ŁAZIENKA PRZYSZŁOŚCI – JAK WYGLĄDAĆ BĘDZIE W 2050 ROKU?

0
2518
16 maja 2019

Jak doskonale wiemy rozwój nowoczesnych technologii jest w ostatnich latach coraz bardziej intensywny, a także coraz szybszy. Oczywiście nie wiemy, czy za 20, 30 czy 40 lat nadal będziemy korzystać z wanien i brodzików w takiej formie, jak do tej pory. Być może pojawią się inne, nieznane jeszcze produkty, który zrewolucjonizują rynek i podobnie jak wynalezienie telefonu komórkowego w latach 90-tych XX wieku, totalnie zmienią nasze myślenie o otaczającym nas świecie. Jedno jest jednak pewne – inwestycja w dobre jakościowo brodziki czy wanny dostępne dziś – w 2019 roku sprawi, że służyć nam będą wiernie zarówno w roku 2030, jak i 2050. Warto jednak zastanowić się, w którym kierunku poszczególne produkty czy systemy będą ewoluować, aby już dziś móc wybrać nowoczesność. 

ŁAZIENKA PRZYSZŁOŚCI – JAK WYGLĄDAĆ BĘDZIE W 2050 ROKU?

Beautiful luxury shower box decoration in bathroom interior – Vintage Light Filter

EKOLOGIA

To jeden z najważniejszych i cały czas zyskujących na popularności trendów. Na pewno urządzenia łazienkowe rozwijać się będą również w kierunku oszczędności energii – zarówno prądu, ciepła, ale przede wszystkim wody. W łazienkach osób, które szukają oszczędnych i nowoczesnych zarazem rozwiązań idealnie sprawdzają się wanny Schedline wyposażone w innowacyjną technologię Stabilsound Plus®. Dzięki niej widocznie poprawia się komfort cieplny podczas kąpieli, a nalana woda na dłużej pozostaje przyjemnie gorąca. Za sprawą takiego rozwiązania nie musimy co kilka minut dolewać gorącej wody do wanny. Oszczędzamy dzięki temu zarówno prąd/gaz, jak i wodę.

Jak wyglądać będzie ekologiczna przyszłość łazienek? Na pewno bardzo popularne stanie się używanie tzw. wody szarej, a więc takiej wody, którą już raz wykorzystaliśmy np. do umycia rąk, a następnie dajemy jej drugie życie, korzystają z niej np. w celu spłukania toalety. Być może produkty, które znajdować się będą w naszych łazienkach za kilkadziesiąt lat będą również samowystarczalne i nie będziemy musieli dostarczać energii z zewnątrz, aby ich używać. Wyobraźcie sobie suszarkę do włosów, która ładowana jest energią słoneczną albo zainstalowane na każdym dachu kolektory słoneczne, dzięki którym spokojnie będziemy mogli zapotrzebowanie na prąd czy ciepłą wodę skutecznie zminimalizować. Już dziś na rynku dostępne są słuchawki prysznicowe z licznikiem, który pokazuje ile wody zużyliśmy. Za sprawą wbudowanego stopera sygnalizuje natomiast, że za chwilę kończy się nasz czas na kąpiel. Na rynku znaleźć można również krany z fotokomórką, która włącza strumień wody (specjalnie napowietrzony za sprawą wbudowanego perlatora) tylko w momencie, gdy podstawiamy pod niego ręce. Rozwiązanie to jest nie tylko ekologiczne, ale również bardzo wygodne. Dzięki wbudowanemu często w taką baterię termostatowi, produkt staje się niezwykle bezpieczny. Od razu po odkręceniu wody, z kranu wydostaje się strumień o odpowiedniej, ustawionej wcześniej temperaturze. Dzięki temu unikamy sytuacji, w której to moglibyśmy się poparzyć.

 

ŁAZIENKA PRZYSZŁOŚCI – JAK WYGLĄDAĆ BĘDZIE W 2050 ROKU?

O ile nie przekonują nas kwestie ekologiczne, to na pewno przemówi do nas czysta ekonomia. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii możemy oszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku. Coraz bardziej będzie liczyła się również jakość użytkowanych rzeczy, a także wysoka klasa stosowanych urządzeń. Z raz zakupionego produktu będziemy korzystać przez co najmniej kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt lat. Skończy się również celowe ustawianie długości życia produktów AGD czy RTV przez producentów. Ograniczy to znacznie ilość śmieci, które każdego roku trafiają na wysypiska.  

Wydaje się, że w najbliższych dekadach obowiązywać będzie nadal trend aby być bliżej natury, korzystając z jej dobrodziejstw. Budując nowy dom coraz częściej decydujemy się na ogromne okna w łazience, przez które spoglądać możemy na ogród. W łazience nie powinno zabraknąć również roślin. Pamiętajmy jednak, aby zapewnić im dostęp do światła słonecznego. Do tego ściany pomalowane klasycznie – na biało czy pokryte stonowanymi, pastelowymi kolorami, które sprawią, że łazienka stanie się pomieszczeniem neutralnym, w którym każdy będzie z przyjemnością spędzał czas. Najprawdopodobniej najbliższe lata to schyłek glazury, która zastąpiona zostanie po prostu gołą ścianą pomalowaną farbą, czy też tapetami wodoodpornymi.

ŁAZIENKA PRZYSZŁOŚCI – JAK WYGLĄDAĆ BĘDZIE W 2050 ROKU?

BRODZIK I KABINY PRYSZNICOWE

W najbliższych latach należy spodziewać się coraz większej popularności brodzików niskich oraz rozwiązań podpłytkowych. Są nie tylko wygodne i eleganckie, ale również umożliwiają zaprojektowanie przestrzeni w dowolny sposób – z tradycyjną kabiną prysznicową, kabiną typu walk-in, a także bez żadnych ścianek bocznych.

Jeżeli chodzi o wanny, to wiemy na pewno, że modne będą zarówno wanny wolnostojące, zintegrowane z zabudową meblową czy półkami łazienkowymi wykonywanymi na zamówienie. Na rynku dostępne są również wanny standardowe z kolekcji Schedline Fair, Vella oraz Milos, wykonane w innowacyjnej technologii Stabilsound Plus®, która za kilkadziesiąt lat będzie standardem w każdej łazience. Najprawdopodobniej wanny w przyszłości rzadziej obudowywane będą glazurą, a częściej egzotycznym drewnem (nie pochłaniającym wilgoci), które nie tylko sprawia, że w łazience panuje świetny klimat, ale również sprawia, że strefa kąpielowa jest bezpieczna.

ŁAZIENKA PRZYSZŁOŚCI – JAK WYGLĄDAĆ BĘDZIE W 2050 ROKU?

WYGODA I BEZPIECZEŃSTWO

Przyszłość łazienek to również dbałość o nasze zdrowie, jak i dobre samopoczucie. Już teraz w ramach kolekcji Schedline firmy Schedpol, oferowane brodziki czy wanny pokryte są specjalną powłoką Antibac®. Zastosowana technologia Easy to Clean® umożliwia szybkie i sprawne wyczyszczenie produktu przy użyciu tylko i wyłącznie mokrej szmatki. Dzięki temu unikamy kontaktu ze żrącymi płynami czy wybielającymi mleczkami. W niedalekiej przyszłości powstaną zapewne kolejne przełomowe technologie, które pozwolą nam cieszyć się z kąpieli i jednocześnie oszczędzać energię, wodę oraz środki czystości.  

Coraz częściej spotyka się w łazienkach miski sedesowe bezkołnierzowe, które zapewniają maksymalną higienę. Na pewno w przyszłości również i do Polski trafią popularne na zachodzie toalety wyposażone w specjalne dysze myjące, funkcję suszenia czy neutralizatory nieprzyjemnych zapachów. Już teraz dostępne są toalety, w których można personalizować ustawienia według konkretnych użytkowników (podobnie jak ma to miejsce w przypadku foteli samochodowych). Ustawić można zarówno wysokość takiej muszli, jak i poszczególne parametry w zakresie użyteczności.

Nowoczesne łazienki to również umywalki wolnostojące o standardowych kształtach. Do lamusa odejdą fantazyjne, przekombinowane kształty. Umywalki będą minimalistyczne, eleganckie i niezwykle stylowe. Coraz częściej będzie można zamówić umywalkę wykonaną na konkretny wymiar oraz według naszego indywidualnego projektu. Dzięki temu nasza łazienka zyska niebanalny wygląd. Umywalki z odpływem liniowym dopiero co pojawiły się na rynku, ale podejrzewamy, że zainteresowanie nimi będzie coraz większe. Wyglądają luksusowo i pasują do takich samych, minimalistycznych pryszniców czy odpływów wbudowanych w podłogę.

W temacie armatury łazienkowej hitem będzie na pewno szczotkowana stal nierdzewna czy też elementy miedziane. Są to produkty wytrzymałe, a jednocześnie łatwe do utrzymania w czystości. Na pewno należy spodziewać się rozwoju baterii podtynkowych, gdzie jedyną widoczną częścią jest wylewka (jeżeli np. korzystamy z baterii wyposażonych w czujnik ruchu).

ŁAZIENKA PRZYSZŁOŚCI – JAK WYGLĄDAĆ BĘDZIE W 2050 ROKU?

GADŻETY

Każda kolejna dekada to zupełnie nowe, mniej lub bardziej funkcjonalne gadżety, dołączające do grona tych, z których tak chętnie korzystamy na co dzień. Od kilkunastu lat niezwykle modne jest oświetlenie LED stosowane wokół wanien. Wygląda to bardzo nowocześnie i pozwala stworzyć przyjemną atmosferę podczas wieczornych kąpieli. Nośnik stabilizujący polskiej firmy Schedpol, na którym zainstalować można również każdą wannę Schedline Collection posiada specjalne podcięcie na oświetlenie LED, dzięki któremu wyczarujemy niesamowitą atmosferę we własne łazience.

Co poza tym? Już dziś na rynku dostępne są lustra z dodatkowym monitorem oraz zintegrowanymi głośnikami czy ekranem dotykowym. Również i w strefie prysznicowej skorzystać możemy np. z połączenia Bluetooth czy WiFi, dzięki którym bez problemu słuchać możemy ulubionej muzyki. Warto też wspomnieć o wagach łazienkowych – niektóre modele posiadają specjalną aplikację, która pokazuje nam, jaki procent naszego ciała stanowi tłuszcz czy mięśnie. Pozwalają na szczegółową analizę składu ciała. Kto wie, co będą potrafiły w przyszłości?

Przeobrażaniu uległa i ulegać będzie sama łazienka. Nie będzie już tylko pomieszczeniem kąpielowym. Już dziś korzystać można z odpornych na wilgoć telewizorów czy tez biokominków dedykowanych temu pomieszczeniu.

ŁAZIENKA PRZYSZŁOŚCI – JAK WYGLĄDAĆ BĘDZIE W 2050 ROKU?

TECHNOLOGIE

W najbliższych latach można spodziewać się intensywnego rozwoju rozszerzonej rzeczywistości – virtual reality. Zapewne znajdzie ona również zastosowanie w łazienkach i pozwoli np. na zmianę koloru ścian czy otoczenia w zależności od tego, kto z domowników korzystał będzie aktualnie z łazienki. Na co dzień będziemy korzystać jeszcze intensywniej z komunikacji bezprzewodowej i zlecać np. zdalnie pranie, dzięki czemu będzie gotowe do rozwieszenia tuż po naszym powrocie z pracy.

ŁAZIENKA PRZYSZŁOŚCI – JAK WYGLĄDAĆ BĘDZIE W 2050 ROKU?

NOWOCZESNOŚĆ ZACZYNA SIĘ DZIŚ

Na rynku dostępnych jest wiele innowacyjnych, wygodnych i niebanalnych rozwiązań. Warto śledzić trendy i dobierać spośród nich te, które nam najbardziej odpowiadają. Najważniejsze aby czuć się dobrze we własnej łazience, niezależnie od tego czy mamy rok 2019 czy 2050. Warto już dziś zapoznać się z ofertą Schedline Collection, w której znajdują się nowoczesne brodziki, rozwiązania podpłytkowe, wygodne wanny, a także akcesoria, które pozwolą stworzyć bezpieczną, wygodną strefę prysznicową czy kąpielową. Zapraszamy po szczegóły na stronę schedpol.pl.