ŁAZIENKA ZE SKOSAMI – PROSTE ROZWIĄZANIA

0
3190
10 lipca 2018

Łazienka na poddaszu – rady, które pomogą Ci urządzić to niestandardowe wnętrze

 

Poddasze użytkowe w zdecydowanej większości domów jednorodzinnych przeznaczone jest na prywatną strefę dostępną wyłącznie dla domowników. Mieszczą się w niej najczęściej sypialnie oraz łazienka. Ulokowanie łazienki na tym samym poziomie jest rozwiązaniem bardzo wygodnym, gdyż w nocy nie musimy schodzić piętro niżej, aby skorzystać z toalety. Aranżacja łazienki na poddaszu to jednak nie lada wyzwanie. Często jest ona bowiem niewielkich rozmiarów, a dodatkowe skosy zabierają cenne metry kwadratowe powierzchni użytkowej. W jaki sposób wycisnąć maksimum możliwości i stworzyć łazienkę nie tylko przyjemną, ale i posiadającą wszystkie niezbędne wygody? Komfort korzystania z przestrzeni powinien być dla nas najważniejszy. Nie oznacza to jednak rezygnacji z nowoczesnego wystroju oraz oryginalnego designu. Pamiętajmy jednak, że im mniejsze nachylenie dachu, tym mniejsza jest różnica pomiędzy powierzchnią całkowitą oraz użytkową, wtedy też o wiele łatwiej, szybciej i taniej jest urządzić łazienkę.

 

Często aranżując łazienkę na poddaszu musimy zdecydować się na zastosowanie rozwiązań oryginalnych – rzadko spotykanych. Zdarza się więc, że konieczna jest rezygnacja z typowej kabiny prysznicowej z brodzikiem na rzecz odpływu liniowego lub brodzika podpłytkowego schowanego w podłodze. Na szczęście producenci coraz częściej oferują specjalne linie produktowe, w ramach których znajdziemy rozwiązania przeznaczone do łazienek niestandardowych. Pamiętajmy jednak, że zazwyczaj rozwiązania mniej popularne, czy też projektowane na wymiar meble są odpowiednio droższe od takich samych produktów o regularnych, popularnych kształtach. Ceny takich mebli zaczynają się od kilkuset złotych, kończąc na kilku tysiącach za jeden produkt. Oczywiście wpływ na ostateczną cenę ma przede wszystkim rodzaj materiału, z którego mebel zostanie wykonany, ale również styl czy sposób wykończenia.

 

 

Jak to jest z tymi skosami?

 

Najważniejszy jest zdrowy rozsądek oraz rozwaga podczas planowania przestrzeni. Umywalka standardowo montowana jest na wysokości 85 centymetrów nad powierzchnią łazienkowej podłogi. Pamiętajmy o tym, aby była ona instalowana w wyższych miejscach łazienki. Nieprzyjemnie jest przecież myć zęby z obawą przed uderzeniem głową w sufit. Dodatkowo, jeżeli nad umywalką ma zawisnąć lustro (a zwykle jest ono niezbędne podczas codziennych zabiegów higienicznych), wysokość pomieszczenia w tym miejscu musi mieć co najmniej 200 cm. Tego nie przeskoczymy. Dodatkowo przed umywalką zostawia się zazwyczaj 70 centymetrów przestrzeni roboczej, która umożliwia wygodne korzystanie z produktu. Jeżeli mowa o sedesach, montuje się je zazwyczaj na wysokości 40-50 cm od poziomu podłogi. W pozycji siedzącej potrzebujemy bowiem ok. 140 cm wolnej przestrzeni nad głową, a jeżeli stoimy, sufit nad nami musi być na wysokości co najmniej 200 centymetrów. Kompaktowe toalety potrzebują ok. 80 cm od poziomu podłogi na spłuczkę, natomiast wiszące standardowo 130 centymetrów, co należy uwzględnić w projekcie łazienki. Pod skosem można natomiast umieścić np. szafki czy półki, a także pralkę oraz grzejnik. Dzięki temu zagospodarujemy całą dostępną przestrzeń. Pralka jest elementem, który również spokojnie można zainstalować pod ścianą o najniższej wysokości. Standardowo pralka ma ok. 85 centymetrów wysokości oraz 60cm głębokości. Jeżeli zdecydujemy się jednak na model ładowany od góry, potrzebujemy co najmniej 120-150 centymetrów wysokości.

 

Nowoczesna łazienka to również dobrze dopasowane oświetlenie. W łazienkach poddaszowych często dysponujemy jednym lub wieloma oknami. Dzięki nim mamy okazję wpuścić do pomieszczenia trochę światła słonecznego, które zawsze wpływa pozytywnie na odbiór wnętrza. Okna połaciowe powinny być zamontowane na wysokości 90-120 cm, aby poza światłem dziennym dawały również możliwość spojrzenia za okno, co skutecznie poprawi nam humor o poranku. Przy planowaniu okien połaciowych należy też dobrze przemyśleć ich lokalizację – powinny być łatwo dostępne dla nas. Okna montowane nad wanną pomogą nam z pewnością podziwiać widoki podczas kąpieli, jednakże każdorazowe ich otwarcie będzie wymagało od nas wejścia do niej. Warto zauważyć, że wanna bez nóżek ma wysokość 40-45 cm, jeżeli dołożymy do niej nóżki, mamy 12-15 centymetrów więcej. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku jest nośnik marki SCHEDPOL z systemem Stabilsound Plus®, który pozwoli zamontować wannę pewnie i stabilnie na podłożu, a jednocześnie nie podniesie jej wysoko w górę. Układ odpływowy zostanie ukryty w podbudowie nośnej. Dodatkowo produkt posiada 31 lat pełnej gwarancji. Żeby swobodnie skorzystać ze wspomnianej wanny zainstalowanej na nośniku potrzeba przestrzeni pod skosem o wysokości co najmniej 150-170 centymetrów.

 

ŁAZIENKA ZE SKOSAMI – PROSTE ROZWIĄZANIA

   Nośnik do wanien z systemem Stabilsound Plus®

 

 

 

Jeżeli chodzi o kabinę prysznicową oraz brodzik, to warto zainstalować te elementy w takim miejscu, aby dostęp do nich był swobodny. Najmniej powierzchni w łazience ze skosami zajmą brodziki narożne, takie jak niskie brodziki z serii Etrusco firmy SCHEDPOL (wysokość całkowita brodzika z serii Etrusco to tylko 3 cm!). Nad głową musimy mieć ponad 200 centymetrów przestrzeni, aby móc swobodnie otwierać drzwi od kabiny prysznicowej (jeżeli się oczywiście na nią zdecydujemy). Wielu producentów kabin jest w stanie przygotować zestaw na indywidualne zamówienie, abyśmy mogli dopasować wybrany model do skosów w naszej łazience.

 

 

ŁAZIENKA ZE SKOSAMI – PROSTE ROZWIĄZANIA

 

 

Sprawna kanalizacja, wentylacja i ogrzewanie

 

System kanalizacyjny do sprawnego działania potrzebuje odpowiednich parametrów. Działa w oparciu o grawitację, jednakże są oczywiście przyjęte standardy, których należy przestrzegać, aby nie pojawiły się żadne problemy na co dzień. Nie inaczej jest w przypadku łazienek poddaszowych. Przyjmuje się za oczywiste, że odległość sedesu od pionu kanalizacyjnego powinna wynosić co najmniej 100 centymetrów – tak, abyśmy mogli uzyskać spadek rury w kierunku odpływu do pionu na poziomie 2-4% na metr bieżący. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku brodzików oraz wanien. Powinniśmy jednak zainstalować urządzenie jak najbliżej pionu kanalizacyjnego, aby oszczędzić sobie tworzenia zbędnych metrów instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Adaptując poddasze na łazienkę należy szczególną uwagę zwrócić na jej ogrzewanie. Najpewniej nie sprawdzi się tutaj tradycyjny, niewielkich rozmiarów grzejnik drabinkowy. Warto pomyśleć np. o ogrzewaniu podłogowym albo specjalnych matach grzewczych, które pozwolą nie tylko uzyskać pożądaną temperaturę powierza, ale również zapewnią przyjemne ciepło w stopy tuż po kąpieli. Trzeba też pamiętać o tym, aby podczas projektowania łazienki ze skosami szczególną uwagę zwrócić na kwestie związane z wentylacją oraz odprowadzaniem wilgoci. Na rynku dostępne są specjalne płyty gipsowo-kartonowe typu H2 – ich rdzeń zaimpregnowany został środkami hydrofobowymi, które zapewniają opóźnione oraz ograniczone wchłanianie wilgoci. Płyty te można więc z powodzeniem stosować w pomieszczeniach o wilgotności dochodzącej do 80% nawet przez 12 godzin na dobę. Inwestując w poszczególne elementy mamy pewność, że łazienka zawsze będzie wyglądała jak nowa, a na ścianie nie pojawi się szpecący i chorobotwórczy grzyb czy pleśń.

 

 

Jak zaaranżować łazienkę ze skosami?

 

Warto przede wszystkim zadbać o wrażenie przestronności malując ściany w łazience poddaszowej na jasny kolor i dobierając jasne lub białe meble. Ciemne barwy sprawią, że pomieszczenie wydawać się będzie mniejsze i niższe, niż jest w rzeczywistości. Odpowiedni dobór oświetlenia zdecydowanie pomoże powiększyć optycznie wnętrze. Na pewno uda nam się rozplanować wszystko w taki sposób, aby łazienka była nie tylko estetyczna, ale również funkcjonalna. Łazienka na poddaszu daje nam bowiem okazję kąpieli z widokiem na rozgwieżdżone niebo. Jeżeli wybierzemy lub stworzymy dobry projekt i dobierzemy rozwiązania dedykowane pomieszczeniom ze skosami, na pewno uda nam się wyczarować łazienkę, która pozytywnie zaskoczy każdego użytkownika.