FUGOWA ODNOWA

0
2916
20 czerwca 2018

 

Obecne w praktycznie każdej łazience, zdobią, skutecznie chronią przed wilgocią oraz dzielą przestrzeń na równe prostokąty lub kwadraty. Mając nieustanny kontakt z wodą, wilgocią i zabrudzeniami, często po jakimś czasie zamiast zdobić zaczynają szpecić wnętrze – stają się czarne, nieatrakcyjne, pojawia się na nich pleśń oraz nieestetyczne plamy. W jaki sposób zadbać o fugi i jak sprawić, aby przez długi czas wyglądały jak nowe? Okazuje się, że ich wymiana nie jest jedyną możliwością. Czasem może być jednak niezbędna – jeżeli fugi się kruszą, możemy spodziewać się, że woda dostanie się pod płytki, które prędzej czy później odpadną od ściany. W każdym przypadku istotne jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Jeżeli fugi trzymają się ściany, a przy tym nie są zniszczone, wystarczy usunąć z nich zabrudzenia oraz powstałe przebarwienia. Pomogą w tym zarówno domowe sposoby, jak i środki chemiczne dostępne w sklepach budowlanych.  

 

 

 

Domowe sposoby na czyszczenie fug

 

Łazienka jest najbardziej wilgotnym pomieszczeniem w całym domu. Dlatego też bardzo szybko, szczególnie na chropowatych powierzchniach jakimi niewątpliwie są fugi, pojawia się wilgoć, pleśń oraz grzyb. Fugi powinny być więc czyszczone regularnie, co zapewni nie tylko świetny wygląd przez długie lata, ale też wpłynie na dobre zdrowie domowników. Wystarczy zajrzeć do kuchennej szafki, aby znaleźć produkty niezbędne do renowacji i wyczyszczenia fug.

 

Pierwszym pomysłem na usunięcie brudu jest użycie po prostu wody pod postacią pary wodnej. Nie tylko pozbędziemy się w ten sposób zacieków czy plam, ale również zdezynfekujemy powierzchnie. Jest to jednak metoda, która nie usunie skutecznie pleśni czy czarnych plam, które „wgryzły się” w strukturę fugi. Polecamy ten sposób raczej do codziennego dbania o doskonały wygląd łazienki.

 

Bardzo efektywnym i tanim zarazem sposobem na usunięcie większych zabrudzeń jest użycie soku z cytryny, który można połączyć z gruboziarnistą solą. Taką miksturę należy wetrzeć w fugi i odczekać około 10-15 minut. Wystarczy zmyć pastę zimną wodą, a naszym oczom ukażą się białe, piękne, odświeżone fugi. Drugi sposób z wykorzystaniem cytryny jest równie prosty. Wystarczy do wrzątku wrzucić połówkę owocu i odczekać chwilę. Następnie tak przygotowanym wyciągiem cytrynowym myjemy fugi. Warto pamiętać, że metoda z wykorzystaniem cytryny sprawdzi się tylko w przypadku białych i bardzo jasnych spoin. Jeżeli mamy wypełnienia pomiędzy płytkami w innych kolorach, może okazać się, że powstaną na nich jasne przebarwienia, gdyż cytryna znana jest ze swoich wybielających właściwości.

 

Kolejnym sposobem na wyczyszczenie fug jest użycie dobrze znanej sody oczyszczonej, którą mieszamy z octem. Za pomocą szczoteczki nanosimy tak przygotowaną pastę na fugi i po kilkunastu minutach spłukujemy wodą. Powierzchnia stanie się nie tylko czysta, ale również wolna od bakterii czy pleśni. Podobne działanie wykazuje proszek do pieczenia obecny w niemalże każdej kuchni. Doskonale radzi sobie zarówno z kamieniem, jak i plamami czy rdzą. Wystarczy nanieść papkę przygotowaną z proszku do pieczenia i wody na fugi, a następnie odczekać około pół godziny. Po spłukaniu mikstury wodą uzyskamy czystą i lśniącą powierzchnię.

 

Szybko, sprawnie i skutecznie wyczyścimy fugi przy pomocy obecnej w każdej domowej apteczce wody utlenionej, którą wystarczy polać spoinę. Preparat ten skutecznie usuwa również bakterie oraz grzyby. Zazwyczaj wystarczy kilkanaście sekund i gotowe. Pamiętajmy jednak, że metoda ta sprawdzi się w przypadku fug białych, gdyż woda utleniona podobnie jak sok z cytryny, ma działanie wybielające.

 

Pasta do zębów to produkt, który dostępny jest w każdej łazience. Można go wykorzystać również do czyszczenia fug. Wystarczy nanieść odrobinę na starą szczoteczkę do zębów i wyszorować nią zabrudzone miejsce. Następnie przecieramy powierzchnię wilgotną szmatką. Efekt gwarantowany. Pasty do zębów często posiadają również właściwości wybielające lub mikrogranulki, które mogą uszkodzić strukturę fugi. Idealne więc będą produkty do ogólnego zastosowania.  

 

Kolejnym środkiem, który z pewnością sprawdzi się podczas procesu czyszczenia fug jest używany od wielu lat w każdym polskim domu ocet spirytusowy. Ma działanie przeciwgrzybicze, a także skutecznie usuwa osady oraz wszelkie nieczystości. Można wymieszać pół szklanki octu z dwiema łyżkami płynu do mycia naczyń. Nakładamy tak przygotowany roztwór na fugi i pozostawiamy na kilkanaście minut. Następnie zmywamy płytki ciepłą wodą i możemy podziwiać efekt. Ocet ma bowiem również działanie nabłyszczające.

 

 

Chemia nie taka straszna

 

Nie zawsze naturalne metody poradzą sobie z uporczywymi zabrudzeniami oraz agresywną pleśnią, która rozmnożyła się pomiędzy płytkami. Wyjątkowo efektywnym sposobem na wyczyszczenie fug jest zastosowanie detergentu do dezynfekcji WC (koniecznie takiego, który w swoim składzie zawiera chlor). Łącząc płyn pół na pół z wodą uzyskamy mieszaninę, którą następnie czyścimy fugi przy pomocy szczoteczki do zębów. Uważajmy jednak, aby nie zachlapać płynem ściany, podłóg czy ręczników, gdyż może to spowodować ich wybarwienie. Chlor zawarty w płynach do WC jest substancją silnie żrącą, więc chrońmy skórę oraz oczy. Jeżeli to możliwe należy podczas czyszczenia fug silnym preparatem otworzyć drzwi oraz okno w łazience, aby zapewnić sobie dostęp świeżego powietrza. Pamiętajmy, że większość płynów ma działanie silnie wybielające, stąd tylko białe fugi możemy przy ich pomocy czyścić.  

W sklepach dostępnych jest również wiele specjalistycznych preparatów, których zadaniem jest rozprawienie się z zabrudzeniami, pleśnią czy grzybem pokrywającym fugi. Preparaty te nie niszczą przy okazji glazury oraz innych elementów, z którymi mogą mieć kontakt, np. odpływów liniowych firmy SCHEDPOL, które wykonane są z eleganckiego, błyszczącego aluminium. Dodatkową zaletą środków chemicznych jest szeroka gama dostępnych na rynku żeli, płynów czy proszków, które dostosowane są zarówno do konkretnych problemów, jak i kolorów fug. Preparaty te kosztują zwykle kilkanaście – kilkadziesiąt złotych i dostępne są zarówno w marketach budowlanych, jak i w sklepach specjalistycznych. Przed użyciem każdego z nich warto zapoznać się z treścią ulotki. Specjalistyczne środki poradzą sobie zarówno z osadem z rdzy, codziennym brudem, kamieniem, pozostałościami po kosmetykach, jak i innymi uporczywymi zabrudzeniami. Większość preparatów wydziela jednak intensywny zapach, który drażni układ oddechowy. Na czas prac warto szczególnie zadbać o dobrą wentylację w pomieszczeniu. Wadą preparatów jest często niewygodne opakowanie i… wybiórcza skuteczność. Często bowiem jeden preparat przeznaczony jest do usuwania np. pleśni, a jednocześnie nie radzi sobie z zabrudzeniami innego typu.

 

 

A może podejść do tematu inaczej?

 

Jeżeli nasze fugi pomimo najszczerszych chęci nie wyglądają elegancko, możemy je pomalować. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które umożliwiają zarówno przywrócenie fugom pierwotnego koloru, jak i zmianę białych wypełnień na dowolny odcień. Preparaty te produkowane są na bazie polimerów, dzięki czemu mają bardzo dobrą przyczepność oraz odporność na ścieranie. Po nałożeniu ich na fugę nie zmywają się, ani nie wykruszają.

 

 

Wymiana fug – pracochłonna ostateczność

 

Jeżeli nie uda nam się w żaden sposób usunąć brudu z fugi, a jednocześnie zaczyna się ona kruszyć i odpadać, jedynym wyjściem jest jej wymiana na nową. Na rynku dostępne są specjalne nożyki do fug lub wąskie dłuta, które pozwolą na szybkie i skuteczne usunięcie tworzywa z przestrzeni pomiędzy płytkami. Można również wykorzystać małą szlifierkę z końcówką do frezowania. Zachowajmy jednak ostrożność, aby nie zarysować płytek. Po usunięciu starej fugi należy oczyścić szczeliny, zagruntować je, a następnie wypełnić masą o odpowiednim kolorze. Jeżeli zdecydujemy się na coraz popularniejsze fugi silikonowe, miejsce spoinowania należy dodatkowo odtłuścić, a płytki po obu stronach zabezpieczyć samoprzylepną taśmą malarską.

 

 

Dlaczego warto dbać o fugi?

 

Fugi nie są elementem niezniszczalnym. Narażone na nieustanne działanie wody z czasem tracą swoją przyczepność oraz elastyczność, więc po kilku lub kilkunastu latach należy je uzupełnić lub pokusić się o wymianę. Na co dzień warto jednak dbać o ich czystość, gdyż są elementem, na którym chętnie namnażają się groźne dla zdrowia bakterie czy pleśń. Do ich czyszczenia zawsze warto używać miękkich szczoteczek, a każdy z produktów chemicznych najpierw przetestować najpierw w mało widocznym miejscu. Niezbędnym przyborem będą także rękawice ochronne, które należy nakładać podczas każdorazowego czyszczenia fug. Warto postawić na naturalne, przygotowane samodzielnie środki czyszczące, które są równie skuteczne, co ich chemiczne odpowiedniki, a przy tym o wiele mniej toksyczne dla domowników.