Funkcjonalna łazienka pod schodami – jak ją urządzić?

0
857
18 maja 2022

W wielu domach czy mieszkaniach dwupoziomowych, w których znajdują się schody, jedną z najczęściej niewykorzystanych przestrzeni jest ta znajdująca się właśnie pod nimi. Czasem jest ona zabudowana szafami, czasem pełni funkcję schowka, spiżarni, a w niektórych lokalach znajduje się tam toaleta. Dlaczego by jednak nie urządzić pod schodami pełnoprawnej łazienki? Przy kilkuosobowej rodzinie pozwoli ona zmniejszyć czas oczekiwania na dostęp do niej o poranku, a także zminimalizuje liczbę kłótni o to, kto pierwszy, a kto ostatni weźmie prysznic, czy kto będzie wylegiwał się godzinami w wannie.

Łazienka pod schodami problematyczna? Niekoniecznie!

Urządzenie łazienki pod schodami wydaje się być karkołomnym zadaniem ze względu na obecność dużych skosów oraz niewielką przestrzeń, którą mamy do dyspozycji. Nie ma jednak rzeczy nie do zrobienia. W takiej miniaturowej łazience zmieścimy nie tylko niewielką umywalkę, ale również zgrabny prysznic czy kompaktową wannę. Pamiętajmy, że wszystkie sprzęty powinny znajdować się pod ścianami, tak aby środek łazienki pozostał pusty. Dzięki temu zmaksymalizujemy dostępną przestrzeń, a jednocześnie uda nam się zmieścić w schowku pod schodami wszystko, czego będziemy potrzebować na co dzień. Pewne jest jednak, że pomimo najszczerszych chęci nie zmieścimy w takim schowku wszystkich sprzętów. Dla pralki, suszarki na ubrania, wielkiej szafy na ręczniki czy detergenty musimy znaleźć inne miejsce w domu czy mieszkaniu.

Jak urządzić łazienkę pod schodami?

Jeżeli łazienka będzie zlokalizowana pod schodami na pewno nie będzie w niej okna, które zapewni nam dostęp do światła dziennego i umożliwi efektywne wywietrzenie pomieszczenia. W takim pomieszczeniu warto użyć jasnych kolorów, które optycznie powiększą wnętrze. W naszej małej łazience sprawdzą się więc biele, beże i pastelowe kolory. Można jednak pobawić się z sufitem
i pomalować go na czarno. W ten sposób sprawimy, że pomieszczenie będzie wydawało się wyższe niż jest w rzeczywistości, co pozwoli nam zniwelować poczucie klaustrofobii.

 

Jak rozmieścić poszczególne elementy wyposażenia w małej łazience?

Toaletę zainstalujmy w najniższym możliwym miejscu pamiętając jednocześnie, aby nad głową zostawić odpowiednio dużo miejsca niezbędnego zarówno podczas stania przed sedesem, jak
i siadania czy wstawania z niego. Jakie elementy w naszej łazience powinny się jeszcze znaleźć? Dokładnie te same, których potrzebujemy w tradycyjnej łazience. Można zdecydować się jednak na ich mniejsze wersje. Jeżeli dobrze zastanowimy się nad projektem, na pewno uda nam się zmieścić zarówno toaletę, umywalkę z szafką, jak i niewielką wannę bądź mały prysznic.

Prysznic warto umieścić w miejscu gdzie sufit znajduje się najwyższej. Produkt wymaga bowiem mniej miejsca na podłodze niż wanna, ale musi znajdować się przy odpowiednio wysokiej ścianie, aby każdy mógł z niego swobodnie skorzystać. Ściana, przy której zainstalujemy wannę nie musi być aż tak wysoka, ale za to sam produkt zabierze nam więcej przestrzeni po podłodze. Planując dodatkowe 50-60 centymetrów wolnej przestrzeni dookoła wanny będziemy mogli komfortowo z niej korzystać, bez problemu do niej wejść i wyjść.  Bardzo istotne jest również takie umiejscowienie wanny lub prysznica, aby para wodna mogła swobodnie zostać usunięta przez wentylację, nie skraplając się na suficie czy ścianach.

 

Wanna, prysznic oraz alternatywne rozwiązania dostępne w ofercie firmy Schedpol

W portfolio dostępnych produktów marki Schedpol znaleźć można różnorodne rozwiązania, które umożliwią zaaranżowanie łazienki pod schodami w taki sposób, jak to sobie wymarzymy, i na ile pozwolą możliwości techniczne.

Dla tradycjonalistów dostępne są standardowe brodziki o różnych wysokościach, wielkościach, kolorach oraz fakturach powierzchni: https://www.schedpol.pl/wyposazenie-lazienek/brodziki/. Brodziki marki Schedpol wykonane są z wytrzymałego, bezpiecznego akrylu lub nowoczesnego konglomeratu. Produkty kupić można zarówno w minimalnym wymiarze 70×70 centymetrów, jak
i o sporym rozmiarze 100×140 centymetrów. W ramach oferty produktowej dostępne są brodziki prostokątne, kwadratowe, półokrągłe, pięciokątne oraz asymetryczne. Dzięki temu perfekcyjnie dopasujemy je do możliwości technicznych mieszkania oraz dostępnej przestrzeni.

Funkcjonalna łazienka pod schodami – jak ją urządzić?

W naszej ofercie dostępne są również wanny o długości od 140 do 180 centymetrów i szerokości 70-80 cm: https://www.schedpol.pl/wyposazenie-lazienek/wanny/. Poszczególne modele wanien dostępne są również w zestawach z nośnikami, które pozwalają na ich bezproblemową instalację w łazience.

Funkcjonalna łazienka pod schodami – jak ją urządzić?

Dużą część oferty marki Schedpol stanowią brodziki podpłytkowe oraz odpływy liniowe, które instaluje się pod powierzchnią podłogi. Na co dzień produkty te są niewidoczne, jednak spełniają swoją funkcję w 100%. Takie nowoczesne, minimalistyczne rozwiązania sprawiają, że łazienka wygląda na większą niż jest w rzeczywistości. Pełna oferta brodzików podpłytkowych Schedpol dostępna jest pod linkiem: https://www.schedpol.pl/wyposazenie-lazienek/brodziki-podplytkowe/, natomiast szeroką gamę odpływów liniowych znaleźć można na stronie: https://www.schedpol.pl/wyposazenie-lazienek/odplywy-liniowe.

Funkcjonalna łazienka pod schodami – jak ją urządzić?

Łazienka pod schodami – idealny sposób na zagospodarowanie wolnej przestrzeni

Łazienka pod schodami sprawdzi się idealnie jako opcja dodatkowa dla domowników. W przypadku kilkuosobowych rodzin obecność w domu tylko jednej łazienki może przysparzać problemów na co dzień. Takie pomieszczenie ukryte pod schodami może również służyć w sytuacji gdy odwiedzają nas goście, którzy nie będą musieli już korzystać z naszej prywatnej łazienki znajdującej się zwykle na piętrze w pobliżu sypialni.

Przestrzeń pod schodami warto wykorzystać urządzając tam łazienkę. Pamiętajmy jednak o tym, aby wszystko solidnie zaplanować na etapie budowy domu czy urządzania mieszkania. Potrzebujemy odpowiednich odpływów, a także sprawnie działającej wentylacji, która umożliwi nam korzystanie z łazienki bez obawy o pojawienie się wilgoci czy pleśni w pomieszczeniu czy przedostanie się jej w głąb schodów. Obecność dodatkowej łazienki w domu na pewno poprawi komfort życia całej rodziny oraz odwiedzających nas gości.