ŁAZIENKOWE ABC

0
3097
10 stycznia 2018

 

AKRYL – najpopularniejszy materiał używany do produkcji brodzików. Produkty wykonane z akrylu są bardzo trwałe i nie sprawiają żadnych problemów podczas montażu – są bowiem niezwykle lekkie, poręczne i wytrzymałe zarazem. Brodziki akrylowe usadawiane są najczęściej na specjalnym nośniku Stabilsound Plus®. Na rynku dostępne są również modele samonośne – w pełni przygotowane do szybkiej instalacji. Jakie jeszcze wymienić można zalety brodzików akrylowych? Przede wszystkim są miłe w dotyku, szybko się nagrzewają, dzięki czemu codzienny prysznic jest przyjemnością. Pamiętać jednak należy, aby do czyszczenia brodzików akrylowych nie używać preparatów zawierających mikrogranulki czy inne elementy ścierające powierzchnię. Wystarczy mokra ściereczka lub delikatny płyn czyszczący, który po użyciu spłukuje się wodą.

 

BRODZIK – produkt, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie nowoczesnej łazienki. Oferta SCHEDPOL to ponad 50 modeli brodzików, a każdy z nich występuje w co najmniej kilku, a nawet kilkudziesięciu wariantach, co daje łącznie niemalże tysiąc produktów, z których każdy Klient na pewno wybierze coś idealnego dla siebie. Oferujemy brodziki standardowe, podpłytkowe, jak i odpływy liniowe, które w pełni zastąpić mogą tradycyjny brodzik. W produkcji zastosowaliśmy zaawansowane technologie: Stabilsound Plus® oraz Stabilsound Plus®, które sprawiają, że kąpiel staje się przyjemna, a sam brodzik przez lata będzie cieszył oko.

 

CYRKULACJA POWIETRZA – łazienka jest pomieszczeniem, w którym wentylacja powinna działać bardzo sprawnie. Chodzi przede wszystkim o skuteczne odprowadzanie wilgoci, która przecież po każdym prysznicu czy gorącej kąpieli osiąga apogeum. Skutecznie działająca wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna (przy wykorzystaniu wentylatora) to absolutna konieczność. Dodatkowo pamiętać należy o specjalnym podcięciu wentylacyjnym w drzwiach łazienkowych lub o zakupie modelu posiadającego otwory umożliwiające dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczenia. Zapobiegnie to rozwojowi bakterii oraz pleśni w łazience i sprawi, że domownicy będą cieszyć się doskonałym zdrowiem.

 

DESZCZOWNICA – obecnie nieodzowny element domowego zestawu prysznicowego. Popularność tego rozwiązania wzięła się nie tylko z wygody, ale i maksymalnej przyjemności, jaką potrafi dostarczyć deszczownica. Spływające niczym deszcz krople wody relaksują po ciężkim dniu i wpływają pozytywnie na nastrój wszystkich domowników. Urządzenie to ma jeszcze jeden plus – nie rozpryskuje wody po całej łazience, jak dzieje się to w przypadku tradycyjnej słuchawki, gdzie strumień wody jest przecież o wiele mocniejszy. Dlatego też deszczownica sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy zrezygnujemy z tradycyjnej kabiny prysznicowej, zastępując ją taflami szkła czy brodzikiem podpłytkowym bez instalowania dodatkowych ścianek bocznych.

 

ERGONOMIA – słowo klucz dla przyjaznej użytkownikom łazienki. Co to dokładnie znaczy? Ergonomiczna łazienka to pomieszczenie przemyślane, gdzie wszystkie elementy idealnie pasują do siebie, zapewniając komfort użytkowania przy zachowaniu pełnej funkcjonalności, którą wykreujemy np. przy pomocy odpowiednio dużej umywalki, zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy toaletą a wanną, czy też zaplanowaniu miejsca na suszarkę do ubrań. Ergonomii – jeśli jej zasadom rzeczywiście podporządkowano urządzenie łazienki – najczęściej jednak nie widać, a przeciętnemu użytkownikowi rzuca się w oczy dopiero jej brak, kiedy na przykład źle umieszczona toaleta nie pozwala na wygodne korzystanie z niej.

 

FUGA – jeżeli na ścianach lub na podłodze w naszej łazience znajdują się płytki, najpewniej pomiędzy nimi zastosowano fugi. Dlaczego o tym wspominamy? Fugi są niezwykle istotnym elementem związanym z instalacją brodzika, z którego będzie można korzystać bez obaw o zawilgocenie ściany. Płytki wraz z fugami stanowią bowiem warstwę wodoodporną, która uniemożliwia lub skutecznie ogranicza przenikanie wody w głąb ściany. Jeżeli jednak w przypadku wymiany brodzika czy wanny na nowy model, do ich instalacji (zakotwiczenia do ściany) używamy wkrętów lub innych produktów, przerywamy warstwę hydroizolacyjną i umożliwiamy wodzie swobodny dostęp do miejsc, do których nie powinna dotrzeć. Tym istotniejsze jest stosowanie brodzików samonośnych (technologia Stabilsound Plus® i Stabilsound Plus®) bądź specjalnych nośników Stabilsound Plus®, które dzięki eliminacji konieczności kotwienia „przyboru” do ściany rozwiązują problem nieszczelności, pozwalając jednocześnie na stabilne zainstalowanie produktów w łazience.

 

GRES – najpopularniejszy materiał, z którego wykonane są płytki łazienkowe. Wyjątkowy trwały i twardy zarazem (w dziesięciostopniowej skali Mohsa ustępuje tylko diamentowi). Powstaje z mieszanki szlachetnych i naturalnych surowców: glinu, kaolinu, skaleni, piasku kwarcowego oraz barwników mineralnych. Występuje w kilku wariantach: szkliwiony o różnym wykończeniu powierzchni, nieszkliwiony w wersji matowej, strukturalnej lub polerowany. Podstawową cechą wyróżniającą gres jest jego niska nasiąkliwość, dzięki czemu nie jest on podatny na zaplamienia i pozostaje łatwy do utrzymania w czystości. W dodatku wygląda bardzo elegancko w każdej łazience.

 

HIGIENA – myśląc o łazience najczęściej kojarzy się nam ona z czystością, higieniczną czystością. Ważne, aby wszystkie produkty, z których korzystamy, na co dzień były łatwe do wyczyszczenia, dzięki czemu uniemożliwiamy rozwój zarówno bakteriom, wirusom, jak i pleśniom, które w wilgotnym środowisku mają idealne możliwości rozwoju. W codziennej dbałości o higieniczną czystość pomogą nam oczywiście wszelkiego rodzaju środki: płyny dezynfekujące, specjalne mleczka czy spraye. Zwykle wystarczy spryskać czyszczone powierzchnie, poczekać kilkanaście sekund, a następnie przetrzeć je wilgotną szmatką, bez szorowania czy spędzania wielu godzin z mopem czy szczotką. Brodziki i wanny Schedpol posiadają specjalne uszlachetnienie powierzchni akrylu, tj. powłoki: Antibac® i Easy To Clean®, które to ułatwiają czyszczenie i poprawiają właściwości higieniczne.

 

INNOWACJA – wystarczy prześledzić ostatnich kilkanaście lat w rozwoju produktów przeznaczonych do łazienek, aby zobaczyć jak wiele się zmieniło w temacie zarówno wykorzystywanych materiałów, jak i budowy samych urządzeń. Odpływy liniowe przebojem zdobywają rynek, pojawiają się coraz to nowe modele brodzików podpłytkowych, jak np. Slim Lux z systemem Stabilsound Plus®, które pozwalają zamontować produkt w taki sposób, aby był praktycznie niewidoczny. Kiedyś trzeba było ręcznie wykonywać ścianki do zabudowy płytkami brodzika czy wanny. Dzisiaj wystarczy zakupić specjalny nośnik, który pozwala w kilkadziesiąt minut zainstalować produkt w wybranym miejscu w łazience oraz okleić go bezpośrednio płytkami. Praktycznie każdy rok przynosi zupełnie nowe możliwości. Warto z nich skorzystać aby żyć wygodnie i nowocześnie.

 

JAKOŚĆ – wysoka jakość obroni się zawsze i w każdych warunkach. Warto inwestować w produkty nieco droższe pamiętając, że remont łazienki jest bardzo kosztownym i skomplikowanym przedsięwzięciem. Każda ingerencja wymaga też wyłączenia jej z użytkowania, na co najmniej kilka-kilkanaście dni. Warto, więc postawić na wysokiej jakości produkty cenionych na rynku producentów, aby przez lata cieszyć się ładną, schludną i w pełni funkcjonalną łazienką. Oferta firmy Schedpol to nie tylko lata doświadczeń, ale też umiejętne wykorzystywanie trendów rynkowych oraz pojawiających się możliwości technologicznych czy materiałowych.

 

KONSEKWENCJA – bardzo istotna kwestia podczas planowania i urządzania łazienki. Jest to pomieszczenie, które stosunkowo trudno poddaje się liftingowi. Wymiana płytek, wanny czy choćby szafki umywalkowej wiąże się z nakładami czasu oraz pieniędzy. Glazurę trzeba skuwać, a w przypadku instalacji np. mniejszej wanny dodatkowo musimy na nowo zagospodarować najbliższe jej okolice (warto wiedzieć, że wanna zainstalowana na nośniku Stabilsound Plus® może zostać zdemontowana bez uszkodzenia glazury!). Natomiast zmiana szafki na kosmetyki to często problem z zainstalowaniem dotychczas używanej, nakładanej umywalki. Dlatego też konsekwentnie zaprojektowane wnętrze, w którym każdy detal będzie przemyślany i dostosowany do reszty wyposażenia, gwarantuje 100% sukces i sprawia, że łazienka będzie ponadczasowo piękna. Decydując się na neutralny wystrój łazienki zawsze możemy zmienić jej wygląd za pomocą dodatków, które zawsze łatwiej, szybciej i taniej wymienić na nowe.

 

LED – rodzaj oświetlenia, które króluje we współczesnych łazienkach. Jest to nie tylko efektowne i długowieczne, ale również bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Żarówki, listwy, świetlówki – wszystkie te elementy pozwolą wyczarować miłą atmosferę w każdym wnętrzu, bez względu na jego wielkość czy kształt. Poza tradycyjną lampą sufitową czy kinkietami, popularne są również różnego rodzaju podświetlenia wanny czy ścian. Żarówkami LED stworzyć można oświetlenie o zróżnicowanej barwie i natężeniu światła. Pamiętać jednak należy, że oświetlenie LED jest niestety droższe w zakupie od tradycyjnych źródeł światła. Warto jednak w nie zainwestować, gdyż w dłuższej perspektywie zakup ten zwróci się z nawiązką.

 

MEBLE – wszelkie elementy meblowe w łazience – zarówno szafki, jak i półki – powinny być wykonane z materiałów odpornych na działanie wody oraz wilgoci. Może być to odpowiednio zaimpregnowane drewno (najczęściej egzotyczne) bądź lakierowane płyty meblowe, które stosować można w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Szczególnie ważne jest to w przypadku blatów szafek podumywalkowych – tu zastosować możemy także kamień, beton, różnego rodzaju konglomeraty czy stal. Obecnie na rynku sporo jest rozwiązań powstałych z myślą o użytkowaniu w łazience. Pamiętać jednak należy, że meble łazienkowe powinny być przede wszystkim trwałe i funkcjonalne, tak abyśmy mogli z nich korzystać latami.

 

NOŚNIK – trwałe, innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia bardzo stabilne osadzenie wanny lub brodzika na posadzce. Nośnik dzięki swojej budowie zapewnia równomierne podparcie całej powierzchni produktu, zapewniając dodatkowo wygłuszenie oraz izolację termiczną. Każdy nośnik sygnowany logo Schedpol wykonany został w technologii Stabilsound Plus®. Sposób wykonania nośnika umożliwia także bezproblemowe obudowanie go płytkami, dzięki specjalnie przygotowanej powierzchni – bez wykonywania podmurowań oraz innych skomplikowanych i czasochłonnych zabiegów, które wymagają specjalistycznej wiedzy oraz czasu.

 

ODPŁYW LINIOWY – najnowszy pomysł na strefę prysznicową w łazience. Nie wymaga instalowania brodzika ani kabiny prysznicowej. Wystarczy wykonanie pod powierzchnią podłogi systemu, którego zadaniem będzie odprowadzanie wody. Widoczny będzie tylko odpływ przykryty piękną maskownicą, która może przybrać formę delikatnego i subtelnego elementu. Dzięki temu uzyskamy jednolity wygląd podłogi w łazience, pożądany szczególnie w minimalistycznie zaprojektowanych wnętrzach. Dodatkowo produkt ten jest niezwykle łatwy do czyszczenia i utrzymania w dobrym stanie przez długie lata. W odpływach liniowych prócz prawidłowo wykonanej hydroizolacji podłoża ważna jest ich odporność na korozję. Tylko odpływy aluminiowe i z tworzyw sztucznych cechuje pełna odporność na korozję. Do tego zachowują piękny wygląd przez długie lata.

 

PRYSZNIC – urządzanie nazwane tak na cześć Vincenza Priessnitza, który w pierwszej połowie XIX wieku z sukcesem zaczął stosować terapie wodne w zbudowanym przez siebie domu kuracyjnym. Dziś prysznic to nie tylko kabina i słuchawka. Obecnie możemy stworzyć prawdziwy salon kąpielowy, w ramach, którego będziemy dysponować brodzikiem schowanym pod powierzchnią podłogi. Do tego wystarczy dołożyć dwie tafle szkła i deszczownicę, aby otrzymać nowoczesny, pięknie wyglądający i funkcjonalny kącik. Nowoczesne rozwiązania to niemalże nieograniczone możliwości. Warto z nich skorzystać.

 

REMONT – słowo, które mrozi krew w żyłach większości właścicieli mieszkań czy domów. Remont oznacza bałagan, kurz, a czasem nawet kilkudniowe przerwy w dostępie do łazienki. Jest na to jedna rada – inwestycja w dobre jakościowo produkty: instalacje wodne, płytki, wanny czy brodziki (dostępne na stronie www.schedpol.pl), które wymienimy wtedy, kiedy zechcemy, a nie z konieczności. Możliwość wcześniejszego zaplanowania remontu i przygotowania się do niego zarówno mentalnie, jak i finansowo, to ogromny plus. Niestety, najtańsze produkty to zazwyczaj kiepska jakość i piętrzące się problemy na co dzień. Odpowiednia inwestycja zwróci się z nawiązką.

 

STABILSOUND (PLUS) – innowacyjne systemy zaimplementowane w brodzikach, wannach, odpływach liniowych oraz nośnikach firmy SCHEDPOL, zaliczane do grona najlepszych europejskich technologii w kategorii produktów kąpielowych – sprawiają, że kąpiel jest jeszcze przyjemniejsza, a korzystanie z poszczególnych produktów bardzo wygodne. Stabilsound Plus® to między innymi pełne podparcie produktu, ciepła powierzchnia brodzika dzięki idealnej termoizolacji, łatwa do czyszczenia powierzchnia easy to clean, a także pełne bezpieczeństwo w zakresie zdrowia oraz ochrony środowiska. W przypadku Stabilsound Plus® dodatkowo uzyskujemy wytrzymałość na nacisk na poziomie 1,5 tony. Wszystkie produkty objęte są dziesięcio- albo piętnastoletnią gwarancją producenta.

 

TREND – wydaje się, że co roku pojawia się jakaś innowacja w temacie urządzania wnętrz czy technologii używanych w łazienkach. Są jednak rozwiązania ponadczasowe, które nie zmieniają się wraz z upływem czasu. Choć wydaje się, że to oksymoron, to ponadczasowym trendem określić można np. popularne od wielu lat ogrzewanie podłogowe (daje przyjemne ciepło w stopy po wyjściu z wanny czy spod prysznica), instalowanie grzejników drabinkowych w łazienkach czy stosowanie płytek na podłodze i ścianach w tym pomieszczeniu. Wydaje nam się, że tego typu rozwiązania stosowane są od zawsze, w większości pojawiły się jednak kilkanaście lat temu i na stałe podbiły serca zarówno architektów, jak i użytkowników mieszkań czy domów.

 

UMYWALKA – jeden z kluczowych produktów, który w każdej łazience znaleźć się musi. Umywalka może być ceramiczna, wykonana ze szkła, konglomeratu, akrylu, miedzi, kamienia a nawet z drewna. Podobnie sprawa wygląda z kształtami – wszystkie opcje są dozwolone i dostępne na polskim rynku. Aby korzystanie z umywalki było wygodne, powinna mieć wymiary co najmniej 40 cm x 50 cm. Zapobiegnie to rozchlapywaniu wody na ściany czy podłogę. Przyjmuje się również zasadę, by górna krawędź miski umywalki znajdowała się 80–90 cm nad podłogą, co winniśmy jednak dostosować do wzrostu użytkowników. Należy jeszcze pamiętać, by zostawić odstęp co najmniej 20-30 centymetrów pomiędzy umywalką a sąsiadującą z nią ścianą lub innymi urządzeniami (zwłaszcza elektrycznymi), z których korzystamy na co dzień.

 

WANNA – produkt, bez którego większość Polaków nie wyobraża sobie łazienki. Może być prostokątna, może być zaokrąglona, wolnostojąca albo usadowiona na specjalnym nośniku Stabilsound Plus® – wtedy jej montaż jest banalnie prosty (https://www.schedpol.pl/lazienka/pobierz/instrukcje_pdf_pl/Wanny_na_nosnikach.pdf). Kiedyś wanna była wielofunkcyjna – służyła nie tylko do kąpieli, ale i namaczania prania czy przechowywania karpi przed Wigilią. Dziś zazwyczaj pełni wyłącznie funkcję relaksacyjną, czasem zmieniając się w domowe mini-SPA.  Najwyższy komfort kąpieli zapewniają wanny wykonane w technologii Stabilsound Plus®.

 

YETI – stwór mieszkający wysoko w górach. W odróżnieniu od człowieka uwielbia mróz, śnieg i długie, chłodne noce. Z tego co nam wiadomo, większość ludzi preferuje ciepły, przyjemny klimat, zwłaszcza we własnej łazience. Optymalna temperatura, jaka panować powinna w pomieszczeniu to 23-24ºC. Dzięki temu będziemy czuć się komfortowo po kąpieli czy też podczas codziennych zabiegów higieniczno-kosmetycznych. W poszukiwaniu yeti wyruszyć można w Himalaje. Natomiast błogi relaks znaleźć można w dobrze zaprojektowanej, bezpiecznej i nowoczesnej – przyjaznej użytkownikom łazience, w której zainstalujemy produkty marki Schedpol.

 

ZABUDOWA – niegdyś wszystkie rury oraz urządzenia znajdujące się w łazience miały podłączenia wyprowadzone na zewnątrz. Obecnie coraz więcej produktów schowanych zostaje w ścianie, co jest rozwiązaniem wpływającym pozytywnie nie tylko na estetykę, ale również umożliwiającym zachowanie perfekcyjnej higieny. Dotyczy to nie tylko bardzo eleganckich baterii podtykownych, ale i stelaży podtynkowych do sedesów. Pozwalają one na bardziej higieniczne korzystanie z toalety – możemy umyć bez problemu całą powierzchnię podłogi w łazience (również pod muszą klozetową). Niewidoczne gołym okiem rozwiązania zastosowane w łazience są także przyjemne dla oka, gdyż minimalizują ilość widocznych (często niezbyt atrakcyjnych) komponentów. Na zewnątrz pozostają tylko niezbędne elementy, z których korzystamy, i które coraz częściej przykuwają wzrok niebanalnym designem oraz wysoką estetyką wykonania.