BEZPIECZNA ŁAZIENKA

0
2964
10 kwietnia 2018

Aranżując łazienkę skupiamy się przede wszystkim na wyborze mebli oraz odpowiedniej armatury, a także na wyglądzie samego pomieszczenia. Niestety rzadko myślimy o tym, aby stworzyć łazienkę bezpieczną, w której nie tylko będziemy czuli się dobrze, ale też zminimalizujemy ryzyko urazów czy problemów przy ewentualnym upadku.

 

Jest to szczególnie ważne w domach, w których funkcjonują dzieci czy osoby starsze. Niepozorne kwestie, które wydają się nieważne, nabierają wtedy szczególnego znaczenia. Statystyki pokazują, że aż 20% wypadków, do których dochodzi w Polsce ma miejsce w naszym własnym domu. Planując wyposażenie łazienki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę zarówno na funkcjonalność oraz estetykę wnętrz, jak i bezpieczeństwo związane z użytkowaniem poszczególnych urządzeń. Wśród urazów, do których dochodzi w łazience, najczęściej ma miejsce poślizgnięcie się. Aby wyeliminować tego rodzaju ryzyko, należy zdecydować się przede wszystkim na antypoślizgowe płytki lub specjalne drewniane panele. Porowate i żłobione powierzchnie spełniają swoja rolę w przypadku rozlanej na podłodze wody, o co przecież w łazience nietrudno. Jeżeli nie mamy możliwości, aby takie płytki położyć na podłodze, warto chociażby zainwestować w dywanik, który pod spodem posiada specjalną gumową powierzchnię zapobiegającą jego przesuwaniu się po podłodze. Pamiętajmy o tym, że szczególnie kreatywne bywają dzieci, które potrafią wejść wszędzie. Warto zainstalować w drzwiach do łazienki takie zamknięcie, które bez problemu będzie można otworzyć z zewnątrz. Warto też zastanowić się nad innymi, zwykle prostymi rozwiązaniami, które jednak skutecznie podniosą poziom bezpieczeństwa w łazience. Umywalka powinna być zamontowana na odpowiedniej wysokości, a jeżeli mamy małe dzieci, warto zainwestować w specjalny stołek lup stopień, dzięki któremu mogą bez trudu dosięgnąć do baterii, które dostępne są również w wersjach bezdotykowych, a dzięki temu bezpiecznych i higienicznych.

 

 

Aranżacja łazienki z uwzględnieniem dzieci - wysoki brodzik Go Baby marki Schedpol Think Quality w aranżacji przyjaznej dziecku.

 

 

 

Niebezpieczeństwa czyhają wszędzie

 

Gniazdka elektryczne stanowić mogą niebezpieczeństwo szczególnie dla małych dzieci. Jeżeli nie są odpowiednio zabezpieczone wystarczy moment, aby nasze pociechy wykorzystały sytuację. Na rynku dostępne są gniazdka z odpowiednimi przesłonami torów prądowych, które uchylają się dopiero w momencie, gdy włożymy do gniazdka wtyczkę z bolcami. Niweluje to ryzyko włożenia do kontaktu palców, długopisu czy innych metalowych przedmiotów. Możemy też kupić specjalne plastikowe osłonki na całe gniazdka, albo specjalne wtyczki zabezpieczające, które należy najpierw wyjąć, aby móc podłączyć konkretne urządzenie.

Poparzenia, zwłaszcza wśród dzieci, zdarzają się niestety bardzo często. Problem ten wyeliminować można dzięki bateriom termostatycznym, które skutecznie ograniczają dostęp do gorącej wody. Ustawiamy na specjalnym pokrętle stałą temperaturę, co niweluje możliwość poparzenia. Dodatkowo oszczędzamy w ten sposób wodę, gdyż przyjemnie ciepła woda szybciej pojawia się w kranie. Uważajmy też na wszelkiego rodzaju grzejniki oraz farelki, niezwykle popularne w okresach przejściowych. Zawsze trzymajmy je w miejscach niedostępnych dla dzieci, a podczas kąpieli czy prysznica wyłączajmy je z kontaktu.

Uwaga na chemię i detergenty. Należy usunąć z pola widzenia dzieci wszystko, co jest potencjalnie niebezpieczne – od środków czystości, aż po żrące substancje, których używamy np. do udrożniania zlewu. Najlepiej zamknąć wszystko w miejscu niedostępnym. Potencjalne zagrożenie stanowią również ostre przedmioty, takie jak: nożyczki, pilniki, a także akcesoria typu golarki, depilatory czy suszarki. Najlepiej schować je w zamykanej szufladzie lub położyć na najwyższej półce łazienkowej szafki.

 

 

Bezpieczna Łazienka

 

 

 

Bezpieczny brodzik

 

Jeżeli planujemy instalację brodzika, warto zwrócić szczególną uwagę na modele podpłytkowe, gdzie główna część produktu schowana jest pod powierzchnią podłogi, a my widzimy tylko elegancki odpływ liniowy. Seria brodzików Schedpol Stabilsound Plus® to nie tylko komfort użytkowania i minimalistyczny wygląd, ale również wyjątkowe bezpieczeństwo dla osób korzystających z prysznica. Ponadto nie musimy się martwić o kondycję ścian czy podłogi w łazience. Zastosowanie najwyższej jakości materiałów oraz specjalna powłoka uszczelniająca, eliminują możliwość przeciekania brodzika, co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się wilgoci oraz konieczności skuwania płytek. Decydując się na brodzik podpłytkowy i biorąc kąpiel stąpamy po płytkach (należy oczywiście dobrać odpowiedni, antypoślizgowy rodzaj), które minimalizują możliwość upadku. Jednocześnie bardzo ciekawym rozwiązaniem są także standardowe brodziki Schedpol wykonane z wysokiej jakości akrylu. Do dyspozycji mamy zarówno brodziki płaskie (z innowacyjnym systemem Stabilsound Plus®), jak i modele bardziej tradycyjne, wyższe (system Stabilsound Plus®). Spośród szerokiej oferty rozwiązań każdy Klient na pewno znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, a jednocześnie dopasuje model do swojej własnej łazienki. Niewiele osób wie, że brodzik stanowi integralną część budynku, a każda jego wymiana generuje dodatkowe koszty oraz nakłady pracy. Jednocześnie podczas remontu zachodzi konieczność ingerencji w istniejącą instalację odpływową łazienki (więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie internetowej schedpol.pl). Jeżeli jednak mamy na wyposażeniu łazienki stary, mało funkcjonalny brodzik, warto pomyśleć o specjalnych matach antypoślizgowych, które położone na nim sprawiają, że możemy w pełni bezpiecznie z niego korzystać, nie musimy martwić się o to, że wychodząc spod prysznica przewrócimy się. O czym jeszcze należy pamiętać, aby łazienka była miejscem bezpiecznym dla każdego? Zainstalowanie w ścianie dodatkowych uchwytów pozwoli wygodnie wchodzić i wychodzić spod prysznica lub z wanny, szczególnie osobom starszym czy niepełnosprawnym. Dobrze przemyślana, odpowiednio wyposażona łazienka pozwoli cieszyć się domownikom codzienną kąpielą, bez względu na ich stan zdrowia, wiek czy kondycję fizyczną.

 

 

 

Bezpieczna Łazienka

 

 

 

Bezpieczeństwo i komfort na co dzień?

 

Elementy sanitarne powinny być zamontowane na odpowiedniej wysokości oraz w takich odległościach od siebie, które zapewniają nam wygodne korzystanie z nich. Jeżeli dziecko musi sięgać po papier toaletowy, a pasta do zębów położona jest zbyt wysoko na półce, łatwo o utratę równowagi. Jeżeli w naszym domu mieszka osoba niepełnosprawna, która porusza się na wózku inwalidzkim, powinniśmy zainstalować umywalkę bez stojącej pod nią szafki i wyposażyć okolice wanny, prysznica czy właśnie umywalki w specjalne uchwyty medyczne. Wielu producentów ma w swojej ofercie specjalne linie produktów, które przeznaczone są dla małych dzieci – mamy do dyspozycji kolorowe umywalki, miski sedesowe z mniejszą klapą. Pamiętajmy, że nauka higieny nie może się dziecku kojarzyć z wysiłkiem czy trudem. Jeżeli więc zainstalujemy wieszak na ręczniki zbyt wysoko, a szczoteczka do zębów będzie poza zasięgiem najmłodszych, na pewno będzie używana rzadziej i bez ekscytacji. Warto też pamiętać, że jeżeli nasza łazienka wyposażona jest w okno, warto wybrać takie ze specjalnymi blokadami lub klamką z zamkiem, aby okno otworzyć mogła wyłącznie osoba dorosła. Jak widzimy na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które pozwolą nam zadbać o bezpieczeństwo nas samych, jak i naszej rodziny. Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku.