NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ? PEŁNA SPRAWNOŚĆ W ŁAZIENCE

0
3355
15 czerwca 2017

 

Zastanawiający i smutny zarazem jest fakt, z iloma problemami w życiu codziennym borykać się muszą osoby niepełnosprawne: zaczynając od nierównych chodników, poprzez brak podjazdów czy wind, które ułatwiłyby sprawne funkcjonowanie w przestrzeni miejskiej. Nie na wszystko mamy wpływ. Projektując przestrzeń, w której osoba niepełnosprawna będzie mieszkać, powinniśmy zadbać o maksymalne bezpieczeństwo i wygodę. Warto zdecydować się na zakup takich urządzeń do domu oraz łazienki, które bez względu na problemy z poruszaniem się, pozwolą bez ograniczeń korzystać z toalety, umywalki, a także bez obaw brać codzienny prysznic.

 

Przygotowując się do zaprojektowania łazienki, która w pełni odpowiadać będzie potrzebom osoby niepełnosprawnej lub starszej, najważniejszy jest dobór odpowiednich elementów wyposażenia. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań dedykowanych np. ludziom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Sama łazienka powinna być odpowiednio duża, by wszystkie urządzenia były łatwo dostępne. Zaleca się, aby powierzchnia manewrowa dla wózka zawierała się w okręgu o średnicy minimum 150 cm. Dzięki temu nie tylko usprawnimy funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej, ale również ochronimy urządzenia oraz meble, które wózek mógłby uszkodzić. Warto skorzystać również z uchwytów montowanych przy toalecie, specjalistycznych drabinek, luster uchylnych czy fotokomórek, które pozwolą na automatyczne włączanie światła po otwarciu drzwi pomieszczenia. Poza funkcjonalnością oraz ergonomią należy również uwzględnić zasady bezpieczeństwa. Ważne są zarówno ogólnie przyjęte normy, jak i indywidualne potrzeby każdego użytkownika. Stare modele wózków inwalidzkich mają długość do 120 cm oraz wysokość siedzenia na poziomie 46-50 cm. Nowe modele są zwykle poręczniejsze – mają 90 cm długości oraz wysokość siedzenia na poziomie 46 cm. Te różnice mogą mieć ogromne znaczenie w ostatecznym projekcie każdej z łazienkowych stref.

 

 

Niepełnosprawność? Pełna sprawność w łazience

Niepełnosprawność? Pełna sprawność w łazience


Brodzik prostokątny z Serii Etrusco, wykonany w technologii Stabilsound Plus®

 

 

Zarówno wśród osób niepełnosprawnych, jak i ich rodzin pojawia się często pytanie, czy lepszym rozwiązaniem będzie zakup wanny czy prysznica? Tradycyjne postrzeganie zarówno jednego, jak i drugiego produktu sprawia, że oba wydają się niedostosowane do potrzeb ludzi, którzy nie mogą swobodnie się poruszać, a więc wejście zarówno do wanny, jak i do prysznica z brodzikiem, stanowi dla nich ogromną trudność. Tymczasem coraz częściej spotkać się można z brodzikami, których konstrukcja jest bardzo niska, a czasem nawet ich wysokość jest niewidoczna gołym okiem – schowana zostaje bowiem pod posadzką. Istotą brodzików posadzkowych jest płynne przejście między podłogą łazienki a prysznicem, co umożliwia wygodne wejście pod prysznic lub wjazd wózkiem inwalidzkim. W większości przypadków osoby niepełnosprawne, które borykają się z problemami w poruszaniu się muszą niestety zrezygnować z tradycyjnych kabin oraz brodzików z wysokimi progami. Niezbędne jest zatem wykonanie brodzika w posadzce. Najwygodniej jest wyłożyć to miejsce płytkami ceramicznymi. Pamiętajmy jednak, że muszą mieć one powierzchnię antypoślizgową. Jaka powinna być minimalna szerokość prysznica? Zakłada się, że 100 cm x 100 cm to minimum, przy jednoczesnym zachowaniu 2% spadku w kierunku kratki ściekowej. Pozwoli to na swobodny odpływ wody. Osoby, które mają problem z braniem prysznica na stojąco, powinny mieć możliwość postawienia specjalnego krzesełka albo profesjonalnego siedziska z dodatkowym oparciem. Najlepiej aby wysokość produktu była identyczna jak wysokość siedziska w wózku. Warto też pomyśleć o potrzebach osób niepełnosprawnych, które nie zawsze radzą sobie z dostosowaniem odpowiedniej temperatury wody. Na rynku zakupić można baterie ze specjalnym zaworem przeciwpoparzeniowym, albo baterie z tzw. centralnym mieszaczem wody, który pozwala na ustawienie odpowiedniej temperatury wody jeszcze przed kąpielą.

Warto wybierać produkty sprawdzonych producentów, posiadające atesty higieniczne i niezbędne certyfikaty – wszystko to w trosce o bezpieczeństwo oraz komfort korzystania z dostępnej łazienki. Tego typu rozwiązania to nie tylko wygoda, ale i maksymalne bezpieczeństwo dla osób, które z jakichkolwiek powodów mają ograniczoną sprawność ruchową, ale również dla rodzin z dziećmi  oraz użytkowników oczekujących wygody, a także estetyki na najwyższym poziomie. Prysznic, który wygląda elegancko, a jednocześnie jest dostępny dla wszystkich – niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej… W ten opis idealnie wpisują się brodziki z serii De Luxe, które znaleźć można w ofercie polskiej firmy Schedpol. Możliwość schowania samego brodzika w posadzce umożliwia bezproblemowe korzystanie z niego każdemu, bez względu na stan zdrowia. Jak zainstalować taki produkt? Umieszcza się go w uprzednio przygotowanym, odpowiednio wypoziomowanym wybraniu w posadzce. Samego brodzika nie trzeba pokrywać płytkami. Poza tym, że wygląda niezwykle estetycznie, wpasowuje się w każde wnętrze. Nie ma również potrzeby wykonywania skosów, które umożliwiać będą odpowiedni spływ wody. Wszystkie funkcjonalności stanowią integralną część produktu. Dzięki temu łazienka wygląda estetycznie, a wszelkie instalacje potrzebne do odpowiedniego funkcjonowania prysznica, schowane zostają pod powierzchnią podłogi.

Niepełnosprawność? Pełna sprawność w łazience

Niepełnosprawność? Pełna sprawność w łazience
Brodzik kwadratowy z serii De Luxe, wykonany w technologii Stabilsound Plus®