ODPOWIEDNIE ZGRANIE WSZYSTKICH ELEMENTÓW – ŁAZIENKA NA MEDAL

0
3185
28 sierpnia 2017

Projektowanie łazienki to nie lada wyzwanie – wiele zależy od wyobraźni inwestora oraz talentu samego projektanta. Najczęściej spotykanym obecnie ograniczeniem jest wielkość łazienki. W nowoczesnym budownictwie pomieszczenie zazwyczaj jest kompaktowe, przyczyniając się do wielu kompromisów i wyborów, których należy dokonać, takich jak: wybór prysznica albo wanny, wielkości umywalki czy rodzaju pralki. Nawet małą łazienkę można jednak zaprojektować w taki sposób, aby była zarówno funkcjonalna, jak i piękna. Najważniejszy zawsze jest umiar – nawet duże pomieszczenie można skutecznie zagracić masywnymi szafkami i wizualnie zmniejszyć za sprawą źle dobranych kolorów czy oświetlenia. Warto zadbać o to, aby w łazience pojawiły się dwie strefy funkcjonalne: sanitarna oraz kąpielowa. Strefy te można oddzielić wizualnie (jeżeli łazienka jest mała) lub przy pomocy ścianek działowych (jeżeli mamy do dyspozycji duże pomieszczenie). Współczesne wnętrza to zazwyczaj minimalistyczne rozwiązania, ważne szczególnie wtedy, gdy każdy centymetr powierzchni jest bezcenny.

 

 

Decyzja pierwsza: wanna czy prysznic?

 

Łazienka licząca powyżej 4 m2 spokojnie pomieści wygodną, dużą wannę. Standardowe wymiary produktu to ok. 70-80 cm szerokości oraz 160-180 cm długości. Oczywiście na rynku dostępne są również modele, które spokojnie dostosować można do konkretnej przestrzeni. Niewielkie asymetryczne wanny narożne mogą być wkomponowane do mniejszej łazienki, wystarczy tylko odpowiednia przestrzeń w rogu, której nie zaburzają drzwi czy okno. Zawsze jednak prysznic jest bardziej uniwersalnym rozwiązaniem, który idealnie wpasuje się zarówno w małą łazienkę, jak i duży salon kąpielowy, pozwalając bez przeszkód korzystać z kąpieli każdemu, bez względu na wiek czy stan zdrowia. Najpopularniejsze są prysznice kwadratowe lub prostokątne o wymiarach od 70 cm do 90 cm. Mniejsze rozwiązania są idealne do małych łazienek, wtedy też można z powodzeniem zrezygnować z brodzika i zdecydować się na montaż odpływu w podłodze. W łazienkach z oknem zaleca się montować kabinę (lub też sam brodzik) jak najdalej od niego, aby dostęp do okna był wygodny, a możliwość szybkiego przewietrzenia łazienki oraz niczym nieskrępowany dopływ światła był niezaburzony żadnymi ściankami czy nawet szkłem. Aby móc wygodnie wejść i wyjść spod prysznica, należy zostawić przed nim około 90 cm wolnej przestrzeni.

 

 

Łazienka - aranżacja łazienki Schedpol - Brodzik Camparo Stabilsound Plus®

W łazienkach z oknem zaleca się montować kabinę (lub też sam brodzik) jak najdalej od niego, aby dostęp do okna był wygodny oraz niezaburzony żadnymi ściankami czy nawet szkłem.

 

 

Decyzja druga: umywalka stojąca czy nablatowa?

 

Wybierając umywalkę warto postawić na rozwiązanie komfortowe i funkcjonalne. Sam produkt powinien mieć minimum 45 cm szerokości oraz 40 cm głębokości. W ten sposób nie tylko nie będziemy przy każdym myciu rąk czy zębów ochlapywać wodą podłogi, ale również umożliwimy sobie np. wygodne pranie ręczne czy namaczanie pojedynczej koszuli. Umywalka, podobnie jak toaleta, powinna być oddalona od innych urządzeń sanitarnych o około 20 cm. W małych łazienkach najlepiej sprawdzi się umywalka nablatowa, która nie wymaga zastosowania stojącego, nieestetycznego i trudnego do czyszczenia stelaża. Zainstalowanie umywalki na niewielkiej szafce, konsoli czy stoliku wyposażonym w półki i szuflady, pozwoli natomiast przechowywać drobne artykuły kosmetyczne, ręczniki czy papier toaletowy.

 

Decyzja trzecia: toaleta tradycyjna czy podwieszana?

 

Kupując kompakt WC warto zadać sobie pytanie czy lepiej sprawdzi się wariant stojący, czy też wiszący. Modele należące do tej drugiej kategorii nie tylko wyglądają lepiej, nadając pomieszczeniu lekkości, są przy tym tak samo stabilne jak tradycyjne toalety, a jednocześnie umożliwiają bezproblemowe czyszczenie przestrzeni wokół sedesu. Aby zapewnić domownikom komfort, przed kompaktem należy pozostawić około 80×60 cm wolnej przestrzeni, co pozwoli na wygodne korzystanie z niego. Warto zainwestować też w wolnoopadającą deskę, co szczególnie w przypadku, gdy wśród domowników są dzieci, zdecydowanie przedłuży żywotność produktu.

 

 

 

Decyzja czwarta: pralka ładowana od przodu a może od góry?

 

Kolejnym wyzwaniem jest wybór odpowiedniej pralki. Na rynku dostępne są modele tradycyjne, jak i ładowane od góry, które zajmują zdecydowanie mniej miejsca, są bardziej ustawne i nie wymagają zachowania dodatkowej przestrzeni przed urządzeniem, która niezbędna jest w tradycyjnych modelach na otwarcie drzwiczek oraz wyjęcie prania z bębna. Urządzenie, do którego pranie wkładamy od góry z łatwością zmieści się we wnęce utworzonej pomiędzy ciągiem szafek, a ścianą. Pralki takie mają zazwyczaj około 40 cm szerokości i 85 cm wysokości. Mimo, że są bardziej kompaktowe niż klasyczne modele, mieszczą nawet od pięciu do siedmiu kilogramów prania. Pralka ładowana z przodu, ze względu na swoje gabaryty, najlepiej pasować będzie do dużych wnętrz, gdyż jej szerokość to zazwyczaj 60 cm, głębokość 50-60 cm, natomiast wysokość ok. 80 cm. Aby łazienka prezentowała się designersko, pralkę warto ukryć np. za przesuwanymi drzwiami czy w zaprojektowanej specjalnie do tego celu, szafce.

 

 

Łazienka / Aranżacja Łazienki - Schedpol Brodzik Go Baby Stabilsound Plus®

Aby łazienka prezentowała się designersko, pralkę warto ukryć np. za przesuwanymi drzwiami czy w zaprojektowanej specjalnie do tego celu szafce.

 

 

Decyzja piąta: komfortowy i estetyczny grzejnik?

 

Grzejnik jest urządzeniem, które w każdej łazience zajmuje szczególne miejsce. Gdzie najlepiej zamontować go w pomieszczeniu, aby spełniał swoją rolę? Niezwykle funkcjonalne i najbardziej popularne są modele drabinkowe, wieszane bezpośrednio na ścianie. Na rynku dostępne są modele z wbudowaną grzałką elektryczną, z których możemy korzystać również w okresie przejściowym, a więc wtedy, gdy na dworze jest już chłodno, a jednocześnie nie mamy możliwości czy potrzeby włączać centralnego ogrzewania w całym mieszkaniu / domu.

 

_______

Projektując rozmieszczenie poszczególnych urządzeń w naszej łazience pamiętajmy o tym, aby zachować między nimi odpowiednie odległości – po to, aby codzienne korzystanie z nich było nie tylko wygodne, ale i bezpieczne. Właściwe rozlokowanie sprzętów uzależnione jest także od usytuowania pionów kanalizacyjnych w pomieszczeniu. Czasem szybciej i taniej jest wybrać inny model umywalki czy pralki, niż skuwać płytki ze ścian czy podłogi.