ŁAZIENKA DLA SINGLA

0
3126
31 października 2017

Badania przeprowadzone przez GUS pokazują, że co piąty Polak wiedzie życie singla. Nie dziwi więc coraz szersza oferta producentów z branży wnętrzarskiej, którzy chcą dopasować ofertę do specyficznych potrzeb oraz oczekiwań tej grupy społecznej. Współczesny singiel to osoba niezależna, samodzielna, często indywidualista, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Często kojarzymy singla z wielogodzinną pracą w korporacji, ceniącego sobie jednocześnie wygodę we własnym domu. Oczywiście może być również freelancerem, może być urzędnikiem czy nauczycielem. Niezależnie od wykonywanego zawodu warto pamiętać, że łazienka podobnie jak i salon czy kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna, a jeżeli dodamy do tego efekt „wow!” tym lepiej. Singiel nie uznaje kompromisów, bo nie musi, dlatego też jego łazienka może być bardzo ekstrawagancka, a nawet z wyraźną nutą szaleństwa. Swoboda działania w takim przypadku ograniczona jest jedynie przez wyobraźnię inwestora oraz kwotę, którą zamierza przeznaczyć na wyposażenie mieszkania czy remont. Single mieszkają sami, ale nie są samotnikami, więc zdarza się, że nocują u nich goście – przyjaciele, znajomi, członkowie rodziny. Na co dzień jednak są jedynymi użytkownikami łazienki.

 

 

Jak urządzić mieszkanie dla jednej osoby?

 

Zazwyczaj osoba żyjąca w pojedynkę użytkuje kawalerkę albo mieszkanie dwupokojowe, w którym powierzchnia łazienki wynosi raptem kilka metrów kwadratowych. Jak sprawić, aby mały metraż nie był przeszkodą, a pozwolił na zaaranżowanie przestrzeni dokładnie w taki sposób, w jaki tego chcemy?

Ze względu na ograniczoną ilość kosmetyków, akcesoriów kąpielowych czy przyborów toaletowych, osobom mieszkającym w pojedynkę o wiele łatwiej utrzymać porządek i sprawić, aby łazienka wyglądała na czystą, schludną oraz… większą niż jest w rzeczywistości. Dla zdecydowanej większości osób wystarczająca będzie więc szafka pod umywalką, w której to zmieszczą się kosmetyki czy niewielki słupek ustawiony w kącie, do którego uda się schować przybory toaletowe czy ręczniki. Do tego dodajmy zgrabną umywalkę, prosty blat i baterię, która może być zarówno standardowa, ale w połączeniu z prostymi meblami fajnie wyglądać będzie wersja nieoczywista, niecodzienna, designerska. Możemy też zaszaleć w temacie kolorów płytek czy samych elementów wyposażenia. Przy doborze ceramiki nie powinniśmy kierować się aktualną modą czy trendami rynkowymi, choć przecież trudno się powstrzymać i nie kupić płytek z najnowszej kolekcji znanego projektanta. Przede wszystkim powinny być funkcjonalne i łatwe do utrzymania w czystości. Nie chodzi nam przecież o to, żeby po każdej kąpieli wycierać podłogę mopem czy zauważać każdy leżący na podłodze włos.

 

 

Kawalerka

 

 

 

 

Wanna czy prysznic?

 

Największym dylematem, przed którym staje właściciel łazienki jest wybór pomiędzy wanną a prysznicem. W przypadku małej łazienki singla warto zdecydować się na prysznic z bardzo niskim brodzikiem oraz szklanymi drzwiami lub kabiną typu walk-in. Idealnie do łazienki singla wpasuje się brodzik z serii Corrina firmy Schedpol. Wiele dostępnych kształtów oraz wielkości daje łącznie ponad pięćdziesiąt rodzajów tego modelu, co sprawia, że zawsze uda się dopasować produkt do konkretnej łazienki. Strefa prysznicowa to miejsce, które powinno sprzyjać relaksowi po pełnym wrażeń dniu, dlatego więc, można wyposażyć łazienkę w deszczownicę, np. w model z regulowanym strumieniem wody. Pozwoli to pobudzić organizm o poranku i zafundować sobie relaksujące mini-SPA wieczorem. Istnieją też deszczownice z wbudowaną baterią termostatyczną, która umożliwia automatyzację procesu ustawiania temperatury i strumienia wody. Parametry te są bowiem zapamiętane i natychmiast po uruchomieniu prysznica otrzymujemy przyjemny, odświeżający strumień. W sytuacji, gdy z natrysku korzysta tylko jedna osoba, taka funkcja znacząco zwiększa komfort codziennej kąpieli, a także przyczynia się do oszczędności wody, wpływając pozytywnie na domowy budżet. Warto zadbać też o komfort na co dzień, wyposażając łazienkę w wieszaki na ręczniki (zarówno przy umywalce jak i prysznicu) oraz w grzejnik drabinkowy, który może mieć również wbudowaną grzałkę, szczególnie przydatną w okresach przejściowych, kiedy to centralne ogrzewanie jeszcze nie działa, a chcielibyśmy po kąpieli czuć się komfortowo.

 

 

Kawalerka

 

 

 

Kompromisy? Brak

 

Przygotowując mieszkanie dla jednej osoby nie musimy iść na kompromisy w kwestii użytych materiałów, kolorów, form czy innych akcentów. Nawet najbardziej śmiałe i nieoczywiste rozwiązania będą na miejscu. Z powodzeniem możemy zastosować ulubione, intensywne barwy, a także materiały, nie wykluczając elementów wykonanych z drewna, które w przypadku wieloosobowej rodziny z dziećmi niekoniecznie się sprawdzają, gdyż mogą ulec szybkiemu zużyciu. Ciekawym pomysłem, stosowanym nieraz w aranżacjach łazienki są spersonalizowane grafiki czy prywatne zdjęcia, które umieszczone są na ścianach w formie wydruków, bądź też wykonane z bardzo drobnej mozaiki.

Opcji jest nieskończenie wiele, dlatego warto zaszaleć i zaprojektować dokładnie taką łazienkę, jaką chcemy mieć. Oczywiście w granicach dobrego gustu i smaku. Zabawne wzory na ścianach w ulubionych kolorach, umywalka w oryginalnym kształcie, unikalna bateria, przybornik na kółkach w zastępstwie standardowej szafki, nieobudowany brodzik z ekstrawagancką zasłonką, nietypowy grzejnik w futurystycznej tonacji. Możemy wymieniać bez końca, kombinować, zestawiać i łączyć.

Już na etapie projektowania łazienki warto uświadomić sobie, że stan cywilny czy rodzinny singla może się w każdej chwili zmienić, a późniejszy remont łazienki będzie bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Dlatego też warto przewidzieć w projekcie miejsce na przysłowiową drugą szczoteczkę do zębów, która może się zawsze pojawić czy też na dodatkowe ręczniki, kosmetyki oraz akcesoria. Zaplanowanie wolnej przestrzeni, która na chwilę obecną wydawać się może zbędna, to myślenie perspektywiczne ale również sposób na oszczędność w przyszłości, kiedy wprowadzi się do nas druga połówka czy też zechcemy powiększyć rodzinę.