Budownictwo modułowe w Polsce – nowa era szybkiego, jakościowego budowania

0
68
13 listopada 2024

Budownictwo modułowe w Polsce – nowa era szybkiego, jakościowego budowania

Lata 2025 oraz 2026 będą czasem wielkiego budowania w naszym kraju. W ciągu dwóch lat należy bowiem sfinalizować projekty budowlane finansowane z Krajowego Planu Odbudowy. Muszą one zostać ukończone najpóźniej do 31 sierpnia 2026 roku.

Czym jest budownictwo modułowe?

Budownictwo modułowe to nowoczesna technologia wznoszenia budynków, która zyskuje na popularności nie tylko w Polsce, ale również w pozostałych krajach Unii Europejskiej, jak również na innych kontynentach. Charakterystyczna dla tego rodzaju budownictwa jest prefabrykacja elementów budowlanych w kontrolowanych warunkach, a następnie (po przetransportowaniu na miejsce budowy) szybkie złożenie poszczególnych elementów w jedną całość. Choć takie budownictwo przypominać może wznoszenie osiedli z tzw. wielkiej płyty, to zarówno technologia, jak i jakość wykonywanych elementów stoją na o wiele wyższym poziomie niżeli kilkadziesiąt lat temu. Różnica polega również na tym, że w przypadku osiedli z wielkiej płyty całe bloki były projektowane, a następnie dzielone na poszczególne części. W przypadku nowoczesnego budownictwa modułowego mamy do czynienia z elementami zaprojektowanymi na potrzeby konkretnych budynków.

Sektor budownictwa modułowego w Polsce jest wart już ok. 5 miliardów złotych, co oznacza, że Polacy są coraz bardziej przekonani do tego typu rozwiązań i chętnie po nie sięgają. W obliczu wyzwań, takich jak kryzys mieszkaniowy, zmiany klimatyczne czy potrzeba efektywności kosztowej, budownictwo modułowe staje się rozwiązaniem niezwykle interesującym, któremu warto przyjrzeć się bliżej.   

Budownictwo modułowe krok po kroku

Budownictwo modułowe to metoda, w której poszczególne elementy budynku są produkowane w fabryce, a następnie transportowane na plac budowy, gdzie łączone są w jedną całość. Poszczególne moduły mogą obejmować zarówno pojedyncze ściany, konkretne pomieszczenia, jak i całe piętra. Wykorzystanie tych rozwiązań minimalizuje czas budowy, a także zmniejsza koszty. Dzięki zastosowaniu technologii cyfrowych, takich jak np. BIM (Building Information Modeling), możliwe jest precyzyjne planowanie i koordynowanie prac.

BIM to nic innego jak modelowanie informacji o budowaniu, czyli tworzenie cyfrowego zapisu fizycznych oraz funkcjonalnych właściwości obiektu budowlanego, do którego dostęp mają wszyscy uczestnicy procesu inwestycyjnego. Pozwala on na podejmowanie właściwych decyzji – od koncepcji, poprzez projektowanie, budowę, eksploatację, aż po ew. rozbiórkę budowli.

Zalety budownictwa modułowego

Budownictwo modułowe to morze możliwości oraz niewątpliwych zalet, dzięki którym popularność tego rozwiązania nieustannie rośnie. Warto wspomnieć m.in. o:

  1. Elastyczności – poszczególne moduły mogą być bardzo łatwo modyfikowane, dzięki czemu można je doskonale dopasować do indywidualnych potrzeb. To niewątpliwa zaleta budownictwa modułowego odróżniająca je od budownictwa z tzw. wielkiej płyty, którą możesz kojarzyć z lat 70-90 XX wieku.
  2. Szybkości realizowania inwestycji. Budownictwo modułowe pozwala na wyraźne skrócenie czasu realizacji poszczególnych projektów budowlanych. Wykonywanie elementów w fabryce może być realizowane jednocześnie z pracami ziemnymi na placu budowy.
  3. Efektywności kosztowej – dzięki masowej produkcji oraz zmniejszonej ilości odpadów, koszty budowy są niższe w porównaniu z tradycyjnymi, znanymi metodami wznoszenia budynków.
  4. Wysokiej jakości – prefabrykacja w ściśle kontrolowanych warunkach pozwala na zachowanie najwyższej jakości, która może być trudna do osiągniecia na placu budowy przy wykorzystaniu standardowych rozwiązań.
  5. Zrównoważonym rozwoju – budownictwo modułowe sprzyja zrównoważonemu rozwojowi poprzez redukcję odpadów, efektywne wykorzystanie materiałów oraz możliwości łatwego demontażu i recyklingu elementów budowlanych.
  6. Sprawnej budowie obiektów przy wykorzystaniu technologii modułowej, co przekłada się nie tylko na oszczędności, ale również na większą efektywność realizowanych kontraktów w przypadku inwestorów oraz deweloperów. Ma to fundamentalne znaczenie dla branży budowlanej, która jest biznesem niskomarżowym oraz niezwykle konkurencyjnym.
  7. Technologiach modułowych, które pozwalają również realizować projekty przy zaangażowaniu mniejszej liczby pracowników, których aktualnie brakuje. Po drugie dzięki automatyzacji oraz wykorzystaniu nowoczesnych technologii i gotowych modułów, można osiągnąć dodatkowe oszczędności czasu + pieniędzy.
Wyzwania budownictwa modułowego

Przed budownictwem modułowym pojawiają się również wyzwania, które wynikają przede wszystkim z faktu, iż jest to nowy sposób wznoszenia budynków, którego zalety nie zostały jeszcze odpowiednio wyjaśnione i wypromowane. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na problemy, które mogą wynikać z:

  1. Odbioru społecznego – często pojawiają się opinie, że budynki tworzone z wykorzystaniem technologii modułowej są gorszej jakości i na pewno nie są tak trwałe, jak tradycyjne rozwiązania. Nic bardziej mylnego. Budownictwo modułowe zapewnia taką samą niezawodność i wytrzymałość co standardowe, znane od dziesięcioleci rozwiązania.
  2. Regulacji prawnych – w Polsce nadal istnieją bariery prawne, które utrudniają rozwój budownictwa modułowego – zwykle są to skomplikowane procedury uzyskiwania pozwoleń na budowę. W najbliższej przyszłości powinno się to jednak zmienić.
  3. Logistyki – dostawa gotowych modułów na plac budowy wymaga odpowiedniego zaplanowania oraz zorganizowania transportu wielkogabarytowego.
Zastosowanie budownictwa modułowego

Budownictwo modułowe ma zastosowanie zarówno jeżeli chodzi o osiedla mieszkaniowe, domy jednorodzinne, jak i budynki użyteczności publicznej. Gotowe moduły stanowią solidną odpowiedź na zapotrzebowanie na nowe budynki w dużych aglomeracjach miejskich, a używane są m.in. do budowy szkół, przedszkoli czy biur, jak również można z nich tworzyć tymczasowe rozwiązania, które sprawdzają się w przypadku sytuacji kryzysowych, jak chociażby katastrofy naturalne czy stany klęski żywiołowej.

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) a budownictwo modułowe

Krajowy Plan Odbudowy, o którym wspominaliśmy na początku, wprowadzony w Polsce w odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią COVID-19, ma na celu wspieranie transformacji gospodarczej, w tym zrównoważonego rozwoju oraz innowacyjnych technologii. W ramach KPO budownictwo modułowe odgrywa kluczową rolę z kilku powodów:

  1. Szybka realizacja projektów – w kontekście budowy/odbudowy po pandemii potrzebne były szybkie i efektywne rozwiązania budowlane, pozwalające zaspokoić rosnące zapotrzebowanie zarówno na mieszkania, jak i obiekty użyteczności publicznej. Co ważniejsze – użyte rozwiązania musiały zapewnić szybkie, sprawne i tańsze wznoszenie obiektów.
  2. Inwestycje w innowacje – Krajowy Plan Odbudowy (KPO) promuje nowoczesne, zaawansowane technologie. Budownictwo modułowe, które bazuje na innowacyjnych metodach produkcji, spełnia to założenie w 100%.
  3. Wsparcie dla lokalnych przedsiębiorstw – KPO kładzie nacisk na wspieranie lokalnych firm, jak i rozwoju regionalnego. Budownictwo modułowe jest impulsem do rozwoju zarówno lokalnych producentów, jak i dostawców materiałów.
  4. Ekologiczność rozwiązań – KPO stawia na ekologię oraz efektywność energetyczną. Dzięki zastosowaniu budownictwa modułowego możliwe jest oszczędzanie energii – zarówno podczas wznoszenia poszczególnych budynków czy obiektów, jak również ich użytkowania. Istotne jest ogrzewanie, jak również chłodzenie budynków przy wykorzystaniu jak najmniejszej ilości energii.
Schedpol – rozwiązania, które perfekcyjnie wpisują się w budownictwo modułowe

Wykorzystanie produktów firmy Schedpol w inwestycjach tworzonych w systemie modułowym to strzał w dziesiątkę. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że kupując produkty naszej firmy zawsze możesz liczyć na najwyższą jakość użytych materiałów. Tworzymy brodziki, odpływy liniowe, wanny oraz akcesoria wyłącznie z najlepszych podzespołów oraz tworzyw, co zapewni Ci wiele lat świętego spokoju. Wszystkie nasze produkty są świetnie zaprojektowane, wielokrotnie przetestowane zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak w działaniu, a także doskonale wykonane.

Warto wspomnieć również o różnorodności oferty produktowej naszej firmy – oferujemy szeroką gamę produktów, które perfekcyjnie dopasować możesz do swoich oczekiwań, jak i możliwości technicznych mieszkania / domu / budynku użyteczności publicznej. Istotny jest również łatwy i bezpieczny montaż produktów Schedpol w łazience. Nasze rozwiązania są zaprojektowane oraz wykonane w taki sposób, aby można je było zainstalować w większości przypadków samodzielnie.

Na co jeszcze możesz liczyć? Na wysoką estetykę oraz ponadczasowy design produktów, które są na wskroś nowoczesne i pozwalają dopasować produkty Schedpol do praktycznie każdej łazienki – niezależnie od stylu, w jakim została urządzona. 

Pamiętaj, że zapewniamy pełne wsparcie techniczne oraz doradztwo na każdym etapie – zarówno przed zakupem naszych produktów, podczas ich instalacji oraz użytkowania, jak również serwisu i napraw gwarancyjnych, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Dzięki wymienionym wyżej cechom Schedpol jest solidnym wyborem dla inwestorów i wykonawców specjalizujących się w budownictwie modułowym. Oferujemy produkty, które są zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne.

Jeżeli szukasz rozwiązań, które niczym budownictwo modułowe usprawnią i  przyspieszą urządzanie albo remont łazienki, przygotowaliśmy dla Ciebie stabilne, nowoczesne, a przy tym niezwykle bezpieczne systemy zabudowy – do wanien, brodzików oraz odpływów liniowych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod linkiem: https://www.schedpol.pl/wyposazenie-lazienek/systemy-zabudowy/.

Przyszłość budownictwa modułowego w Polsce

Budownictwo modułowe jest w naszym kraju coraz popularniejszym rozwiązaniem. Dzięki niemu, budowanie domów jednorodzinnych, budynków mieszkalnych, wielorodzinnych bloków, a także budynków użyteczności publicznej staje się nie tylko tańsze, ale zarazem szybsze i mniej problematyczne. W połączeniu z inicjatywami, takimi jak Krajowy Plan Odbudowy, technologia ta może przyczynić się do zrównoważonego rozwoju i o wiele szybszej realizacji projektów oraz rozwoju kolejnych innowacji w budownictwie.

Jako funkcjonujący od ponad czterdziestu lat producent rozwiązań łazienkowych, dokładamy swoją cegiełkę w tym temacie. Opracowujemy i wdrażamy produkty, dzięki którym stworzenie wymarzonego wnętrza mieszkania, domu czy inwestycji, będzie jeszcze sprawniejsze i łatwiejsze, a finalny efekt przerośnie Twoje oczekiwania.

Pełną ofertę firmy Schedpol znajdziesz pod adresem: www.schedpol.pl.