JAK POMYSŁOWO ZAPROJEKTOWAĆ OŚWIETLENIE W ŁAZIENCE?

0
3532
16 czerwca 2017

Bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na piękno każdego domu czy mieszkania, jest światło. Wiosną, latem i wczesną jesienią możemy korzystać z tego naturalnego, które dodaje nam również energii do życia. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Szczególnie zimą zmuszeni jesteśmy do stosowania sztucznych źródeł światła, które nie zawsze przynoszą spodziewany efekt.

 

 

Jak pomysłowo zaprojektować oświetlenie w łazience?

 

 

Kilkadziesiąt lat temu projekty mieszkań oraz domów zakładały, że łazienka posiadać powinna okno, które pozwoli na dotarcie promieni słonecznych i świeżego powietrza zawsze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Niestety, wysoka cena mieszkań w oddawanych przez deweloperów inwestycjach, a także ograniczenia związane z metrażem sprawiły, że dziś w nowym budownictwie bardzo rzadko spotkać można łazienki umożliwiające dostęp do światła słonecznego. Inwestorzy dążą jednocześnie do zminimalizowania powierzchni przeznaczonej na samą łazienkę. Jest to problematyczne głównie ze względu na brak możliwości jej wywietrzenia po długiej kąpieli czy też prysznicu. Dlatego też na etapie zakupu bądź remontu lokalu warto pochylić się nad jego zaprojektowaniem w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać możliwości drzemiące w dostępnych na rynku rozwiązaniach. Warto zadbać o odpowiednią atmosferę w łazience, zbliżając jak najbardziej światło do naturalnego. Oczywiście, przy pomocy sztucznego oświetlenia jesteśmy w stanie również wykreować charakter wnętrza, a także uwypuklić detale czy elementy wyposażenia, z których jesteśmy szczególnie dumni. Nie zapominajmy jednak, że oświetlenie wewnętrzne wpływa przede wszystkim na nasze codzienne funkcjonowanie, gdy np. w zimowy poranek musimy przygotować się przed wyjściem do pracy.

 

Etap projektowania oświetlenia jest tak samo ważny jak dobór materiałów wykończeniowych. Zarówno, bowiem nadmierne oświetlenie wewnętrzne, jak i niedobór światła, na długie lata mogą skomplikować nam życie. Projekty wykonane przez elektryków są często schematyczne – punkty świetlne rozmieszcza się w taki sposób, aby wykonanie instalacji było jak najprostsze. Często zdarza się tak, że tradycyjnie – na środku sufitu pojawia się miejsce na lampę czy żyrandol, natomiast zupełnie brakuje doświetlenia stanowiska pracy w kuchni, a także dodatkowych źródeł, dzięki którym możemy wyczarować nastrojową atmosferę wieczorem podczas czytania książki czy oglądania telewizji w salonie. Dlatego też podczas projektowania sztucznego oświetlenia powinno się brać pod uwagę różne formy oświetlenia – bezpośrednie, skupione, jak i rozproszone czy punktowe. Inny rodzaj światła pomoże nam w pracy, zupełnie inny pozwoli szybko zasnąć czy zrelaksować się po ciężkim dniu pracy.

 

 

Jak pomysłowo zaprojektować oświetlenie w łazience?

Brodzik podpłytkowy Slim Lux Stabilsound Plus® marki Schedpol.

 

 

Jak prawidłowo wykonać oświetlenie w łazience?

 

Bardzo trudnym do oświetlenia pomieszczeniem jest łazienka. Z jednej strony spędzamy tam stosunkowo niewiele czasu (choć tak naprawdę godzinę lub dwie dziennie), z drugiej jednak potrzebujemy idealnego poziomu oraz nasycenia światła – zarówno do codziennych czynności kosmetycznych, jak i podczas długich kąpieli w wannie. Warto zadbać o to, aby oświetlenie pozwalało wyczarować odpowiedni do konkretnej sytuacji nastrój. Bardzo istotna jest barwa światła. Światło o barwie chłodnej (5000-6000k) zapewni lepszą ostrość widzenia, więc idealnie sprawdzi się, jako oświetlenie nad lustrem. Natomiast w przypadku głównego oświetlenia łazienki, która ma także pełnić funkcję relaksacyjną, najlepiej wybrać oświetlenie o nasyceniu 2800 – 3200k. Żółte zabarwienie światła idealnie pasuje do przestrzeni wypoczynkowej. Wyrazistego oświetlenie wymaga przede wszystkim obszar umywalki oraz lustra, gdyż ta strefa jest bardzo ważna podczas wykonywania codziennego makijażu czy golenia się. Oświetlenie powinno być zamocowane po obu stronach lustra na wysokości wzroku (ok. 160-170 cm od podłogi. Pozwoli to na równomierne oświetlenie twarzy, eliminując praktycznie powstawanie cieni, które mogłyby nam przeszkodzić w codziennej toalecie czy porannym, szybkim przygotowaniu się do pracy.

 

Niezależnie od wielkości łazienki, głównym źródłem światła powinna być lampa sufitowa albo oprawy wpuszczane, które zamontowane zostaną w podwieszanym suficie. Jako źródło uzupełniające warto zastosować oświetlenie podłogowe bądź kinkiety zainstalowane na ścianach. Z powodu dużej ilości wilgoci i pary wodnej w łazience należy pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa. Kupując lampy do łazienki należy wybierać produkty oznaczone wysokim stopniem ochrony przeciwwilgociowej – co najmniej IP44 albo wyższej, która zapewni pełnię bezpieczeństwa w przypadku ew. kontaktu z wodą.

 

Warto pomyśleć również o dodatkowym źródle światła w łazience, które pozwoli nam korzystać z niej również w nocy, bez obawy o sen rodziny czy naszych współlokatorów. Sprawdzą się tutaj zarówno dodatkowe lampki (np. montowane przy wannie), ale również zapalane na fotokomórkę światełka idealne, aby wskazać nam drogę w nocy, zapewniając bezpieczeństwo, gdy zaspani będziemy chcieli skorzystać z toalety. Odpowiednie dobranie źródeł oraz rodzajów światła, które wyeksponuje mocne strony naszego mieszkania czy łazienki, powiększy optycznie przestrzeń, a jednocześnie pozwoli ukryć ewentualne mankamenty konstrukcyjne.

Jak pomysłowo zaprojektować oświetlenie w łazience?

Uniwersalny nośnik z podcięciem na stopy/LED do wanien prostokątnych marki Schedpol.

 

Na etapie projektowania i wykonywania instalacji warto skorzystać z pomocy fachowca – architekta albo projektanta wnętrz, który mając doświadczenie sprawi, że pomieszczenia będą nie tylko funkcjonalne, ale i będą pięknie wyglądać, zachwycając naszych gości. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Projektując oświetlenie od zera można pomyśleć o możliwości sterowania nim, a więc ew. ściemnianie, które pozwoli nam ręcznie dostosować natężenie światła do takiego, które w danym momencie zapewni nam komfortowe warunki.