JAK DOBRZE ZAPROJEKTOWAĆ ŁAZIENKĘ?

0
2950
1 lipca 2018

 

Łazienka jest pomieszczeniem, które powinniśmy projektować z rozmysłem, zwracając uwagę na każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Przedstawiamy listę najczęstszych błędów podczas aranżowania wnętrz oraz kilka kwestii, o których zapominamy podczas myślenia nad łazienką, która spełni nasze oczekiwania.

 

 

Ergonomia

 

Słowo klucz, które powinniśmy brać pod uwagę zastanawiając się nad wymarzoną łazienką spełniającą wszystkie oczekiwania. Ergonomia wpływa na przyjemność z codziennego użytkowania pomieszczenia, a także pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Szczególne znaczenie ma to w przypadku niewielkich łazienek, gdzie liczy się każdy centymetr kwadratowy. Warto wziąć pod uwagę zarówno gabaryty poszczególnych produktów, odległość pomiędzy nimi, jak i wielofunkcyjność rozwiązań. Jeżeli dysponujemy małą łazienką, najlepiej sprawdzi się minimalistyczny brodzik podpłytkowy Slim Lux Stabilsound Plus® oraz kabina typu walk in, która będzie jego idealnym uzupełnieniem. Ten nowoczesny brodzik wygląda bardzo elegancko, a niezawodne technologie zastosowane przez producenta – firmę Schedpol sprawiają, że to idealne rozwiązanie do każdej łazienki. Myśląc o ergonomii nie można nie wspomnieć o sprzętach, które to powinny być zamontowane na odpowiedniej wysokości – dotyczy to umywalki, toalety czy baterii umywalkowej. Warto też w miarę możliwości pozostawić swobodne dojście do pralki czy wężyka odpływowego. Na etapie projektowania oraz późniejszych zakupów należy zwrócić uwagę na elektrykę oraz materiały, które planujemy użyć w łazience. Nie każdy nadaje się, bowiem do tzw. strefy mokrej, czyli bezpośredniego sąsiedztwa wanny lub prysznica. Planując wykonanie łazienki lub remont weźmy pod uwagę nasze potrzeby oraz potrzeby naszej rodziny. Jeżeli mamy taką możliwość, powinniśmy zmaksymalizować ilość miejsca do przechowywania. Szybko, bowiem może okazać się, że dwie szafki i jedna półka nie wystarczą, aby pomieścić kosmetyki, ręczniki czy brudne ciuchy przeznaczone do prania. Jeżeli możemy dodatkowo wygospodarować przestrzeń gospodarczą, którą wykorzystamy na przechowywanie środków czystości, mopa czy chemii, warto z tego skorzystać.

 

JAK DOBRZE ZAPROJEKTOWAĆ ŁAZIENKĘ?

 

 

 

Wentylacja

 

Kwestia, o której myślimy zwykle dopiero po fakcie, kiedy po każdej kąpieli musimy przecierać zaparowane lustro, albo w momencie, gdy na ścianie czy suficie pojawia się grzyb lub pleśń. Pomieszczenia, takie jak kuchnia czy łazienka powinny mieć zapewnioną sprawnie działającą wentylację. Zwykle odpowiednią cyrkulację powietrza zapewnia kratka wentylacyjna (wentylacja grawitacyjna), której działanie może być dodatkowo wzmocnione zainstalowanym w jej świetle wentylatorem (wentylacja mechaniczna). Każde drzwi łazienkowe powinny posiadać odpowiednie podcięcie lub otwory, które umożliwią bezproblemowy dostęp świeżego powietrza do pomieszczenia.

 

 

Potencjał

 

Poprzez niezastosowanie podstawowych zasad związanych z urządzaniem wnętrz, optycznie pomniejszamy już i tak małą łazienkę, albo sprawiamy że jest nieprzyjemna w odbiorze. Konieczne jest wykorzystanie jasnych kolorów oraz trików, które sprawią, że łazienka będzie się wydawać dużo większa niż wynika to z metrażu. Pomoże na pewno duże lustro, które zainstalujemy w centralnym miejscu. Pamiętajmy też o dużych i w miarę jasnych płytkach, które dodatkowo sprawią, że wnętrze stanie się bardziej przestronne. Wykorzystajmy do maksimum potencjał drzemiący w naszej łazience. Jeżeli nie mamy na nią pomysłu, warto skonsultować się z architektem lub projektantem wnętrz, który pomoże dobrać odpowiednie materiały oraz barwy do naszej łazienki. Dzięki temu strefa łazienkowa będzie nie tylko interesująca, ale też dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji.

 

 

 

Oświetlenie

 

Kolejna kwestia, która wpływa na komfort użytkowania łazienki. Jeżeli dysponujemy pomieszczeniem wyposażonym w okno, powinniśmy maksymalnie wykorzystać wpadające przez nie światło dzienne. Jeśli natomiast musimy zdać się wyłącznie na sztuczne oświetlenie, postarajmy się aby było rozłożone równomiernie, a do tego zadbajmy o doświetlenie przestrzeni wokół lustra. Idealnie, jeżeli barwa światła będzie zbliżona do naturalnej, co ułatwi paniom wykonanie szybkiego make-up z samego rana, a panom przyspieszy golenie. Skóra prezentuje się najkorzystniej w świetle o barwie białej, ciepłej. Stosowanie oświetlenia chłodnego może spowodować dyskomfort podczas korzystania z łazienki. Ważne, aby lampy czy kinkiety posiadały odpowiednie zabezpieczenia przed wilgocią czy też samą wodą (jeżeli znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie prysznica, umywalki czy wanny). Jeżeli dodatkowo uda nam się dzięki oświetleniu wyczarować odpowiedni nastrój, punkt dla nas.

 

 

JAK DOBRZE ZAPROJEKTOWAĆ ŁAZIENKĘ?

 

 

Bezpieczeństwo

 

Zastosowanie odpowiednich, antypoślizgowych płytek na podłodze zapobiegnie upadkom oraz urazom, na które narażeni jesteśmy w każdej łazience. Jeżeli dysponujemy podgrzewaczem wody lub junkersem, a dodatkowo znajduje się on w łazience, powinniśmy bezwzględnie zainstalować czujniki, które pozwolą wykryć tlenek węgla. W przypadku, gdy z łazienki będą korzystać osoby niepełnosprawne lub starsze, niezbędne może okazać się zainstalowanie specjalnych uchwytów w strefie prysznicowej czy w okolicach wanny oraz toalety. Jeżeli decydujemy się na duże i ciężkie lustro, należy je solidnie przyczepić do ściany. Podobnie sytuacja wygląda z różnego rodzaju półkami czy wiszącymi szafkami. Pamiętajmy, że dodatkowo obciążone kosmetykami czy środkami czystości, zwielokrotniają swoją wagę.

 

 

Decyzja

 

najtrudniejszy wybór, przed którym stajemy podczas projektowania łazienki to zwykle decyzja pomiędzy wyborem wanny lub prysznica. Zazwyczaj nie mamy w swoich łazienkach miejsca na zainstalowanie obu tych rozwiązań. Z pomocą przychodzi wanna z zainstalowanym na niej parawanem, dzięki czemu uda nam się połączyć funkcje zarówno szybkiego prysznica, jak i wanny umożliwiającej wielogodzinne, błogie lenistwo. Nie każdy z nas potrzebuje też bidetu czy osobnej toalety w mieszkaniu. Warto przeanalizować rzeczywiste potrzeby mieszkańców przed przystąpieniem do remontu czy urządzania łazienki. Może okazać się, że po zainstalowaniu dwóch umywalek w łazience, jedna z nich przez cały czas będzie stała nieużywana. Wcześniejsze przemyślenie potrzeb oraz oczekiwań, a także zestawienie ich z możliwościami lokalowymi czy finansowymi, pozwoli zidentyfikować nasze rzeczywiste potrzeby.

 

 

Instalacje

 

Zaprojektowanie oraz odpowiednie rozprowadzenie instalacji jest kluczowe w domu jednorodzinnym. Ważne, aby projekt powstał na tyle wcześnie, byśmy uniknęli późniejszych niepotrzebnych i zbędnych przeróbek czy poprawek. W przypadku projektów deweloperskich zazwyczaj wszystkie instalacje są już gotowe w momencie zakupu mieszkania. Co taki projekt zawiera? Przede wszystkim plan, na którym zaznaczone są wszystkie media, a także propozycje, w których miejscach powinna zostać zainstalowana armatura łazienkowa. Warto upewnić się też, że wszystkie proponowane rozwiązania będą zgodne z aktualnymi przepisami prawa budowlanego i zapewnią pełne bezpieczeństwo użytkowania.

 

 

 

Wygoda

 

Jeżeli np. pomiędzy płytkami podłogowymi pojawi się biała fuga, możemy być pewni, że już po kilku tygodniach zmieni ona kolor na szary i zacznie szpecić wnętrze. Nikt chyba nie lubi czyszczenia fug szczoteczką do zębów kilka razy w roku. Oczywiście, fugi na ścianach nie są tak narażone na zbieranie się brudu, jak te podłogowe, jednakże zarówno para, jak i różnego rodzaju zabrudzenia skutecznie zmieniają oblicze nawet najładniejszej łazienki. Dobierzmy więc do naszej łazienki produkty, które nie tylko będą wysokiej jakości, które nie tylko będą świetnie wyglądać, ale też pozwolą nam szybko i sprawnie zadbać o czystość łazienki na co dzień.