Odpływ liniowy – idealna alternatywa dla tradycyjnego brodzika

0
1664
11 lipca 2021

Odpływ liniowy jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem, które bez najmniejszego problemu zastosować można w większości łazienek. Z powodzeniem zastąpić może tradycyjny brodzik – w nowym budownictwie dzieje się tak coraz częściej. Odpływy liniowe nie tylko wyglądają minimalistycznie i nowocześnie, ale również nie ustępują brodzikom jeżeli chodzi o właściwości użytkowe. Inwestorom pozwalają natomiast na zaprojektowanie łazienki marzeń bez żadnych ograniczeń.

Dla kogo

W nowych łazienkach odpływ liniowy jest już często standardem. To rozwiązanie, które ma bardzo wiele zalet i pozwala zachować jednolity wygląd łazienki. Widzimy bowiem tak naprawdę tylko samą maskownicę odpływu, która może być niezwykle elegancka, jak ma to miejsce w modelach odpływów liniowych marki Schedpol https://www.schedpol.pl/wyposazenie-lazienek/odplywy-liniowe/. Zastosowanie odpływu liniowego pozwala również powiększyć wizualnie wnętrze, a także zastosować wygodny prysznic typu walk-in, gdzie nie musimy przejmować się wystającym ponad powierzchnię ziemi brodzikiem.

Dużo łatwiej jest zaplanować instalację odpływu liniowego w projektowanej dopiero łazience, niż w takiej, którą remontujemy po latach. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem w zakresie instalacji odpływu jest wysokość stropu albo podłogi. Trzeba bowiem wykonać odpowiednie wybranie, aby móc odpływ w przygotowanej niecce umieścić.

Jak zamontować odpływ liniowy

Zanim zdecydujemy się na zakup odpływu liniowego należy sprawdzić czy nasz strop albo podłoga nadają się do zainstalowania takiego produktu. Zdarza się bowiem, że podłoga lub strop są bardzo cienkie i gdybyśmy chcieli na przykład w łazience na piętrze umieścić odpływ liniowy, naruszylibyśmy konstrukcję budynku, a w najgorszym wypadku – przekulibyśmy się do pomieszczenia znajdującego się pod nią.

Jeżeli okaże się, że nie ma przeszkód konstrukcyjnych, należy przeprowadzić odpowiednie prace przygotowawcze, które zaczynamy od stworzenia podejścia kanalizacyjnego. Następnie ustalamy, w którym miejscu ma znajdować się syfon, a później wykonujemy wylewkę betonową. Pamiętajmy o tym, aby zachować właściwy spadek powierzchni w kierunku odpływu. Powinien on wynosić co najmniej 2-2,5% na całości.

Podczas instalacji odpływu liniowego bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią izolację przeciwwodną. W przypadku tradycyjnego brodzika nie musimy wykonywać tak głębokiego wybrania w istniejącym stropie, bowiem nie wszystkie elementy znajdują się w podłodze. Instalując tradycyjny brodzik istotne jest zadbanie o hydroizolacyjność odpływu oraz uważne naniesienie silikonu na wszystkie wymagającego tego powierzchnie – wszędzie tam gdzie brodzik styka się ze ścianami. Wracając jednak do montażu odpływu liniowego – tu sprawdzi się na pewno folia w płynie, którą należy zaaplikować zarówno na podłogę, jak i ściany znajdujące się w pobliżu odpływu. Syfon powinien zostać uszczelniony przy pomocy specjalnej taśmy izolacyjnej oraz innych elementów uszczelniających, które również znajdują się w naszej ofercie: https://www.schedpol.pl/wyposazenie-lazienek/akcesoria/uszczelniajace/. Po zadbaniu o odpowiednią izolację należy już tylko zainstalować rynnę odpływową, a następnie ułożyć wybrane płytki, którymi przykryjemy odpływ, zostawiając ponad ich powierzchnią jedynie samą rynnę odpływową z nałożoną na nią maskownicą.

 

 

Możliwości, które daje odpływ liniowy

Decydując się na odpływ liniowy zamiast tradycyjnego brodzika możemy stworzyć dowolną powierzchnię oraz kształt strefy prysznicowej. W wybranym miejscu możemy zainstalować kabinę typu walk-in, dzięki czemu uda nam się wykreować ogromną strefę kąpielową. Zastosowanie odpływu liniowego sprawia, że łazienka wydaje się większa i jaśniejsza.

Odpływ liniowy pozwala odejść od standardowych rozwiązań i dopasować łazienkę do potrzeb użytkowników. Schedpol w swojej ofercie posiada również odpływ liniowy Base-Low Black, który dostępny jest w kolorze czarnym o matowym wykończeniu https://www.schedpol.pl/produkt/base-low-black/. Model ten umożliwia stworzenie jeszcze bardziej spójnej powierzchni, jeżeli na podłodze położyliśmy czarne płytki.

Producenci oferują również odpływy liniowe ścienne, które można zamontować przy krawędzi – w miejscu gdzie podłoga styka się ze ścianą łazienki. Technicznie nie różnią się zbytnio od tradycyjnych odpływów liniowych, poza faktem że łazienka wydaje się wtedy jeszcze bardziej nowoczesna i elegancka. Odpływy ścienne można instalować zarówno w ścianie murowanej, jak i w płycie gipsowej. Można je również umieścić w odpowiednim miejscu w łazience przy pomocy gotowych modułów montażowych.

Alternatywą dla klasycznego odpływu liniowego są odpływy punktowe, które umieszcza się zwykle pośrodku prysznica. Mają zastosowanie nie tylko w domowych łazienkach, ale również w budynkach gospodarczych czy garażach, gdzie po spłukaniu podłogi wodą wbudowany pośrodku pomieszczenia odpływ (oczywiście przy zachowaniu odpowiednich spadów) odbiera wodę razem z nieczystościami.

Warto zwrócić uwagę również na brodziki podpłytkowe, które są rozwiązaniami 2w1. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak odpływy liniowe – użytkownik widzi tylko i wyłącznie odpływ wraz z maskownicą, które znajdują się nad podłogą, natomiast element brodzikowy schowany jest pod powierzchnią płytek. Brodzik podpłytkowy to rozwiązanie niezwykle bezpieczne. Zawiera w sobie wszystkie zalety odpływu liniowego, a ochrona przed wilgocią stropu czy podłogi jest jeszcze lepsza niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Brodziki podpłytkowe Schedpol już od kilku lat obecne są w domach zadowolonych Klientów. Warto zapoznać się z naszą ofertą z zakresu brodzików podpłytkowych: https://www.schedpol.pl/wyposazenie-lazienek/brodziki-podplytkowe/.

 

Odpływ liniowy – idealna alternatywa dla tradycyjnego brodzika

Porównanie aranżacji brodzika podpłytkowego oraz odpływu liniowego

 

Zalety odpływów liniowych

Odpływy liniowe są świetnym rozwiązaniem, które można zastosować w przypadku niewielkich łazienek, gdzie każdy centymetr kwadratowy powierzchni jest na wagę złota. Odpływ liniowy można zainstalować praktycznie w każdym miejscu w łazience, również w pomieszczeniach problematycznych, w których znajdują się skosy.  

Odpływ liniowy jest łatwy do utrzymania w czystości. Wystarczy regularnie zdejmować maskownicę i czyścić rynienkę oraz syfon.

Odpływy liniowe to popularne i bezpieczne zarazem rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych czy starszych. Pozwalają skorzystać z prysznica osobom o ograniczonej sprawności ruchowej.

Odpływ liniowy zainstalowany pod płytkami antypoślizgowymi pozwoli stworzyć nie tylko komfortową, ale i bezpieczną strefę kąpielową dla każdego, w tym dla osób starszych oraz dzieci.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego odpływu liniowego

Kształt i rodzaj odpływu liniowego – przed zakupem warto dokładnie wymierzyć łazienkę i sprawdzić czy wybrany model na pewno może zostać w niej zainstalowany. W ofercie firmy Schedpol znajdują się odpływy liniowe o różnych długościach oraz szerokościach rynny odpływowej. Na pewno uda się dobrać odpowiedni model do możliwości technicznych oraz oczekiwań.

Głębokość zabudowy – najlepiej jeżeli mamy do dyspozycji co najmniej kilkanaście centymetrów podłogi lub stropu.

Przepustowość odpływu – od niej zależy ilość odprowadzanej podczas kąpieli wody. Dlatego tak ważne jest, by syfon był w stanie przyjąć więcej wody niż wynosi wydajność zamontowanej słuchawki prysznicowej czy deszczownicy.

Syfon – najlepiej wybrać ten wykonany ze stali nierdzewnej bądź z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Ważne, aby był on również łatwy w czyszczeniu.

Maskownica – choć spełnia głównie walory estetyczne, warto zadbać również o to, aby była również  praktyczna w użytkowaniu. Najlepiej sprawdzą się maskownice, które wykonane zostały ze stali nierdzewnej.