?
Niezależnie od tego, w jaki sposób łazienka ma funkcjonować – czy ma być integralną częścią sypialni, czy też zostanie od niej w jakiś sposób oddzielona, musimy zadbać o odpowiednią wentylację grawitacyjną bądź mechaniczną. Oczywiście jest to prostsze w sytuacji gdy zdecydujemy się na stworzenie dwóch osobnych pomieszczeń. Jeżeli jednak nie mamy żadnej fizycznej granicy pomiędzy sypialnią a łazienką, musimy przygotować się na umieszczenie kratki wentylacyjnej w sypialni lub zorganizowanie wentylacji mechanicznej w pomieszczeniu, które powinno nam przecież zapewniać ciszę i spokój. Musimy również pamiętać o tym aby często wietrzyć sypialnię, co pozwoli nam na zachowanie odpowiedniej wilgotności i zapobiegnie rozwojowi pleśni oraz grzybów w miejscu, w którym przebywamy przecież każdego dnia przez 7-8 godzin, regenerując organizm.
Pamiętać należy również o tym, aby wszystkie materiały, które wykorzystamy w łazience, a więc częściowo i w sypialni, były odporne na działanie wody. Odpadają więc wszelkiego rodzaju panele podłogowe, niezabezpieczone drewno, a także tkaniny, które szybko nasiąkają wodą. Odpowiedni dobór podłogi, a także zadbanie o hydroizolację wanny czy strefy prysznicowej to konieczność.
Aby jak najlepiej zabezpieczyć pomieszczenia przez wilgocią ściany należy je również pomalować specjalnymi farbami przeznaczonymi do łazienek, które zapobiegną rozwojowi grzybów i pleśni.
W jaki sposób urządzić łazienkę przylegającą do sypialni?
Zarówno sypialnia, jak i łazienka z nią sąsiadująca powinny zostać zaaranżowane w takim samym albo chociaż w podobnym stylu. Dzięki temu stworzymy jedną, spójną strefę relaksu i odpoczynku, z której z radością będziemy chcieli korzystać na co dzień.
W łazience będącej integralną częścią sypialni na pewno sprawdzi się elegancka wanna wolnostojąca albo równie piękna wanna prostokątna, jak chociażby jedna z wygodnych wanien z kolekcji Schedline Collection – Vella, Fair albo Milos wraz ze zintegrowanym nośnikiem – https://www.schedpol.pl/wyposazenie-lazienek/wanny/z-obudowa-nosnikiem/. Nośnik pozwoli nie tylko na solidne zainstalowanie wanny na podłodze, ale również zapewni doskonałą termoizolację, przez co woda wlana do wanny na dłużej pozostanie gorąca.
Jeżeli planujemy strefę prysznicową z zastosowaniem np. eleganckiego przeszklenia, idealnie sprawdzi się tradycyjny odpływ liniowy Schedpol Slit Advance z jedną z najcieńszych na rynku rynien odpływowych – https://www.schedpol.pl/produkt/slit-advance/. Wkomponowany w podłogę pozostanie praktycznie niewidoczny. Razem z produktem otrzymujemy kompletny zestaw do zainstalowania odpływu w podłodze: syfon szybkoprzepływowy, matę, narożniki, taśmę i kołnierz uszczelniający, regulowane nóżki montażowe, a także haczyki pomagające w czyszczeniu odpływu. W łazience połączonej z sypialnią sprawdzi się również jeden z brodzików podpłytkowych Schedline Collection. Ten rodzaj brodzików pozwala na zaaranżowanie eleganckiej i zarazem funkcjonalnej łazienki niezależnie od stylu, w jakim została urządzona. Zestaw zawiera uszczelnioną płytę spadową, maskownicę, syfon szybkoprzepływowy oraz dodatkowe elementy uszczelniające, takie jak taśma czy narożniki, dzięki którym bezpiecznie zainstalujemy produkt w łazience.
Do nowoczesnych, wyjątkowych wnętrz polecamy natomiast nowoczesne brodziki Libra z kolekcji Schedline Collection – https://www.schedpol.pl/?s=libra&post_type=product. Występują w różnych wielkościach, kształtach i kolorach – Black, Anthracite a także White w specjalnej wersji Smooth – powierzchnia imituje kamień i jest bardzo przyjemna w dotyku. Brodziki Libra charakteryzują się niewielką wysokością całkowitą, a dzięki technologii w jakiej zostały wykonane – Stabilsound Plus®, posiadają szereg właściwości, które każdy z użytkowników na pewno doceni. Brodziki Libra są wyposażone w powłokę antybakteryjną – Antibac® oraz powierzchnię Easy to Clean®, dzięki którym utrzymanie ich w czystości jest bajecznie proste. Produkty wykonane zostały z innowacyjnego kompozytu – Stonicrylu®, który zapewnia maksymalny komfort i wysoką trwałość.
Czy łazienka połączona z sypialnią ma sens?
Czy łączenie sypialni i łazienki stanie się tak popularne jak aneks kuchenny stanowiący integralną część salonu? Wydaje nam się, że jest to trend, który na pewno będzie coraz popularniejszy. Mamy mniej czasu dla siebie, więc każdy moment, który możemy przeznaczyć na dbałość o własne samopoczucie, jest na wagę złota. Stworzenie sypialni z wydzieloną strefą kąpielową i połączenie tego wszystkiego z garderobą to ciekawe rozwiązania dla wszystkich, którzy chcieliby rozgraniczyć wyraźnie strefę prywatną od strefy dostępnej dla wszystkich. Możemy przygotować się do wyjścia do pracy w kilka chwil, a w przypadku gdy w domu obecni będą goście, nie będziemy sobie wchodzić w drogę, dzięki czemu każda z obecnych w mieszkaniu czy domu osób będzie czuła się swobodnie.
Jeżeli dysponujemy odpowiednią przestrzenią, naprawdę warto pokusić się o zaprojektowanie osobnej łazienki do wyłącznej dyspozycji użytkowników głównej sypialni. Jeżeli wykorzystamy w projekcie produkty marki Schedpol, na pewno efekt końcowy przejdzie nasze najśmielsze oczekiwania, a powstała w ten sposób strefa umożliwi nam pełen relaks i doskonały odpoczynek.