Zaprojektowanie łazienki w budynku, z którego korzysta dziennie kilkaset, a czasem kilka tysięcy osób, to nie lada wyzwanie. Takie pomieszczenie łączyć powinno kilka funkcji, spełniać oczekiwania wielu wymagających gości, być ergonomiczne na co dzień, optymalnie zaprojektowane, a przede wszystkim odporne na bardzo intensywne użytkowanie przez długie lata. Poza tym łazienka w budynkach usługowych spełniać musi wszelkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa, które regulowane są prawem, o czym również należy pamiętać zarówno podczas projektowania, jak i etapu wykonawczego.
Łazienki hotelowe
Łazienka hotelowa to niewątpliwie wizytówka całego obiektu. Powinna być komfortowa, a także powinna spełniać wymagania odwiedzających to miejsce osób. Oczywistym jest fakt, że nie uda nam się dogodzić wszystkim, ale… warto spróbować.
Łazienka hotelowa w pensjonatach, domach gościnnych czy hotelach o niższym standardzie powinna być przede wszystkim funkcjonalna, a także w miarę uniwersalna. Musimy mieć na uwadze potrzeby gości, którzy będą z niej korzystać. Zacząć należy od zadania sobie pytania: kto głównie zatrzymuje się w naszym hotelu czy hostelu – ludzie biznesu, osoby przyjeżdżające na urlop, single, rodziny z dziećmi, podróżnicy, pary? Odpowiedź powinna determinować rozwiązania, które zastosujemy w konkretnej łazience – ilość zainstalowanych półek, wieszaków, rodzaje materiałów, które wykorzystamy na podłodze czy na ścianach. Niezależnie jednak od tego, dla kogo dedykowana będzie łazienka, powinniśmy postawić na materiały wysokiej jakości, wyposażone w specjalne patenty czy technologie, dzięki którym pomieszczenie to przetrwa intensywne użytkowanie przez długie lata. Większy wydatek poniesiony na początku, zwróci nam się zapewne po kilku sezonach, gdyż nie będziemy musieli remontować łazienek i wymieniać pryszniców czy wanien co rok.
Pamiętajmy, że w żadnej hotelowej łazience nie powinno zabraknąć podstawowego wyposażenia, które wpływa na wygodę korzystania z niej. Co wchodzi w skład takiego zestawu minimum? Przede wszystkim komplet łazienkowy: dozownik do mydła, kubek na szczoteczki do zębów oraz szczotka do czyszczenia WC. Nie muszą być one drogie, ale dobrze byłoby, gdyby pochodziły z tej samej serii.
Z drugiej strony mamy do czynienia z łazienkami w wysokiej klasy hotelach czy najlepszych apartamentach na wynajem. Wiadomo, że goście płacąc więcej, oczekują dużo większego komfortu i dodatkowego wyposażenia. Warto pokusić się o stworzenie salonu kąpielowego, w którym do dyspozycji gości będzie zarówno wanna, jak i prysznic. Poczucie luksusu oraz wyjątkowości można wykreować przy pomocy dodatków oraz odpowiednich akcesoriów. Spójny design sprawi, że ludzie będą skłonni zapłacić więcej za noc spędzoną w pokoju czy apartamencie w naszym hotelu. W łazience hotelowej wyższej klasy nieodzowne są regały lub półki, na których można wygodnie odłożyć kosmetyczkę, ręcznik, a także ubrania przed kąpielą. Warto wyposażyć łazienkę w duże lustro, dzięki któremu nasi goście będą mieli okazję przejrzeć się przed wyjściem np. na spotkanie biznesowe, a kobiety będą mogły swobodnie wykonać makijaż czy ułożyć fryzurę. Warto dodatkowo wyposażyć łazienkę w suszarkę do włosów czy kosz na śmieci. Choć wydaje się to błahe, na pewno tego typu dodatkowe akcesoria zwiększą komfort odwiedzających nasz hotel gości.
Przechodząc jednak do meritum, a więc do elementów wyposażenia łazienki, na których powinniśmy się skupić najbardziej, gdyż na co dzień mają do czynienia z wilgocią, naciskiem wielu kilogramów na centymetr kwadratowy, upadkami kosmetyków i oczywiście z intensywnym użytkowaniem przez człowieka. Chodzi oczywiście o brodziki prysznicowe. Na rynku funkcjonuje wielu producentów, dlaczego warto skorzystać z produktów marki Schedline, tworzonych przez firmę Schedpol? Schedline Collection to rozwiązanie dla wszystkich, którzy szukają bezsprzecznej jakości w bardzo dobrej cenie. Niskie brodziki, rozwiązania podpłytkowe oraz wanny Schedline sprawdzą się zarówno w łazienkach hoteli 3*, 4*, 5*, jak i pensjonatów czy domów gościnnych. Brodziki Schedline występują w różnych rozmiarach, kształtach oraz kolorach. Dzięki temu można je w 100% dostosować do wnętrza – zarówno pod względem wizualnym, jak i technicznym. Nie bez znaczenia jest fakt, iż produkty wykonane są z bezpiecznego, odpornego na uszkodzenia akrylu. Zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą brodzików akrylowych. Szeroka gama produktów to możliwość wyboru najbardziej odpowiedniego zarówno jeżeli chodzi o kształt czy rozmiar, jak i cenę. Kwoty, które przeznaczyć trzeba na wysokiej jakości brodzik zaczynają się od 600-700 złotych, a kończą na 1500-2000 złotych.
Co w sytuacji, gdy żadne dostępne na rynku produkty nie pasują kształtem czy rozmiarem do naszych łazienek w hotelu?
Innowacyjnym rozwiązaniem wprowadzonym przez firmę Schedpol – producenta linii Schedline Collection jest możliwość zaprojektowania i wykonania brodzików na indywidualne zamówienie klienta. Każdy z produktów wyposażony jest w technologię Stabilsound Plus® lub Stabilsound Plus®. Gwarantują one nie tylko najwyższą jakość, ale również zapewniają wyjątkową użyteczność i bezpieczeństwo, a przecież o nie najbardziej chodzi podczas kontaktu klienta z produktami podczas kąpieli czy prysznica. Istotne z punktu widzenia właściciela hotelu, osoby zarządzającej studiem fitness czy siłownią jest to, że produkty Schedline posiadają specjalną powłokę Antibac®, która zapobiega namnażaniu się bakterii, grzybów czy pleśni na powierzchni brodzików oraz wanien, a także powłokę Easy to clean® zapewniającą łatwe sprzątanie produktów przy użyciu wyłącznie mokrej szmatki, bez konieczności używania produktów chemicznych.
Usługa stworzenia indywidualnej linii brodzików wykonywana jest od „A” do Z” i polega na współpracy fachowców z różnych dziedzin: projektantów, architektów oraz inżynierów produktu, w specjalistycznym centrum projektowo-rozwojowym Schedpol. Zostało ono powołane do kreowania rzeczy ładnych, użytecznych i w pełni bezpiecznych. Dzięki indywidualnemu podejściu do projektu, zamówiony brodzik będzie perfekcyjnie dostosowany wielkością oraz kształtem do potrzeb, a poza tym spełni wszystkie normy i oczekiwania dotyczące np. narażenia produktu na długotrwałe działanie wilgoci w hotelowej łazience czy też w szatni klubu fitness.
Łazienki w urzędach oraz instytucjach
Omawiając temat łazienek użytkowanych bardzo intensywnie, nie można nie wspomnieć o pomieszczeniach, które są częścią biura czy np. restauracji. Łazienki w urzędach oraz instytucjach publicznych zwykle pełnią jednak inne funkcje niż łazienki hotelowe, czy też te zlokalizowane w klubach sportowych. W przypadku odwiedzanych przez rzesze ludzi urzędów liczy się przede wszystkim dobrej klasy, łatwa do utrzymania w czystości toaleta oraz solidna umywalka. Żadnych dodatkowych elementów tak naprawdę w łazience (a właściwie – w toalecie), być nie musi. Klienci czy też petenci korzystają z sedesu, myją ręce, suszą je i wychodzą, ewentualnie przed wyjściem poprawiają fryzurę lub makijaż. Problemem jest więc dobór odpowiednich baterii umywalkowych, samych umywalek, muszli klozetowych, a także zastanowienie się czy bardziej efektywna będzie suszarka do rąk, podajnik z ręcznikiem papierowym, a może jakieś inne rozwiązanie, które w konkretnej sytuacji sprawdzi się jeszcze lepiej. W przypadku toalet warto również zainwestować w produkty wykonane solidnie przez renomowanego producenta i posiadające wieloletnią gwarancję.
Czy urządzenie łazienki w budynkach użyteczności publicznej i hotelach musi być kosztowne?
Pamiętajmy, że z łazienek w urzędzie, w klubie sportowym, pensjonacie czy innym dużym budynku, korzystać będzie czasem i kilkaset osób dziennie, często po kilka razy. Tanie, wątpliwej jakości elementy oraz produkty zużyją się błyskawicznie i tak naprawdę nie zdążą się zamortyzować. Warto już na etapie projektowania przeznaczyć większy budżet na zakup produktów oraz akcesoriów wyższej jakości. Co prawda inwestycja będzie wtedy bardziej odczuwalna finansowo, ale jednocześnie zapewnimy sobie święty spokój na długie lata.