Styl minimalistyczny pochodzi z krajów skandynawskich. To właśnie ten region uważany jest za ojczyznę prostych form oraz wykorzystania naturalnych materiałów w domach i mieszkaniach. Ogromną rolę w popularyzacji tego trendu mieli jednakże włoscy designerzy, którzy na szeroką skalę zaczęli wykorzystywać to, co teraz widzimy w niemalże każdym katalogu oraz na stronach czasopism poświęconych urządzaniu wnętrz. Naturalne materiały w połączeniu z neutralnymi kolorami sprawiają, że wszystko wydaje się lekkie i funkcjonalne. Zazwyczaj takie też jest.
Popularność minimalizmu sprawia, że również i łazienkę coraz częściej urządzamy w ten sposób. Rezygnacja z dodatkowych elementów oraz zbędnych ozdób sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardzo przestronne i niezagracone. Styl minimalistyczny cechuje prostota, dobór nierzucających się w oczy kolorów, takich jak: biel, szarość, czerń oraz beż. Również i kolory pastelowe będą świetnie wyglądały w minimalistycznym wnętrzu. Wszystkie przedmioty, które znajdują się w łazience są jakby niezauważalne – mają proste formy. W powyższy trend idealnie wpisują się wanny z kolekcji SCHEDLINE, dostępne w trzech seriach: Fair, Vella oraz Milos. Prostokątne, klasyczne kształty idealnie współgrają z minimalistyczną łazienką. Produkty dostępne w różnych wielkościach sprawiają, że oczekiwania wszystkich, nawet najbardziej wymagających klientów zostają spełnione.
Minimalistyczna łazienka nie może obyć się bez materiałów wykończeniowych, takich jak: drewno, kamień, metal czy szkło. Unika się stosowania tworzyw sztucznych oraz elementów wykonanych z plastiku. Naturalne materiały pozwalają stworzyć pożądaną atmosferę, a jednocześnie bardzo ładnie się starzeją. Jeżeli szukamy odpowiednich mebli łazienkowych, warto postawić na jak najprostsze formy oraz neutralne kolory. Na pewno w każdej łazience musi znaleźć się szafka podumywalkowa lub wolnostojąca, w której z powodzeniem przechowamy zarówno kosmetyki, jak i ręczniki czy inne niezbędne przybory toaletowe w taki sposób, aby nie były widoczne na pierwszy rzut oka. Niczego więcej de facto nie potrzebujemy.
Armatura łazienkowa
Wybierając armaturę do łazienki warto pochylić się nad takimi modelami, które pozostaną niezauważone podczas codziennego użytkowania. W minimalistycznej łazience sprawdzą się więc baterie, wanny, prysznice oraz proste kabiny, a także wanny, które wykonane zostały z dobrych jakościowo materiałów, jak np. akryl w przypadku wanien SCHEDLINE. Warto postawić również na szkło w momencie gdy planujemy instalację kabiny prysznicowej. Ten materiał sprawdzi się na pewno dużo lepiej niż tworzywo sztuczne. Wystarczą dwie tafle szkła i nowoczesny brodzik wykonany w technologii Stabilsound Plus®, aby stworzyć wygodną, estetyczną oraz bezpieczną strefę prysznicową.
Oświetlenie
W minimalistycznej łazience bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniego oświetlenia, które podkreśli wszystkie elementy wyposażenia wnętrza, a także pozwoli stworzyć nastrojowy klimat w pomieszczeniu. Warto wykorzystać oświetlenie LED-owe, a także małe punktowe reflektorki, dzięki którym przestrzeń wydawać się będzie bardziej przestronna i jaśniejsza. Warto tez przemyśleć instalację luster w łazience, a także zadbać (o ile to możliwe) o dobre doświetlenie wnętrza naturalnym światłem.
Dekoracje
Jeżeli urządzamy przestrzeń i chcemy, aby była ona minimalistyczna, warto zrezygnować z dużej ilości dodatków i postawić tylko na to, co niezbędne w każdej łazience. Zakup koszyków, pudełek, bibelotów oraz rzeczy, które poustawiamy na widoku w łazience, na pewno zaburzy proporcje i sprawi, że łazienka przestanie być minimalistycznym pomieszczeniem, a stanie się graciarnią. Dlatego też warto skorzystać ze wspomnianych wcześniej mebli do zabudowy, dzięki którym poukrywamy kosmetyki czy przybory toaletowe, a same szafki idealnie wtopią się we wnętrze.
Wyposażenie
Wszystkie wystające ze ścian elementy, takie jak: podłączenia do toalety, pojemniki na wodę zintegrowane ze spłuczką, sama spłuczka sedesowa czy rury, które doprowadzają wodę do baterii, nie są mile widziane w łazienkach urządzonych w stylu minimalistycznym. Warto skorzystać z systemów podtynkowych, które ukryte są w ścianach, a tym samym sprawiają, że przestrzeń łazienki nie zostaje podzielona dodatkowo za sprawą różnych wystających ze ścian czy podłóg elementów. Urządzając minimalistyczną łazienkę warto zakupić produkty, które spełniają kilka funkcji naraz. Idealne są wanny ze specjalnym parawanem nawannowym, dzięki któremu nie musimy wybierać pomiędzy długą, relaksującą kąpielą, a energetycznym prysznicem. Wanny z kolekcji SCHEDLINE z powodzeniem mogą być wykorzystane do tego celu. Zyskujemy w ten sposób nie tylko funkcjonalną, estetyczną i ergonomiczną wannę, ale również coś w rodzaju ogromnego brodzika, jeżeli zdecydujemy się zainstalować na wannie odpowiedni parawan. Oszczędność miejsca, to przecież główna cecha minimalistycznych łazienek.
W tak urządzonym pomieszczeniu świetnie sprawdzi się również odpływ liniowy, dzięki któremu nie musimy instalować dodatkowego produktu typu brodzik czy wanna. Pozwoli to w bezproblemowy sposób brać prysznic i stworzyć jedną taflę na podłodze – płytki mogą bowiem zakrywać całą jej powierzchnię, więc nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych spadów czy organizować różnic w poziomie, aby zainstalować brodzik. Do wyboru mamy bardzo dyskretne odpływy liniowe SLIGHT LINE wyposażone w różnego rodzaju maskownice. Produkty te charakteryzują się najcieńszą na rynku rynną odpływową, która jednak odbiera wodę niezwykle efektywnie. W małych łazienkach nie trzeba wydzielać miejsca na prysznic. Zwykle wystarczy deszczownica i dwie tafle szkła, dzięki czemu uda się wyczarować przestrzeń dostępną również dla osób niepełnosprawnych czy o ograniczonej sprawności ruchowej. Brak brodzika dodatkowo minimalizuje ryzyko potknięcia się przy wchodzeniu lub wychodzeniu spod prysznica.
Dla kogo styl minimalistyczny?
Styl minimalistyczny sprawdzi się zarówno w klasycznie urządzonych, jak i nowoczesnych wnętrzach, a także w przestrzeniach industrialnych czy loftowych. Idealnie będzie wyglądać zarówno w mieszkaniach niewielkich, jak i w dużych, przestronnych domach. Za sprawą uniwersalności oraz neutralności będzie można wyczarować dokładnie taką przestrzeń, jaką tylko chcemy. Poza świetnym wyglądem, minimalistyczny styl jest niezwykle praktyczny, dlatego że stanowi idealną bazę do stworzenia własnej, indywidualnej łazienki. Utrzymanie w czystości tak zaprojektowanego pomieszczenia jest niezwykle proste, a dodatkowo będzie ono wyglądać dobrze nawet po wielu latach użytkowania. Cechą szczególną minimalistycznych łazienek jest ograniczenie liczby barw, które stosujemy w danym wnętrzu. Zgodnie z podstawową zasadą w projektowaniu pomieszczeń, zastosowanie maksymalnie trzech kolorów gwarantuje spójność pod względem stylistycznym.
Pamiętajmy, że minimalizm to nie tylko styl, ale przede wszystkim sposób na łatwe i przyjemne życie. Im mniej przedmiotów oraz skomplikowanych form użyjemy, tym lepsza będzie funkcjonalność pomieszczenia na co dzień. Na pewno docenimy również możliwość utrzymania perfekcyjnego porządku w łazience.