BATERIA ŁAZIENKOWA – ELEMENT, KTÓRY WIEŃCZY DZIEŁO!

0
2732
11 maja 2018

Wybór idealnych baterii, które z powodzeniem sprawdzą się w naszej łazience nie należy do łatwych. Jest to przecież inwestycja na lata, więc warto zastanowić się nad wyborem, który spełni wszystkie nasze oczekiwania. W sklepach i marketach z elementami wyposażenia wnętrz mamy do dyspozycji nieskończenie wiele typów oraz modeli. Różnią się nie tylko wyglądem i ceną, ale także parametrami czy technologiami, które zostały użyte podczas ich produkcji. O czym warto pamiętać wybierając produkt, który ma spełnić wszystkie nasze oczekiwania? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

 

 

Armatura, umywalka, wanna oraz brodzik, to najważniejsze elementy składowe łazienki, więc wybór jest niełatwy. Elementy te mogą różnić się wieloma różnymi aspektami czy możliwościami. W zaaranżowaniu łazienki istotny jest każdy szczegół. Szczególnie jednak w niewielkim pomieszczeniu, jakim zwykle jest łazienka, wszystkie elementy muszą ze sobą współgrać i tworzyć spójną, efektowną całość. Nie ma tutaj miejsca na jakiekolwiek przypadki, dlatego że nawet najmniejszy element jest widoczny i wpływa na odbiór całej łazienki. Na dobrej baterii nie warto też oszczędzać. Wybór armatury łazienkowej planujemy zwykle pod sam koniec remontu. Często zakup baterii traktujemy jak zło konieczne, a ponieważ zwykle na generalny remont łazienki wydajemy dużo więcej niż planowaliśmy, staramy się oszczędzić właśnie na elementach dodatkowych, m.in. na bateriach czy elementach dekoracyjnych. Nikt nie lubi jednak cieknących kranów czy tracących połysk elementów, które przecież zawsze miały się cudownie błyszczeć. Jest kilka prostych zasad, które pozwolą nam zakupić takie baterie łazienkowe, które będziemy użytkować bez problemu przez naprawdę długie lata. Po pierwsze warto zastanowić się, jakie cechy powinny mieć nasze krany, co denerwowało nas podczas korzystania z baterii do tej pory, jakie elementy były awaryjne, a które okazywały się zupełnie niefunkcjonalne. Jeżeli uda nam się dobrać odpowiedni produkt do wystroju łazienki oraz naszych oczekiwań, nie wymienimy go przecież za rok, co może się zdarzyć w przypadku zakupu produktu taniego, wątpliwej jakości. Postawmy zatem na funkcjonalność oraz trwałość. Warto zapoznać się z ofertą sprawdzonych, znanych na rynku producentów. Tak, jak w przypadku brodzików prysznicowych oraz brodzików podpłytkowych synonimem trwałości i niezawodności są produkty marki Schedpol, tak na pewno inwestycja w dobre jakościowo baterie łazienkowe zwróci się z nawiązką. Pamiętajmy, że przeciekająca bateria może spowodować ogromne szkody oraz dodatkowe koszty związane z koniecznością remontu naszej łazienki. Nie warto więc ryzykować. Ponadto renomowany producent oferuje zazwyczaj pełną, wieloletnią gwarancję, która pozwoli nam spać spokojnie. Zawsze warto jednak sprawdzić, co obejmuje gwarancja, bowiem różne elementy baterii zużywają się w różnym czasie.

 

 

Baterie łazienkowe nie są może najdroższymi czy najważniejszymi elementami wyposażenia łazienki, jednak stanowią przysłowiową kropkę nad „i”. Dobrze dobrana bateria będzie nie tylko świetnie wyglądać, ale również ułatwi codzienną pielęgnację domownikom, a także pozwoli zaoszczędzić energię potrzebną do ogrzania wody, jak i samo jej zużycie. Pomoże w tym na pewno bateria z wmontowanym perlatorem, który dzięki napowietrzaniu wody pozwoli na zachowanie mocnego strumienia przy zminimalizowaniu zużycia wody. Dobrym pomysłem jest zakup baterii z dwustopniową dźwignią uchwytu, dzięki której będziemy mogli dostosować intensywność przepływu wody. Obecnie można bez problemu zakupić produkt, który designem będzie pasował do wnętrza łazienki. Poza różnorodnymi kształtami możemy też zdecydować się na konkretną stylistykę – minimalistyczną, nowoczesną albo retro. Na rynku dostępne są baterie srebrne, białe, czarne, kolorowe, a nawet złote. Wszystko zależy od tego, jaki styl lubimy, i w jakim stylu chcielibyśmy urządzić łazienkę. Wybór srebrnej albo białej będzie zawsze mniej problematyczny podczas jej użytkowania, niżeli baterii czarnej, na której będzie widać wszystkie zacieki, osady z mydła oraz pozostałości po kosmetykach. Armaturę zwykle kupujemy oczami, nie zwracając uwagi na jakość oraz wygodę użytkowania. Na przykład baterie o ostrych krawędziach oraz wszelkich zaułkach, w których później zbiera się woda i brud nie są dobrym rozwiązaniem. Bardzo trudno jest je doczyścić podczas codziennego użytkowania. Mamy więc nieustannie wrażenie, że łazienka nie jest idealnie czysta. Nikt nie lubi biegać ze szczoteczką czy szmatką i pucować poszczególne elementy.

 

 

Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru baterii łazienkowej?

 

Przede wszystkim pamiętać należy o wybraniu odpowiedniego rozmiaru. Bateria ma być przede wszystkim funkcjonalna, więc należy ją dostosować gabarytami do wielkości sprzętów łazienkowych. Szczególne znaczenie ma to w przypadku baterii umywalkowych, co zapobiegnie np. wylewaniu się wody poza umywalkę. Istotne jest tez sprawdzenie, jaka głowica została zamontowana w produkcie. Jeżeli jest starszego typu – tzw. głowica suwakowa, będzie mniej trwała, więc z czasem na pewno rozreguluje się. Nowsze rozwiązania – głowice termostatyczne lub ceramiczne są bardziej odporne na intensywne i wieloletnie korzystanie z nich. Istotny jest również sposób montażu konkretnej baterii – wolnostojące, choć wyglądają bardzo elegancko, zwykle są dużo droższe. Podobnie sprawa wygląda z bateriami podtynkowymi, które nie tylko kosztują więcej niż tradycyjne, a dodatkowo wszystkie ważne elementy mają schowane w ścianie, co np. w przypadku awarii może być problematyczne.

Pierwszy nasz kontakt z baterią łazienkową następuje już z samego rana, kiedy to myjemy ręce, odświeżamy twarz czy po dobrym śniadaniu szczotkujemy zęby. Również i w ciągu dnia często korzystamy z baterii – głównie tej umywalkowej. Natomiast wieczorem chętnie bierzemy prysznic czy fundujemy sobie odprężającą kąpiel w wannie wypełnionej po brzegi wodą. W tym przypadku idealnie sprawdzi się bateria ścienna, do której podłączymy słuchawkę natryskową. Są na rynku odpływy liniowe, które mają problem z odbiorem większych ilości wody pod prysznicem, dlatego też zainstalowanie perlatora ograniczającego zużycie może okazać się niezbędne. Korzystając jednak z nowoczesnych odpływów liniowych czy brodzików marki Schedpol można cieszyć się mocnym, relaksującym strumieniem wody pod prysznicem bez obawy o prawidłowy odbiór wody. Pozwoli to czerpać nam maksymalną przyjemność z kąpieli, nie martwiąc się o zalanie łazienki.

 

 

Rodzaje baterii

 

Najbardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym w polskich domach są baterie dwuuchwytowe (posiadające dwa kurki). Za pomocą pokręteł zimnej i ciepłej wody regulujemy ostateczną temperaturę strumienia. Ustawienie odpowiedniej temperatury może jednak trwać dłuższy czas, a wszelkie zmiany ciśnienia w rurach mogą odbierać przyjemność z kąpieli. Połączenia pomiędzy elementami baterii są zabezpieczone przed przeciekaniem uszczelkami wykonanymi z kauczuku lub z gumy. Coraz większą rzeszę zwolenników mają baterie jednouchwytowe, które pozwalają na szybkie ustawienie pożądanej temperatury oraz wielkości strumienia wody. W tego typu baterii najważniejszym elementem jest głowica mieszająca. Jest ona jednak narażona na działalnie zanieczyszczeń obecnych w wodzie (piasku, rdzy czy osadów). Warto więc sprawdzić, czy producent udziela gwarancji także na ten element baterii. Popularna w ostatnich latach deszczownica choć efektowna, nie zawsze jest dobrym wyborem. Jej zakup warto dokładnie przemyśleć. Jeżeli bowiem często bierzemy prysznic, ale nie zawsze chcemy jednocześnie myć włosów, to rozwiązanie nie będzie dla nas wygodne. Są oczywiście dostępne na rynku zestawy – deszczownica + tradycyjna słuchawka, która nierzadko okazuje się wybawieniem w zabieganej codzienności.

Proces zakupowy baterii łazienkowych warto zacząć od spisania na kartce naszych potrzeb, oczekiwań oraz rozwiązań, których na pewno nie zaakceptujemy. Warto udać się do profesjonalnego sklepu oferującego elementy wyposażenia łazienek. Specjaliści na pewno chętnie odpowiedzą na nasze pytania i pomogą w doborze odpowiednich, szytych na miarę produktów.