Aranżacja małej łazienki
Coraz mniejsze powierzchnie mieszkań, coraz bardziej kompaktowe przestrzenie do życia, które serwowane są przez deweloperów sprawiają, że często i łazienki stają się miniaturowe. Zdarzają się na rynku mieszkania, w których to łazienka zajmuje zaledwie 3 lub 4 metry kwadratowe, a przecież spełniać musi dokładnie te same funkcje, jak łazienka o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych. W jaki sposób zaaranżować pomieszczenie, aby zapewnić sobie wszystkie możliwe wygody i czuć się w nim komfortowo? Planowanie aranżacji tak ważnego, a jednocześnie zazwyczaj małego pomieszczenia w domu warto rozpocząć od dokładnego zastanowienia się nad tym, co dokładnie chcielibyśmy, aby w łazience się znalazło. Możliwości jest oczywiście wiele. Obecnie wielu producentów oferuje sprzęty i rozwiązania, które dostosowane są do małych pomieszczeń, pozwalając tym samym oszczędzić miejsce, które jest przecież na wagę złota. Na rynku znaleźć można np. pralki ładowane od góry, czy też modele tradycyjne, ale o zmniejszonej głębokości. Pamiętajmy, że każde urządzenie oraz mebel potrzebuje około 20 centymetrów wolnej przestrzeni dookoła, aby korzystanie z niego było dla nas wygodne. Jeżeli wybierzemy bardziej owalne lub opływowe kształty mebli czy np. umywalki, możemy zyskać dodatkowych kilka-kilkanaście centymetrów wolnej przestrzeni.
Prysznic, wanna, a może 2w1?
Czy w małej łazience warto zainstalować prysznic z kabiną czy wystarczy sam brodzik i ścianki wykonane ze szkła? Bardzo wygodnym rozwiązaniem będzie zakup brodzika podpłytkowego Stabilsound Plus®, który pozwoli na zorganizowanie strefy prysznicowej w przemyślany sposób. Do tego wystarczy zainstalować jedną przeszkloną ściankę i już mamy pełnowymiarowy produkt, który pozwoli nam wygodnie wziąć prysznic, a jednocześnie nie zabierze przestrzeni. W małych łazienkach bardzo popularnym rozwiązaniem jest zamontowanie wanny oraz specjalnego parawanu nawannowego, który ochroni pomieszczenie przed zachlapaniem w momencie, gdy będziemy brać prysznic. W ofercie firmy Schedpol znaleźć można produkty, które umożliwiają wyczarowanie strefy kąpielowo-prysznicowej w kilkadziesiąt minut. Dostępne w trzech designerskich seriach, wykonane w technologii Stabilsound Plus® wanny: Milos, Fair oraz Vella, dzięki dodatkowym zbrojeniom stalowym, zwiększającym wytrzymałość rantu wanny, powłoce Easy to Clean oraz Antibac, a także perfekcyjnej gładkości i przyjemności w dotyku, gwarantują przyjemną kąpiel każdego dnia. Doskonała izolacja termiczna oraz akustyczna mogą zostać wzmocnione dzięki zastosowaniu nośnika z technologią Stabilsound Plus®. Uzyskana w ten sposób podwójna moc technologiczna sprawi, że nawet w mikroskopijnej łazience poczujemy się jak w eleganckim SPA.
Źródło: okiemmamy.pl
Kolejną ważną kwestią jest inwestycja w sedes. Czy w małej łazience powinniśmy wybrać toaletę stojącą, czy może lepiej zdecydować się na opcję podwieszaną?
Oczywiście najwygodniejszą, jak i zabierającą najmniej miejsca będzie opcja druga, kiedy to zarówno stelaż, jak i zbiornik na wodę ukryte są w ścianie. Wydaje się, że zaoszczędzamy w ten sposób zaledwie kilkanaście centymetrów, jednakże w łazience, która ma 2 lub 3 metry kwadratowe każdy skrawek wolnej przestrzeni jest cenny. Poza tym podwieszane sedesy umożliwiają utrzymanie podłogi w perfekcyjnej czystości. Najmniejsze dostępne na rynku toalety mają od 45 cm długości. Musimy jednak dodać do tego szerokość stelaża oraz płyty kartonowo-gipsowej, którą go obudujemy. Razem da nam to około 20 dodatkowych centymetrów. Stelaże dostosować powinniśmy do rodzaju ściany. Inne modele stosuje się w przypadku ścian murowanych, inne są przystosowane do lekkich ścian działowych. Na rynku pojawiły się jednak niedawno kompakty przeznaczone specjalnie do małych pomieszczeń. Dzięki zastosowaniu pionowego odpływu mogą być przysunięte jak najbliżej ściany, dzięki czemu ich długość wynosi zaledwie ok. 60 cm.
Kolory są bardzo ważne!
Odpowiednio dobrana kolorystyka płytek oraz ścian pozwoli nam optycznie powiększyć przestrzeń. Naturalne, jasne barwy oraz zachowanie delikatnych przejść pomiędzy nimi – to gwarancja sukcesu. W małych łazienkach warto wykorzystać każdą sposobność, aby optymalnie zaaranżować przestrzeń. Jeżeli w pomieszczeniu dysponujemy wnękami, możemy sprytnie ukryć w nich półki, pralkę czy kosz umożliwiający przechowywanie rzeczy do prania. Jak w każdym innym pomieszczeniu, tak i w małej łazience nieocenione będzie duże lustro, które skutecznie powiększy optycznie wnętrze. Jeżeli jest to tylko możliwe, powinniśmy zapewnić sobie dostęp do światła słonecznego w łazience. Mówimy jednak o pomieszczeniu na tyle małym, że w 99% przypadków okna nie posiada. Dlatego też bardzo ważna jest dobra lampa sufitowa oraz zainstalowanie oświetlenia wokół lustra, ewentualnie dodatkowych źródeł światła umieszczonych po bokach, np. w formie kinkietów.
Posiadanie małej łazienki zmusza nas do kreatywności oraz zorganizowania wszystkiego w taki sposób, abyśmy mogli zmieścić w niej wszystkie niezbędne, na co dzień elementy. Idealnie, jeżeli dodatkowo będą komponować się ze sobą w przyjemny dla oka sposób. Zastosowanie kilku prostych trików powinno pomóc nam w stworzeniu miejsca, które pozwoli się zrelaksować, a nie będzie nas irytowało od samego rana niewłaściwym rozplanowaniem przestrzeni. W niewielki metraż idealnie „wkomponowuje się” ład oraz porządek, dlatego też, jeżeli będziemy odkładali wszystko na swoje miejsce i nie dopuścimy do powstania chaosu, poczucie wolnej przestrzeni na pewno będzie większe.