JAK STWORZYĆ ŁAZIENKĘ PRZYJAZNĄ GOŚCIOM?

0
3169
6 października 2017

 

Łazienka dla gości jest z jednej strony zazwyczaj niewielkim pomieszczeniem, niejako drugą łazienką traktowaną nierzadko po macoszemu, natomiast z drugiej strony – wizytówką domowników. Jak znaleźć złoty środek i zaprojektować łazienkę, która będzie zarówno funkcjonalna, niedroga a jednocześnie efektowna?

 

 

Odchodzą w niepamięć czasy, gdy standardem w domach była jedna mała łazienka. Jeżeli inwestorzy mają taką możliwość, często decydują się, na co najmniej dwie. Oczywiście, na rynku wiele jest mieszkań z jedną niewielką łazienką, jednakże decydując się na budowę własnego domu właściciele uwzględniają w planach chociażby osobną toaletę przeznaczoną dla gości. Również i potrzeby współczesnej rodziny zmieniają się dynamicznie. Oczywiście zarówno liczba łazienek, jak i ich przeznaczenie zależą od wielkości domu, liczebności rodziny, a także możliwości finansowych inwestorów.

 

Jeżeli już decydujemy się na wygospodarowanie w ramach domowej przestrzeni dodatkowego pomieszczenia, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które uczynią tę przestrzeń przyjazną i funkcjonalną. Łazienka gościnna powinna być przede wszystkim zlokalizowana na tej samej kondygnacji, na której znajduje się strefa dzienna – w okolicy salonu oraz jadalni. To właśnie te miejsca najczęściej zajmowane są przez naszych gości. Pomieszczenie przeznaczone na łazienkę/toaletę nie powinno być umiejscowione blisko strefy wypoczynkowej, aby korzystanie z niej nie krępowało odwiedzających nas osób. Idealnie, jeżeli łazienka będzie blisko zarówno pokoju gościnnego, jak i salonu, wtedy mamy pewność, że zarówno osoby, które wpadają do nas na chwilę, jak i rodzina czy przyjaciele, którzy nocują w naszych czterech kątach, będą mieli zapewniony dostęp do umywalki, toalety czy prysznica.

 

JAK STWORZYĆ ŁAZIENKĘ PRZYJAZNĄ GOŚCIOM?

Eleganckie brodziki z  serii Corrina (z 15-letnią gwarancją), możemy także zainstalować w płaszczyźnie podłogi, otrzymując niemalże jednolitą taflę.

 

Minimum, w jakie wyposażyć należy łazienkę dla gości to toaleta oraz umywalka, choć jeżeli uda się wygospodarować dodatkową przestrzeń na prysznic czy wannę, tym lepiej. Może okazać się bowiem, że nawet nam jako gospodarzom, przy kilkuosobowej rodzinie taka dodatkowa przestrzeń może okazać się niesamowicie przydatna, szczególnie o poranku, kiedy to wszyscy naraz chcą skorzystać z toalety czy przygotować się do wyjścia z domu. Tym samym dobrze zaprojektowana łazienka dla gości może stać się drugą łazienką rodzinną użytkowaną intensywnie, na co dzień. Warto też zastanowić się nad trybem życia właściciela/właścicieli mieszkania czy domu. Jeżeli rodzice zaczynają pracę o godz. 8 rano, a wcześniej należy podrzucić dzieci do szkoły najprawdopodobniej przed godz. 7: 00 wszyscy domownicy naraz będą chcieli skorzystać z łazienki.

 

 

Jak urządzić funkcjonalną łazienkę dla gości?

 

Warto zadbać o wygląd łazienki dedykowanej gościom, aby była zarówno wygodna, jak i prezentowała się przyjemnie. Jeżeli łazienka jest nieduża, warto postawić na niewielkie gabaryty umywalki czy brodzika, aby nie zajmowały wiele miejsca, ale pozwalały na komfortowe umycie rąk czy szybki prysznic. Zarówno w małej, jak i w większej łazience koniecznie musimy zainstalować półkę, która umożliwi odkładanie ubrań czy przyborów toaletowych, konieczne są wieszaki na ręczniki, szafka a także lustro – im większe, tym lepiej, powiększy bowiem optycznie przestrzeń.

W niewielkiej przestrzeni idealnie sprawdzą się jasne barwy – biele, szarości czy beże. Jeżeli nie chcemy, by małe wnętrze nie sprawiało wrażenia jeszcze mniejszego warto w aranżacji wykorzystać jasne płytki, raczej większych rozmiarów. Ciekawie wyglądać będzie połączenie ich z modnym drewnem czy nowoczesnymi meblami. Jeżeli wybierzemy materiały naturalne, należy pamiętać o odpowiednio dobranym oświetleniu wydobywającym ich barwę oraz strukturę. Małe gościnne łazienki to zazwyczaj pomieszczenia bez okien. W takiej sytuacji sztuczne oświetlenie górne warto uzupełnić kinkietami montowanymi zazwyczaj przy lustrze pamiętając jednocześnie, by padające z nich światło równomiernie oświetlało twarz. Łazienka gościnna powinna być również łatwa do posprzątania, dlatego też warto zainwestować w podwieszany sedes oraz szafkę i umywalkę zawieszone nad ziemią. Umożliwi nam to szybkie i sprawne umycie podłogi. Łatwe do utrzymania w czystości są gładkie płytki ceramiczne. Jeżeli dodatkowo zainwestujemy w brodzik podpłytkowy z serii Base lub Slim Lux (optycznie powiększa przestrzeń kąpielową) lub dobrej jakości brodzik, np. z eleganckiej serii Corrina (z 15-letnią gwarancją), który także zainstalować można w płaszczyźnie podłogi, uda nam się wyczarować niemalże jednolitą taflę. Ogrom dostępnych wymiarów w serii pozwala na zaaranżowanie łazienki dokładnie tak, jak będziemy tego chcieli. Ponadto nowoczesny, niewidoczny prawie brodzik pozwoli na utrzymanie perfekcyjnej czystości w łazience, a dodatkowo zagwarantujemy pełne bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom. Warto zainstalować również transparentną kabinę, która nie pomniejszy optycznie przestrzeni, a umożliwi wygodne korzystanie z prysznica. Wspomniane wcześniej światło, które optycznie dodaje wnętrzu centymetrów, można potraktować również, jako element dekoracyjny, więc warto dobrze zaplanować rozmieszczenie punktów świetlnych oraz natężenie światła, aby zapewnić gościom nie tylko komfort, ale również atmosferę ułatwiającą zrelaksowanie się.

 

 

JAK STWORZYĆ ŁAZIENKĘ PRZYJAZNĄ GOŚCIOM?

Dzięki brodzikowi podpłytkowemu i kabinie typu walk-in przestrzeń kąpielowa jest optycznie powiększona i nie przytłacza
całego pomieszczenia. Brodzik podpłytkowy Slim Lux.

 

 

Pamiętajmy, iż odwiedzający nas goście spędzają najwięcej czasu w salonie i kuchni (tak, bo to kuchnia jest bardzo popularnym miejscem spotkań i biesiad) to jednak paradoksalnie łazienka jest miejscem, które odwiedzają najczęściej. Powinniśmy, więc dobrze przemyśleć zarówno materiały, których chcemy używać przy wykańczaniu wnętrzu, jak i zakupione elementy wyposażenia. Jeżeli łazienka będzie estetycznie zaaranżowana, wyposażona w niezbędne przybory toaletowe oraz sprzęty, nasi goście z pewnością to docenią i z przyjemnością spędzą w niej czas.