Nowe spojrzenie na strefę łazienkową

0
832
10 lutego 2022

Aby stworzyć piękną i bezproblemową w użytkowaniu strefę prysznicową, należy wybrać takie produkty, które będą nie tylko ponadczasowe, ale również w pełni bezpieczne. Jeżeli chodzi o płytki, warto postawić na antypoślizgowy gres, który zapobiegnie wypadkom pod prysznicem. Inwestycja w dobrej jakości odpływ liniowy, brodzik podpłytkowy czy tradycyjny model brodzika renomowanego producenta, na pewno się opłaci w długiej perspektywie czasu.

W ofercie firmy Schedpol dostępne są zarówno najwyższej jakości odpływy liniowe https://www.schedpol.pl/wyposazenie-lazienek/odplywy-liniowe/, jak i brodziki podpłytkowe wykonane w technologii Stabilsound Plus®, a więc posiadające 100% odporność na korozję, a także niezwykłą wytrzymałość na nacisk – aż do 600 kilogramów na powierzchni odpowiadającej wielkością ludzkiej stopie https://www.schedpol.pl/wyposazenie-lazienek/brodziki-podplytkowe/. Brodziki takie posiadają fabrycznie przygotowane spady oraz budowę, która zapewnia maksymalne wygłuszenie spadającej na podłogę wody. Oferta brodzików podpłytkowych uzupełniona jest o kilkadziesiąt modeli tradycyjnych brodzików – zarówno klasycznych wysokich, jak i niezwykle niskich, których wysokość to zaledwie 3,5 centymetra. Pełna oferta standardowych brodzików prysznicowych dostępna jest online na stronie https://www.schedpol.pl/wyposazenie-lazienek/brodziki/. Brodziki Schedpol dostępne są w salonach stacjonarnych, marketach budowlanych oraz licznych sklepach online.

Ściany i podłogi w strefie prysznicowej

Jeżeli chodzi o design strefy prysznicowej, to wszystkie chwyty są dozwolone. Można wykorzystać na ścianach zarówno płytki, jak i stworzyć aranżację wykorzystując beton, który po odpowiedniej impregnacji nie będzie sprawiał problemów w wilgotnej łazience. Ciekawie wyglądać będzie również cegła, którą wystarczy zabezpieczyć specjalnym środkiem o właściwościach ochronnych, dzięki czemu nie będzie na niej osiadał brud, kurz,
a powierzchnia stanie się wodoodporna.

Można również ściany znajdujące się pod prysznicem po prostu pomalować specjalną farbą, która jest w 100% odporna na działanie wody oraz substancji czyszczących. Tego typu produkty dostępne są w ofercie znanych producentów farb. Aby mieć pewność, że ściana pod prysznicem będzie wyglądała dobrze przez długi czas, wybierajmy spośród farb akrylowych, silikonowych lub akrylowo-lateksowych przeznaczonych do łazienki.

 

Płytki – rozwiązanie znane od lat, doskonałe na długie lata

Wiele osób nie jest w stanie wyobrazić sobie łazienki, a w szczególności strefy prysznicowej bez płytek. Kafelki są materiałem charakteryzującym się świetnymi parametrami technicznymi – nie nasiąkają wodą, a te położone na podłodze powinny być przy okazji antypoślizgowe. Producenci płytek ceramicznych oferują praktycznie nieograniczoną gamę wzorów oraz kolorów, które na pewno spełnią wszystkie nasze oczekiwania.

Jeżeli zdecydujemy się na płytki, konieczne będzie zastosowanie fug, które są niezbędne, aby powierzchnia ścian czy podłogi była w pełni wodoodporna. Jaki rodzaj fug wybrać? Do wyboru mamy kilka rodzajów: fugi cementowe, cementowe-elastyczne, akrylowe oraz epoksydowe. Każdy z produktów sprawdzi się w łazience, jeżeli producent wskazał, iż jest on przeznaczony do użytkowania w wilgotnych pomieszczeniach, narażonych na bezpośrednie i długotrwałe działanie wody.

– Fuga cementowa jest wytrzymała i daje duże możliwości jeżeli chodzi o miejsce jej zastosowania. Można przy jej pomocy spoinować mozaikę, kamień naturalny, a także luksfery. Nadaje się więc zarówno do łazienki, jak
i kuchni, a nawet na taras.

– Fuga cementowa-elastyczna. Jest nowocześniejszą wersją fugi cementowej. Cechy charakterystyczne produktu, to szybkie schnięcie oraz wiązanie materiału. Trudno wypłukuje się spomiędzy płytek, a więc może bezproblemowo służyć przez wiele lat. Jest to produkt odporny na powstawanie plam czy rozrost grzybów na powierzchni. Można go stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, na ścianach raz podłogach w kuchni, łazience, na tarasie, a nawet na basenie.

– Fuga akrylowa jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. Nie trzeba jej rozrabiać z wodą, ma konsystencję pasty i jest gotowa do nakładania od razu po otwarciu opakowania. Poradzą z nią sobie nawet osoby, które nie mają doświadczenia w fugowaniu płytek. Jest to produkt polecany do wnętrz. Narażona na działanie opadów deszczu czy śniegu, a także zmian temperatury, może kruszeć i ulegać zniszczeniu.

– Fuga epoksydowa może być stosowana zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. W jej składzie znajdziemy żywicę epoksydową, utwardzacz oraz piasek kwarcowy. To bardzo wytrzymały produkt, który jest odporny na wypłukiwanie oraz działanie środków czyszczących, których używamy w łazience czy kuchni. Jest to fuga wodoszczelna i bezpieczna dla użytkowników łazienek.

 

Wydzielenie strefy prysznicowej

Strefę prysznicową bez problemu można wydzielić za pomocą różnych kolorów, faktur czy materiałów. Najprościej jest oczywiście postawić kabinę walk-in i w ten sposób oddzielić fizycznie od reszty łazienki miejsce, w którym brać będziemy prysznic. Dzięki temu łazienka nabierze lekkości, a za sprawą przeszkleń wydawać się będzie większa niż w rzeczywistości.

Strefy prysznicowe w mieszkaniach i domach zmieniają się zgodnie z panującą modą, a także nowymi możliwościami, które pojawiają się w ofercie producentów płytek ceramicznych, kabin prysznicowych, a także brodzików. Również i w ofercie firmy Schedpol pojawiły się niedawno nowości, które z powodzeniem wykorzystać można do wykreowania własnej, niepowtarzalnej strefy prysznicowej, jak chociażby pięciokątne brodziki dostępne
w różnych kolorach i zróżnicowanych strukturach powierzchni: https://www.schedpol.pl/wyposazenie-lazienek/brodziki/pieciokatne/.

Izolacja przeciwwilgociowa

Niezależenie od tego, na jaki model prysznica się zdecydujemy, a także czym pokryjemy ściany w strefie prysznicowej, należy zadbać o odpowiednią izolację przeciwwilgociową – zarówno ścian, jak i podłogi. Na ścianach hydroizolacja stosowana jest na różnych wysokościach, w zależności od tego, z jaką strefą mamy do czynienia. W całej łazience to minimum 10 cm, wokół umywalki co najmniej 50 cm, natomiast wokół wanny minimum 200 cm. Szczególną uwagę należy zwrócić na prysznice typu walk-in, gdzie woda z dużą mocą uderza bezpośrednio w płytki podłogowe oraz znajdujące się pomiędzy nimi fugi. Brak dodatkowej izolacji w postaci brodzika sprawia, że podłoże ulega niszczeniu, a po czasie woda może przedostawać się przez fugi do niższych warstw podłogi i powodować rozwój grzybów, pleśni, a nawet grozić zalaniem poziomu znajdującego się pod łazienką.

Uszczelnienia wymagają oczywiście również wszystkie miejsca łączeń produktów, jak np. wanna czy brodzik ze ścianami, a także okolice umywalek czy toalet. Warto skorzystać z silikonu sanitarnego, który nie tylko dobrze zabezpieczy podłoże przed działaniem wody, ale również na długo pozostanie estetyczny. W jego składzie znajdują się bowiem substancje zapobiegające rozwojowi nieestetycznej i chorobotwórczej pleśni.

 

Strefa prysznicowa – wygodna moda

Jeżeli projektując strefę prysznicową pomyślimy o każdym szczególe, a podczas remontu zwrócimy uwagę na wszystkie techniczne kwestie, na pewno uda się stworzyć łazienkę, która będzie nie tylko piękna i funkcjonalna, ale przy okazji przetrwa długie lata w doskonałej formie.