W jaki sposób urządzić łazienkę z oknem?

0
392
15 września 2022

Myśląc o idealnej łazience zwykle kojarzy się ona z dużym, wygodnym pomieszczeniem, które jest doskonale doświetlone. Niestety w większości przypadków musimy zadbać o stworzenie odpowiedniego klimatu sami, korzystając ze sztucznego oświetlenia. Jeżeli należymy jednak do grona szczęściarzy, którzy posiadają w łazience okno, na pewno docenimy zalety płynące z takiego rozwiązania. Łazienka z dostępem do światła dziennego zawsze wydaje się bowiem większa i przytulniejsza. Istotny jest też fakt, iż okno obecne w łazience zapewnia doskonałą wentylację, której nie zapewni nawet najlepszy, najbardziej wydajny wentylator. Najlepszym sposobem na skuteczne przewietrzenie łazienki i pozbycie się obecnej w niej pary jest bowiem uchylenie okna i dostęp świeżego powietrza z zewnątrz.  

W jaki sposób urządzić łazienkę z oknem?

Okno w łazience – zalety i wady

Okno w łazience jest domeną przede wszystkim domów – wolnostojących, bliźniaków czy szeregowców. Rzadko zdarza się, aby mieszkania w blokach dysponowały takim rozwiązaniem. To bardzo przydatny element wyposażenia, gdyż dzięki niemu nie tylko zyskujemy dostęp do światła dziennego, ale również do świeżego powietrza, które pozwoli nam przewietrzyć łazienkę po kąpieli
i zapobiegnie zbieraniu się pary wodnej oraz zawilgacaniu się ścian, powstawaniu pleśni czy grzybów.

Dzięki oknu zainstalowanemu w łazience możemy również zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Promienie słońca, które wpadają do pomieszczenia sprawiają, że temperatura potrafi urosnąć o kilka stopni Celsjusza, co szczególnie cenne jest zimą.

Obecność okna w łazience wpływa również na obniżenie rachunków za prąd. Korzystając z łazienki w ciągu dnia nie musimy bowiem za każdym razem zapalać światła, marnując tym samym energię elektryczną.

Poza tym okno może stanowić jeden z elementów aranżacji wnętrza, dodając mu niesamowitego charakteru. Pozwala na postawienie na parapecie kwiatów, bibelotów oraz upiększenie łazienki czy salonu kąpielowego dzięki firanom, zasłonom lub roletom.

Okno może pełnić rozmaite funkcje dodatkowe. Na przykład może być elementem strefy prysznicowej. Jeżeli będzie to okno PCV, a dodatkowo zadbamy o jego perfekcyjną izolację, wtedy może nawet stanowić jedną ze ścian kabiny prysznicowej czy też część kabiny typu walk-in.

Zdarza się, że łazienka w budowanym domu skierowana jest na ulicę albo na budynek sąsiada. Wtedy część inwestorów zastanawia się, czy w takiej sytuacji planować zainstalowanie w niej okna. Zawsze warto to zrobić! Na rynku jest bowiem wiele możliwości, które pozwolą cieszyć się z niewątpliwych zalet takiego rozwiązania, a jednocześnie zapewnią maksymalną intymność. Należą do nich m.in. szyby ornamentowe czy też specjalne folie, które naklejamy na szybę. Dzięki nim staje się ona matowa albo udaje się stworzyć efekt lustra weneckiego z zewnątrz, chroniąc nas przed spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów.

Okno dachowe, które znajduje się w łazience ma sporo zalet – podobnie jak standardowe okno pozwala na przewietrzenie pomieszczenia i dostęp światła słonecznego. Naturalne oświetlenie pomoże się nam w pełni zrelaksować, zwłaszcza w sytuacji gdy mamy piękny widok za oknem. Z dodatkowych plusów warto wspomnieć o możliwości podziwiania gwieździstego nieba podczas kąpieli. Takiego okna nie trzeba też przysłaniać, gdyż samo w sobie zapewnia odpowiednią porcję intymności na co dzień.

Jedynym istotnym minusem posiadania okna w łazience (szczególnie dachowego) jest nadmierne nagrzewanie się pomieszczenia latem i szybsze wychładzanie zimą. Aby zapobiec takiej sytuacji niezbędna jest odpowiednia izolacja. Jeżeli zadbamy o to, aby samo okno było szczelne, a przestrzeń dookoła niego odpowiednio docieplona, taki problem nie powinien się pojawić, a wszystkie wspomniane wcześniej zalety wpłyną pozytywnie na atmosferę w łazience.

 

Mała łazienka z oknem

Jeżeli posiadamy niewielką łazienkę wyposażoną w okno, najlepiej jest urządzić ją w stylu minimalistycznym lub skandynawskim. Proste formy, stonowane kolory i brak nadmiaru rzeczy na pewno wyjdą wnętrzu na dobre. Mała łazienka wymaga bowiem indywidualnego traktowania oraz przemyślanego podejścia. W takim pomieszczeniu na pewno sprawdzą się odpływy liniowe czy niewielkie brodziki prysznicowe, które nie zabiorą cennego miejsca. Pełna oferta brodzików oferowanych pod marką Schedpol dostępna jest na naszej stronie internetowej: https://www.schedpol.pl/wyposazenie-lazienek/brodziki/.

Jeżeli zdecydujemy się na zainstalowanie wydajnego, nowoczesnego odpływu liniowego, na pewno będziemy zadowoleni. Zapewnia on bowiem sprawne odprowadzenie całej wody używanej
w trakcie kąpieli pod prysznicem, a jednocześnie nie przytłacza wizualnie. To rozwiązanie minimalistyczne, bardzo wygodne, idealne do zastosowania w niewielkiej łazience. Pełna gama odpływów firmy Schedpol dostępna jest pod linkiem: https://www.schedpol.pl/wyposazenie-lazienek/odplywy-liniowe/.

Urządzając małą łazienkę należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

– Wybrać średnie i duże płytki w jasnych kolorach, dzięki czemu przestrzeń zostanie optycznie powiększona i łazienka wydawać się będzie większa niż jest w rzeczywistości.

– Wybrać szafkę połączoną z umywalką. Na rynku dostępne są szafki oraz umywalki, które mają tylko 30 cm. Pozwala to na bardzo efektywne wykorzystanie przestrzeni w niedużym pomieszczeniu.

– Zdecydować się na zainstalowanie baterii podtynkowej, która zajmuje bardzo mało miejsca, a przy tym jest komfortowa i łatwa do utrzymania w czystości.

– Zainwestować w podwieszane elementy – sedes, meble, umywalka. W ten sposób optycznie powiększymy wnętrze, a przy okazji będziemy mogli szybciej i sprawniej posprzątać podłogę
w łazience.

W jaki sposób urządzić łazienkę z oknem?

Duża łazienka z oknem

W sytuacji gdy mamy do dyspozycji kilkanaście metrów kwadratowych łazienki, podejście do jej zaprojektowania może być zupełnie inne. Możemy puścić wodze fantazji i zorganizować przestrzeń w dokładnie taki sposób, jak tego chcemy. Warto postawić przede wszystkim na wygodę, nie martwiąc się o to czy wszystkie elementy wyposażenia zmieszczą się w pomieszczeniu, zapewniając ergonomiczne korzystanie z niego. Okno w dużej łazience staje się tak naprawdę jednym z elementów aranżacji wnętrza, a nie przeszkodą.

Możemy zainwestować w brodzik standardowy, odpływ liniowy albo brodzik podpłytkowy. W dużej łazience może pojawić się również solidna i wygodna wanna firmy Schedpol, która dostępna jest w rozmiarze nawet 180 x 80 cm. Zapewni nam ona przyjemny odpoczynek po ciężkim dniu pracy, a w sytuacji gdy posiadamy okno dachowe w łazience, umożliwi podziwianie gwiazd na niebie podczas wieczornej kąpieli. Pełna oferta wanien Schedpol oraz Schedline Collection dostępna jest na naszej stronie internetowej: https://www.schedpol.pl/wyposazenie-lazienek/wanny/.

W jaki sposób urządzić łazienkę z oknem?

W jaki sposób dobrać okno do łazienki?

Decydując się na budowę domu lub remont istniejącego lokalu warto zadbać o to, aby okno w łazience było spójne z tymi, które obecne są w pozostałych pomieszczeniach. Bogata oferta kolorystyczna oraz stylistyczna oklein sprawia, że stolarka okienna może stać się istotnym elementem dekoracji wnętrza i nawiązywać do poszczególnych elementów wyposażenia oraz stylu, w jakim urządziliśmy łazienkę. W nowoczesnej łazience idealnie sprawdzą się okna białe, szare lub czarne. Do tradycyjnie zaaranżowanego pomieszczenia pasować będą okna drewniane lub drewnopodobne. Pamiętajmy, że okna nie muszą mieć standardowych kształtów. Możemy zdecydować się na okna prostokątne, kwadratowe, trapezowe czy okrągłe. Jak już wspomnieliśmy – do naszej dyspozycji są zarówno okna tradycyjne, jak i okna dachowe, a także luksfery, które plasują się gdzieś pomiędzy standardowym oknem, a jego brakiem. Pozwalają bowiem doświetlić wnętrze bez jednoczesnej możliwości przewietrzenia łazienki. Odpowiednio dobrane okno łazienkowe zapewni nam nie tylko wiele przyjemności, ale również zapewni zdrowe, bezproblemowe korzystanie
z łazienki przez długie lata.