ŁAZIENKOWE LOVE

0
3251
16 stycznia 2018

Urządzając pierwsze wspólne mieszkanie, młode pary stają przed ogromnym wyzwaniem. Punktem, który wywołuje najwięcej kontrowersji, a jednocześnie daje najwięcej możliwości jest… łazienka! Pomieszczenie to musi łączyć to, co wspólne z tym, co osobne. Pierwszym elementem procesu projektowania łazienki nie powinna być wizyta w sklepie, telefon do ekipy remontowej ani też opracowanie szczegółowego planu działania.

 

Przede wszystkim trzeba porozmawiać szczerze o tym, jakie kto ma oczekiwania w stosunku do łazienki, co koniecznie musi się w niej znaleźć, a jakie elementy wyposażenia są zbędne. Należy zadać sobie podstawowe pytania: decydujemy się na jasne czy ciemne kolory? Drewno naturalne, płytki, a może ściana pomalowana na jaskrawy kolor? Wanna czy prysznic? Zabudowa tradycyjna czy podtynkowa? Zebrane odpowiedzi nie tylko usprawnią poszukiwania ale przede wszystkim pozwolą oszacować budżet aranżacji czy remontu, co pozwoli uniknąć kłótni na kolejnych etapach działania. Wiadomo bowiem, że kością niezgody najczęściej są finanse. Młodzi ludzie wchodząc w dorosłość coraz częściej urządzają swoje mieszkania stawiając na materiały wysokiej jakości, które z powodzeniem służyć im będą przez kolejnych kilkanaście lat. Widoczne jest to głównie podczas wyboru elementów, jak np. umywalka, toaleta, wanna czy brodzik podpłytkowy z zaimplementowanym systemem Stabilsound Plus® marki Schedpol, gdyż ewentualna wymiana takich elementów jest problematyczna i zawsze wiąże się z dużym i kosztownym remontem. Brodzik podpłytkowy z systemem Stabilsound Plus® umożliwi swobodne kształtowanie przestrzeni prysznicowej. Jeżeli prowadzimy intensywny tryb życia, powinniśmy zdecydować się na dużą, wygodną kabinę, np. typu walk-in. Dobierając do tego brodzik schowany pod powierzchnią podłogi, ew. odpływ liniowy serii Slim Lux, Stabilsound Plus®czy Base Stabilsound Plus® sprawiamy, że łazienka będzie nie tylko ciekawie wyglądać, ale również stanie się łatwa do utrzymania w czystości.

 

 

Odpływ odwodnienie liniowe marki Schedpol w aranżacji z kabiną prysznicową walk-in

Brodzik podpłytkowy Base w technologii Stabilsound Plus® z kabiną typu walk-in  w aranżacji małej przestrzeni.

 

 

Szczególnie w godzinach porannych łazienka jest miejscem o strategicznym znaczeniu, dlatego należy zaaranżować ją świadomie i funkcjonalnie, aby poranki nie kojarzyły się wyłącznie ze stresem oraz konkurencją: kto pierwszy dotrze do łazienki ten wygrywa. Dobór odpowiednich produktów oraz elementów wyposażenia sprawi, że powstanie kameralna przestrzeń, która spełni oczekiwania zarówno jednej, jak i drugiej strony. Zaprojektowanie wszystkiego w odpowiedni sposób to nie lada wyzwanie dla inwestora albo zatrudnionego w tym celu architekta. Łazienka dla dwojga może mieć charakter zindywidualizowany do kwadratu, zawierając elementy, które wyrażają zarówno jedną, jak i drugą osobę. Idealnie, jeżeli uda się te dwie strefy zgrać, połączyć jednym elementem. Można postawić na wspólne zainteresowania czy pasje i zdecydować się na zdjęcie lub grafikę przypominającą o ważnym wydarzeniu ze wspólnego życia czy np. z pobytu na wakacjach.

 

 

Dzielić czy mnożyć?

 

Dla własnej wygody w miarę możliwości powinniśmy zdecydować się na dwie umywalki. Choć rozwiązanie może wydawać się zbędne, okazuje się antidotum na wszystkie problemy podczas porannego przygotowywania się do pracy albo przed wieczornym wyjściem na miasto. Dzięki temu każdy ma bowiem przestrzeń zarezerwowaną tylko dla siebie. Warto zaprojektować wnętrza w taki sposób, aby obie umywalki były w identycznym kształcie. Nie muszą być przesadnie duże, ważne aby pozwalały na wykonywanie podstawowych czynności toaletowych jak mycie zębów czy golenie się. Producenci proponują te same modele w różnych kolorach ceramiki, co dodatkowo doda smaczku wnętrzom. Możemy w łazience zainstalować osobne umywalki albo zdecydować się na podwójną, np. z zabudową typu twins. W ostatnich latach takie rozwiązanie stało się bardzo modne – użytkownicy mają do dyspozycji dwie baterie, co pozwala oszczędzać czas rano, kiedy oddajemy się zabiegom higienicznym w tym samym czasie. Dwa stanowiska do mycia to dwa razy szybsza poranna higiena – bez nerwów i pośpiechu. Ważne jest też zaaranżowanie odpowiednio dużego blatu, który pozwoli odkładać przybory kosmetyczne czy toaletowe. Blat powinien być wykonany z solidnego i odpornego na działanie wody materiału albo specjalnie zaimpregnowanego drewna, które poza tym będzie wyglądać bardzo stylowo. Istotne jest również, aby myśleć „podwójnie” i zaprojektować, albo chociaż zarezerwować miejsce dla dwóch wieszaków czy dwóch kubków przydatnych podczas mycia zębów. W okolicy umywalki należy uwzględnić również miejsce na odkładanie akcesoriów i produktów (golarka, grzebień, opakowanie z pastą do włosów czy kremem), tak by zawsze były pod ręką.

 

 

Brodzik Corrina w technologii Stabilsound Plus® w aranżacji łazienki z dwoma umywalkami. Wygoda dla rodziny

Zastosowanie dwóch umywalek w aranżacji łazienki to wygoda dla par. Dzięki temu każdy ma bowiem przestrzeń zarezerwowaną tylko dla siebie.
Brodzik Corrina w technologii Stabilsound – aranżacja łazienki dla dwojga.

 

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

 

Dylemat znany wszystkim inwestorom – wanna czy prysznic. Jeżeli jesteśmy z naszą/naszym partnerką/partnerem zgodni, co do konkretnego rozwiązania, świetnie. Zawsze można też pójść na kompromis i zdecydować się np. na wannę, na której zainstalować można specjalny parawan, który pozwoli przekształcić ją w razie konieczności w pełnowymiarowy prysznic. Nie ma nic bardziej odprężającego niż wieczorna wspólna kąpiel z ukochaną osobą, a w razie potrzeby każdy może przecież wziąć kilkuminutowy prysznic. Jeżeli wymiary naszej łazienki pozwalają na zainstalowanie dodatkowego wyposażenia, warto zastanowić się nad zakupem bidetu lub pisuaru, choć to drugie rozwiązanie jest bardzo rzadko spotykane w domach. Obecnie dostępne są jednak modele wyjątkowo eleganckie, które nie kojarzą się z publicznymi toaletami. Dodatkowo umożliwiają korzystanie z łazienki przez partnerów w tym samym czasie.

Decydując się na oświetlenie warto wziąć pod uwagę potrzeby szczególne każdego z nas. Makijaż, zabiegi kosmetyczne, golenie, pielęgnacja – tak wiele czynność wykonujemy przed lustrem w łazience. Dobrze, jeżeli uda nam się w odpowiedni sposób doświetlić twarz, włosy, a także całe ciało. Niezbędne wydaje się być umiejętne połączenie oświetlenia górnego oraz bocznego w postaci kinkietów, czy też żarówek umieszczonych dookoła lustra.

 

 

ŁAZIENKOWE LOVE

 

 

Łazienka w każdym domu jest miejscem istotnym, szczególnie często odwiedzanym o poranku i wieczorem. Warto więc zadbać o to, aby można było korzystać z niej bez problemu. Idealna jest oczywiście sytuacja, gdy metraż naszego mieszkania czy domu pozwala na zorganizowanie dwóch łazienek lub chociażby osobnej toalety. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Wszyscy, którzy zdecydują się na pomnożenie urządzeń, na pewno docenią przyjemność dzielenia łazienki z partnerem czy partnerką.