Ściany łazienkowe bez tajemnic

0
305
24 listopada 2022

Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym na ściany łazienek od wielu już lat są płytki wykonane z glazury. Mają one oczywiście bardzo wiele zalet – są wytrzymałe, łatwe do utrzymania w czystości, a nawet możliwe do przemalowania na inny kolor w szybki i sprawny sposób. W ciągu ostatnich lat glazura zyskała jednak wielu konkurentów w postaci m.in. odpornych na działanie wody farb, wytrzymałego gresu, betonu, tapet, nowoczesnych paneli, a nawet drewna czy stali. Odpowiednio przygotowane i zaimpregnowane materiały pozwalają na stworzenie pięknej łazienki, która przez długie lata wyglądała będzie perfekcyjnie. Rodzaj materiału, którego użyjesz do stworzenia łazienki swoich marzeń zależy przede wszystkim od Twojego pomysłu oraz zasobności portfela.

To kolor oraz materiał, który wykorzystasz na ścianach i podłodze łazienki stworzą klimat, jaki w pomieszczeniu będzie panował. Kolor stanowi dobry początek do wykreowania wyjątkowego stylu, natomiast odpowiednio dobrany materiał sprawi, że łazienka będzie wyjątkowa, pozwalając na stworzenie własnej, oryginalnej aranżacji pomieszczenia.

Niezależnie od tego, na jaki materiał się zdecydujesz, ważne jest aby był odporny na działanie wilgoci lub został wcześniej odpowiednio zaimpregnowany.

 

Klasyczne płytki

To rozwiązanie, którego nie trzeba przedstawiać. Warto zaznaczyć, że obecnie na rynku dostępne są nie tylko standardowe, prostokątne czy kwadratowe płytki. Wybierać możesz wśród przeróżnych kształtów – przypominających plaster miodu, wielokątnych, półokrągłych, aż po zupełnie nieoczekiwane modele. Jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia!  

Stylowe drewno

Decydując się na zastosowanie drewna na ścianie łazienki trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim wytrzymałość danego gatunku na nieustanny kontakt z wodą. Bardzo odporne na wilgoć są niektóre gatunki drewna egzotycznego, jak np. marbau, cedr, teak czy wenge. Z polskich odmian najlepsze właściwości posiadają: dąb, wiąz oraz buk. Należy pamiętać, aby drewno niezależnie od gatunku zostało odpowiednio przygotowane – zabejcowane, zawoskowane, polakierowane lub pomalowane specjalnym preparatem przeznaczonym do wykorzystania
w łazience.

Niezawodna farba

Spośród tysięcy dostępnych w sklepach oraz marketach budowlanych farb, bez problemu znajdziesz te przeznaczone do malowania pomieszczeń wilgotnych, w których to ściany narażone są na nieustanne działanie wody oraz pary wodnej. Posiadają one w składzie substancje chroniące ściany przed wnikaniem wilgoci i zapobiegające rozwojowi chorobotwórczych grzybów czy pleśni. Najczęściej są to farby zmywalne, a więc bez najmniejszego problemu zadbasz również o czystość ścian w każdej sytuacji.

Specjalistyczne tapety

Alternatywą dla malowania ścian specjalistycznymi farbami jest zastosowanie tapety, która nie tylko zamaskuje nierówności, ale również może być zmywalna. W łazienkach stosuje się przede wszystkim tapety z włókna szklanego, które pokryte są specjalistycznym lakierem akrylowym lub farbą akrylową. Do położenia takiej tapety należy użyć kleju odpornego na działanie wilgoci, aby produkt po czasie nie odklejał się od podłoża.

Elegancki kamień

Niezwykle trwałym i wytrzymałym materiałem, który wykorzystać możesz podczas tworzenia oryginalnego wnętrza jest kamień. Idealnie sprawdzi się zarówno w eleganckiej łazience, jak
i przepastnym salonie kąpielowym. Tak naprawdę każdy rodzaj kamienia nadaje się do łazienki jeżeli go wcześniej odpowiednio zaimpregnujemy. Najpopularniejsze są: granit, który jest wyjątkowo wytrzymały, trawertyn oraz marmur, a także różnego rodzaju kamienie dekoracyjne, które sprzedawane są w marketach jako gotowe płytki do położenia na ścianie czy podłodze.

Do tej kategorii dorzucić można beton architektoniczny, który jest materiałem często wykorzystywanym w projektach łazienek loftowych czy utrzymanych w stylu skandynawskim albo glamour. Beton architektoniczny dostępny jest zarówno w postaci gotowych płyt do przyklejenia na ścianę, jak również w formie płynnej, którą nanosi się na podłoże.

Oryginalne rozwiązania

Na rynku dostępne są również różnego rodzaju panele ścienne przystosowane do użytku w łazience. Wyróżniają się wysoką odpornością na wilgoć oraz wodę. Ich zaletą jest prosty i szybki montaż, a także większa wytrzymałość. Można przebierać wśród różnorodnych kolorów, faktur oraz wzorów, co pozwala dopasować produkt do indywidualnych potrzeb, zgodnie
z obowiązującym stylem obecnym w łazience.

Niezawodne, stabilne brodziki, wanny i odpływy liniowe

Niezależnie od wybranego produktu, który wykorzystasz na ścianie, produkty marki Schedpol zawsze okażą się doskonałym wyborem. Możesz wybierać spośród kilkudziesięciu modeli brodzików: https://www.schedpol.pl/wyposazenie-lazienek/brodziki/, kilkunastu wanien marki Schedline Collection: https://www.schedpol.pl/wyposazenie-lazienek/wanny/, a także niezliczonych rozwiązań podpłytkowych: https://www.schedpol.pl/wyposazenie-lazienek/brodziki-podplytkowe/ oraz odpływów liniowych: https://www.schedpol.pl/wyposazenie-lazienek/odplywy-liniowe/.

Jeżeli planujesz remont łazienki, polecamy Twojej uwadze wpis na naszym blogu, w którym znajdziesz informacje jak krok po kroku stworzyć wymarzoną łazienkę w swoim domu czy mieszkaniu: https://www.schedpol.pl/remont-lazienki-krok-po-kroku/.

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 42 opinii